کد خبر: ۱۷۹۴۸
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شرکت مخابرات ایران حدود٦٥٠ میلیارد تومان در بخش تلفن ثابت طلب دارد و برای کاهش آن برنامه‌های تشویقی تدوین کرده‌ است.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی، شرکت مخابرات درحالی با سرمایه 6 هزار میلیارد تومانی یکی از مهمترین شرکت های مشمول اصل 44 حاضر در بورس است که ایسنا اعلام کرده این شرکت حدود٦٥٠ میلیارد تومان در بخش تلفن ثابت با لاوصولی مواجه بوده و برای کاهش این رقم برنامه‌های تشویقی برای مشترکان بدهکار تدوین کرده‌ است.

اظهارات مسوولان مخابرات گویای آن است که در هر دوره هزینه نسبتا بالایی از پرداختی‌های مردم برای قبوض تلفن با تاخیر انجام می‌شود و پیش از این بیشترین حجم لاوصولی مخابرات از محل تلفن ثابت و مکالمات بین الملل به شرکت های مخابرات استانی عنوان شده بود که این لاوصولی‌ها هم در بخش دولتی و هم از سوی مشترکان خانگی است.

زمانی اگر مشترکان تلفن ثابت قبض‌های خود را حتی پس از قطع شدن تلفن پرداخت نمی‌کردند، تلفن آنها نیز قطع می‌شد اما اکنون این قانون برداشته شده و همین موضوع مخابرات را در دریافت هزینه‌های مربوط به قبوض با مشکلات متعدد مواجه کرده است، تا جایی که به گفته مسوولان مخابرات تنها در پایتخت در هر دوره هزینه‌های میلیاردی ناوصولی وجود دارد.

میزان لاوصولی‌های مخابرات در کل کشور  و در استان‌های مختلف هم از ۸ تا ۲۴ درصد متفاوت است و حتی در برخی استانها این رقم به ٦ درصد هم رسیده است. برخی لاوصولی‌های مخابرات مربوط به سرویس‌هایی است که شارژینگ آنلاین ندارند که در این زمینه شرکت مخابرات ایران با شرکت ارتباطات زیرساخت وارد مذاکره شد تا این سیستم فعال شود.

براساس اطلاعات نشریه ارتباطات، در هر حال به گفته مسوولان مخابرات،‌ با توجه به پیگیری‌هایی که استان‌های مختلف داشته‌اند، شاهد کاهش این لاوصولی‌ها بوده‌ایم و حتی در برخی استان‌ها این رقم به شش درصد هم رسیده است.

اما سال ۱۳۹۴ مصطفی سیدهاشمی رییس وقت هیأت مدیره شرکت مخابرات ایران با اشاره به مطالبات ۷۰۰ میلیارد تومانی  از دولت و ملت، همه استان‌ها را مکلف کرد تا پایان آن سال، ۳۰ درصد از این مطالبات را وصول کنند.

این کار به دو روش می‌توانست صورت گیرد. یکی از این روش ها، برنامه ریزی های خود استان برای بازگشت لاوصولی‌ها و دومین روش، از طریق برون سپاری بود. به عنوان مثال، یک بانک تعهد می کرد تمام لاوصولی ها را تا پایان سال به خزانه مخابرات بازگرداند و هزینه عملکرد خود را بگیرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: