کد خبر: ۱۷۹۵۷
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مدیرعامل فرابورس ایران در گفت و گو با "عصر مالی " خبر داد:
مدیرعامل فرابورس ایران آخرین روند پیگیری پرونده های تخلف و برنامه های این مجموعه برای مبارزه با فساد را تشریح کرد.


امیر هامونی در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه خبری "عصر مالی " در خصوص پیگیری تخلفات و رشدهای بی منطق قیمت سهام در بازار پایه فرابورس گفت: بازار پایه به بازار "ب" و "ج" تقسیم شده و فرآیند انتقال شرکت ها از تابلوی "ب" به "ج" آغاز شده است .

وی با اشاره به انتقال 18 شرکت به تابلوی "ج" گفت:  در هفته جاری شاهد انتقال سه شرکت دیگر علاوه بر 18 شرکت قبلی به تابلوی "ج" خواهیم بود و در مراحل مختلف تا پایان مهرماه بسیاری از شرکت های تابلوی "ب" بازار پایه به تابلوی "ج" منتقل می شوند.

هامونی با تاکید بر اینکه در تابلوی "ج" محدودیت ها خیلی بیشتر است، گفت:  این انتخاب ما بود که شرکت ها مستقیما به تابلوی "ج" اخراج نشوند بلکه از اسفند سال گذشته مهلت به آنها داده شد  تا بتوانند خودشان را با شرایط استاندارد دستورالعمل تطبیق بدهند که خیلی از شرکت ها شرایط را احراز کردند . به این ترتیب علاوه بر 40 شرکتی که می توانستند در تابلو "ب" بمانند،  18 تا 20 شرکت خود را با استانداردها تطبیق دادند و آنها هم در تابلوی "ب" مانگار هستند و مابقی به تابلوی "ج" منتقل می شوند و این به نوعی می تواند هشداری باشد برای سهامدارانی که نگاه کوتاه مدت و نوسان گیری دارند .

وی در خصوص تخلفات در برخی نمادها گفت: در برخی نمادها ما شاهد مصادیق مجرمانه هستیم برخی سهامداران و سرمایه گذاران دست به اقداماتی از جمله دستکاری قیمت و استفاده از اطلاعات نهانی کردند. پیگیری چنین تخلفاتی روال قانونی خودش را دارد و پیش بینی هایش در قانون انجام شده و در حال پیگیری است.

هامونی با اشاره به اینکه این تخلفات  مختص بازار پایه نیست بلکه در سایر بازارها هم بوده است، اظهار داشت: بررسی و جمع آوری این پرونده های تخلفاتی در نوع خود بی نظیر است و در 15 سال اخیر بی سابقه است. مجموع نهادهای نظارتی در این حوزه با یکدیگر همکاری خوبی دارند، معاونت حقوقی سازمان بورس به شدت بر روی این موضوع متمرکز شده است.

وی تاکید کرد: به سهامداران قول می دهم اگر پرونده ای باشد که باید رسیدگی شود و کسی می تواند اطلاعاتی به ما بدهد یا کمکی کند قطعا بنده شخصص این موضوع را پیگیری می کنم  و برای همکاری با مردم اعلام آمادگی می کنم.

مدیرعامل فرابورس ایران اظهار داشت: منتظر طی شدن روند قضایی پرونده ها هستیم و با طی روند قضایی، نتیجه نهایی نیز به مردم اعلام می شود تا مردم جزییات را بدانند. کار سنگینی در حوزه نظارتی در حال انجام است و فضایی اعتماد بخش برای سهامداران فراهم شده است که علاقمند به سرمایه گذاری هستند.

هامونی در ادامه با استاندارد compliance در آیسکو اشاره کرد و گفت: استانداردی در آیسکو که باید مد نظر ما باشد بحث          ( compliance ) کامپلاینس است و اینکه کانال هایی باز شود که اگر مردم و سهامداری متوجه می شود که یک نفر در حال تقلب است یا دستکاری قیمت صورت می گیرد، از اطلاعات نهانی استفاده می شود و اقداماتی از این دست، به ما منعکس کنند تا ما بتوانیم بررسی های لازم را انجام دهیم.

به گفته وی فرابورس این استاندارد را در سایت خود فعال کرده و بخش دیدگاه شما و پیگیری شکایت شما در سایت فرابورس فعال است. سامانه"سمتا "در سازمان بورس نیز فعال است.

وی با تاکید بر حضور مردم در پیگری تخلفات گفت: اتفاقا در این چند پرونده ای که در حال بررسی است مردم هم به ما کمک کردند به این مفهوم که در برخی موارد ما اطلاعات دقیق نداشتیم و اطلاعات نیاز به تکمیل شدن داشت و مردم به ما کمک کردند.

مدیرعامل فرابورس ایران با تاکید بر اینکه پیگیری تخلفات بورسی روال ویژه ایران نیست، گفت: در همه دنیا چنین تخلفاتی صورت میگیرد و مسولان پیگیر آن هستند، به عنوان مثال در سایت سازمان بورس آمریکا باکس جداگانه ای برای محاکمات وجود  دارد. هرکس که دستکاری قیمت کرده یا از اطلاعات نهانی استفاده یا تخلف دیگری کرده باشد، پیگیری قضایی اش صورت می گیرد .

هامونی با اشاره به اینکه پیگری تخلفات برای بازار سرمایه ایران هم به صورت کاملا شفاف در حال اجرا است، گفت: البته در سالهای گذشته نیز همیشه سازمان بورس به طور جدی پیگیر تخلفات بود اما در گذشته مردم پیگیر یک پرونده نمی شدند و اینکه مردم  در گذراندن روند تکمیل پرونده کمک کنند اتفاق مهمی است  که می تواند در پیشبرد اهداف ما بسیار مهم باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: