کد خبر: ۱۷۹۶۹
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در آستانه عرضه اولیه ۷ درصد از سهام چدن سازان در فردا، وضعیت حال و آینده و برنامه های مهم مدیران تشریح و چکیده آن توسط یک کارگزاری اعلام شد.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی، در حالی زمان قطعی عرضه اولیه سهام شرکت چدن­ سازان فردا سه شنبه تعیین شده که این شرکت بعد از به پرداخت ملت، مبین وان کیش و هتل پارسیان کوثر اصفهان، چهارمین شرکت تازه وارد بازار در سال جاری خواهد بود.

در این عرضه 56 میلیون سهم معادل 7 درصد از سهام " چدن" در بازار دوم معاملات بورس تهران به شیوه ثبت سفارش و در محدوده قیمتی 1773 تا 1950 ریال از طریق کارگزاری ایساتیس پویا عرضه اولیه می شود و سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی، 2 هزار سهم تعیین شده است. 3 درصد معادل 24 میلیون سهم هم به کارکنان این شرکت تخصیص می یابد.

در این رابطه، وضعیت حال و آینده و برنامه های توسعه ایی شرکت در جلسه معارفه این شرکت 80 میلیارد تومانی با 34 سال سابقه توسط مدیران اعلام و از سوی کارگزاری آبان تهیه شده که چکیده آن به شرح زیر است:

* این شرکت از دو بخش با کارخانجات مختلف است :

بخش ریخته گری: این بخش شامل کارخانجات ذوب و غلتک سازی است. ظرفیت کارخانه چدن سازی برابر با 23 هزار تن در بخش ذوب و تولید 16،000 تن قطعه نهایی است. بخش غلتک سازی نیز دارای ظرفیت 100 هزار تن ذوب است. البته در این بخش به دلیل بزرگ بودن قطعات و تیراژ پایین تولیدات آن، تولید ذوب به صورت ریخته گری در این بخش مداومت دارد و در زمانی که تولید قطعات بزرگ صورت نمی گیرد، به جای آن بیلت تولید می شود. این کار به دلیل استفاده کامل از ظرفیت ذوب شرکت است .

بخش ماشین کاری: این بخش از سه کارخانه تشکیل شده است:

کارخانه سنگین کاران جی: در این کارخانه قطعات نیمه سنگین با ظرفیت 600 عدد غلتک در سال (با محدوده وزنی بین 8 تا 40 تن) است .

سنگین صنعت کوهپایه: تولید قطعات سنگین با ظرفیت 200 عدد غلتک در سال (با محدوده وزنی بین 8 تا 80 تن).

صنعت کوشان آریا: تراشکاری غلتک و بوش و غیره با ظرفیت 1400 عدد غلتک در سال (تا محدوده وزن 10 تن). این شرکت سال گذشته خریداری شده است.

* مالکیت تمام این شرکت ها به صورت کامل در اختیار مجموعه چدن سازان بوده و در آینده تمام این شرکت ها در شرکت اصلی با یک مدیریت واحد ادغام خواهند شد. باید توجه داشت که این شرکت ها در سنوات مختلف خریداری شده اند و تغییراتی در آن ها در حال انجام است و برخی از تجهیزات تغییراتی خواهند داشت.

* محصولات شرکت چدن سازان در داخل کشور انحصاری است و کاملا قابل رقابت با نمونه های وارداتی می باشد و ازین رو بخش اعظم بازار در اختیار محصولات این شرکت است.

* عمده فعالیت شرکت در حال حاضر در بخش فلزات بوده و مجموعه چدن سازان در حال بررسی برای ورود به بخش صنایع غذایی (بخش آرد) و بخش پتروشیمی و صنایع وابسته است. بخشی از تجهیزات صنعت پتروشیمی شامل غلتک ها و رول ها می باشد که در حال حاضر عمدتا از خارج از کشور تهیه می شود.

*در حال حاضر بیشتر از 80 درصد از بازار محصولات غلتکی در اختیار این شرکت است. همچنین غلتک محصولی مصرفی بوده و طول عمر مشخصی دارد و از این رو بازار محصولات شرکت همیشه وجود دارد و البته به دلیل تنوع بسیار بالای آن ها، این محصولات نرخ ها و تکنولوژی های متفاوتی دارند.

 * این شرکت در بخش چدن سازان 150 مشتری دارد و در بخش غلتک سازان نیز شمار مشتریان به 80 مشتری می رسد.

* برای صادرات محصولات، اقدام به راه اندازی دفتر در اروپا شده است.

* از نکات مهم فعالیت شرکت، وابستگی تولید و فروش محصولات به افزایش ظرفیت فولاد و ادامه فعالیت کارخانجات فولادی است. با افزایش ظرفیت فولاد، مشتریان این شرکت از منظر تعدادی و حجم فروش،‌ افزایش می یابند. به صورت خلاصه، رشد تولید فولاد برابر است با افزایش فروش غلتک.

* تا راه اندازی طرح های فولادی، این شرکت ظرفیت مازاد دارد و ازین ظرفیت مازاد برای تولید 100 هزار تن شمش فولاد استفاده می کند.

* این شرکت از مصرف کنندگان ورق تخت بوده و برای فروش محصولات در مناقصات مجتمع های فولادی شرکت می کند و ازین رو قراردادهای سال آینده، در سال جاری بسته می شود . برای مثال 80 درصد از تولید و فروش سال آینده در سال جاری بسته شده است. البته باید توجه داشت که فروش محصولات به قیمت قطعی است.

* بخشی از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصولات نظیر انواع آلیاژها به صورت وارداتی تامین می شوند. این مواد اولیه حدودا 30 درصد از وزن مواد اولیه را شامل می شوند. فروش صادراتی شرکت دو برابر واردات شرکت است و در بودجه شرکت، نرخ یورو 4000 تومان در نظر گرفته شده است. با افزایش قیمت ارز، مزیت صادراتی شرکت افزایش می یابد.

* انتظار می رود سال 97، سود شرکت افزایش قابل توجهی داشته باشد. با خرید ماشین آلات اسپانیایی و راه اندازی طرح جدید،‌گلوگاه تولید برطرف شده و همچنین با افزایش مصرف قراضه با خرید تکنولوژی جدید،‌ سودآوری شرکت نیز افزایش یابد.

*قراضه 12 درصد از بهای تمام شده شرکت را به خود اختصاص می دهد و این می تواند تا 75 درصد افزایش یابد.

* قیمت گذاری ها بر اساس مناقصات انجام می شود و بورس کالا یا نهاد دیگری در قیمت گذاری نقشی ندارد.

* قیمت محصولات شرکت از قیمت فولاد تاثیر می پذیرد، منتهی با آن رابطه مستفیم ندارد.

* ارزش جایگزینی دارایی های شرکت بدون در نظر گرفتن هزینه تکنولوژی تولید، 300 میلیارد تومان است.

 

 

 

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: