کد خبر: ۱۷۸۴۶
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
معاون وزیر نفت استقبال شرکت‌های خارجی برای حضور در صنعت نفت ایران را بی‌نظیر خواند و گفت: ظرف ۲ سال آینده رونق بی‌سابقه‌ای در صنعت نفت شکل می‌گیرد.به گزارش پایگاه خبری عصر مالی، امیرحسین زمانی‌نیا درباره موقعیت کنونی صنعت نفت برای جذب سرمایه خارجی گفت: جذب سرمایه خارجی به چند عامل بستگی دارد، نخست، فضای سیاسی و دوم، قراردادها و نحوه مذاکرات است. فکر می‌کنم هم اکنون ما موقعیت خوبی داریم، درست است که صنعت نفت ایران بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد اما تولید نفت متناسب با حجم ذخایر نیست، واین موضوع می‌تواند به فرصتی برای جذب سرمایه تبدیل شود.

وی با بیان این که صنعت نفت ایران هم‌اکنون بهترین وضع را برای جذب سرمایه دارد، افزود: شرکت‌های بزرگی علاقه‌مند به سرمایه گذاری در ایران هستند، روند مذاکرات با شرکت‌های خارجی مطلوب است، از این رو امیدواریم در فرصت مناسب به نتیجه برسد.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش بر اساس مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی، شرکت ملی نفت باید تا پایان سال جاری ۱۰ قرارداد را به نتیجه برساند در حالی که تاکنون یک قرارداد به نتیجه رسیده، آیا تا پایان سال مصوبه اجرایی می‌شود؟ گفت: مذاکره با شرکت‌های خارجی برای حضور در صنعت نفت به صورت موازی در حال انجام است، بسیاری از این شرکت‌ها طرح جامع توسعه (MDP) را ارائه دادند یا به‌زودی ارائه خواهند داد.

زمانی نیا ادامه داد: اگر مذاکرات فنی به خوبی انجام شود، مذاکرات در بقیه بخش‌ها از جمله مالی با توجه به این که نخستین قرارداد با کنسرسیوم توتال، سی‌ان‌پی‌سی‌آی و پتروپارس برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی مشترک پارس جنوبی امضا شده زیاد به درازا نمی‌کشد. بنابراین معتقدم شرکت ملی نفت به‌طور حتم موفق به اجرایی کردن برنامه تکلیفی ستاد اقتصاد مقاومتی می‌شود.

وی درباره اینکه قرارداد بعدی با چه شرکتی امضا می‌شود؟ تصریح کرد: نمی‌توان گفت با چه شرکتی، اما مذاکره با شرکت‌های روس به خوبی پیش می‌رود و اگر همکاران مذاکرات فنی را انجام دهند، ظرف ۲ تا ۳ ماه آینده به نتیجه می‌رسد.

منافع ملی جایگزین منافع شخصی شود

معاون وزیر نفت در واکنش به برخی انتقادها که عنوان می کنند چرا با وجود استقبال شرکت‌های خارجی، تاکنون تنها یک قرارداد امضا شده است؟ تصریح کرد: این موضوع مربوط به محدودیت‌های داخلی و فضای سیاست زده ماست که با نفت مخالفت‌هایی می‌شود و مبنای واقعی ندارد. در واقع برخی افراد به جای منافع ملی، مسائل حزبی، جناحی و شخصی را مدنظر قرار می‌دهند که این موضوع فضای آلوده‌ای را به وجود آورده و گرنه محدودیت خارجی وجود ندارد.

زمانی نیا درباره اینکه این مخالفت‌ها چه هزینه‌ای به کشور تحمیل کرد؟ گفت: پیش از پاسخ به این پرسش باید بگویم، من همیشه در مجامع جهانی از این مخالفت‌ها به عنوان هزینه مردم‌سالاری ذکر می‌کنم، در واقع دموکراسی این هزینهها را هم دارد، اما هزینه بزرگی که کشور و وزارت نفت در این مدت پرداخت کرد، طولانی شدن روند انعقاد قراردادهای جدید نفتی و اجماع بر سر آن بود.هزینه‌ها هم حیثیتی است و هم مادی. آمار و ارقامی که مدیران نفتی اعلام می‌کنند این است که هر روز تاخیر در توسعه میدان‌های نفت و گاز، میلیون‌ها دلار ضرر می‌زند.

وی درباره اینکه صنعت نفت چه زمانی به جایگاه واقعی می‌رسد؟ پاسخ داد: اگر وضع به همین منوال ادامه یابد که معتقدم تداوم هم خواهد داشت، صنعت نفت ظرف سه تا چهار سال آینده جایگاه واقعی را طوری که در شان ایران و ذخایر نفتی باشد، پیدا می‌کند.

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: