کد خبر: ۱۷۹۹۱
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
"عصر مالی " بررسی کرد
بر خلاف اظهارات و تحلیلهای نادرست اغلب کارشناسان و فعالان بازار که انتظار داشتند با نزدیکی به پایان ماه شهریور که موعد اتمام سال مالی نیمی از شرکتهای کارگزاری است، و در نتیجه شاهد فروش های سنگین خریداران اعتباری سهام و بدهکاران کارگزاری ها خواهیم بود، ولی عملا و تا کنون عکس چنین قضیه ای رخ داده است. و فشار فروش بدهکاران و خریداران اعتباری سهام،بقدری نیست که بتواند ارکان و پایه های بورس تهران را متزلزل سازد. البته پیشتر نیز اشاره کرده بودیم که فشاری هم اگر از این ناحیه متوجه بازار باشد، در هفته آخر شهریور رخ خواهد نمود و قابل تعمیم به کل ماه شهریور نخواهد بود.به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی " ،   افت نسبی قیمتهای کامودیتی در بازارهای جهانی، نیاز به اصلاح و استراحت قیمتها در سطوح فعلی کاملا مورد انتظار بود. بدون شک بورس تهران برای ادامه رشد بیشتر و طی سیر صعودی، نیاز به محرکهای قوی از جمله ادامه دار شدن روند رشد قیمتی کامودیتی ها دارد و یا اینکه نرخ ارزها در بازار بالا برود. با توجه اینکه دولت همواره مانع از واقعی شدن قیمت ارزها در بازار بوده و بزرگترین بازارگردان ارز است گمان نمی رود که شاهد عبور راحت دلار از سطح 4000 تومانی در نیمه اول سالجاری باشیم ولی در نیمه دوم سال، حتی امکان عبور آن از سطح 4200 تومانی دور از انتظار نیست. امری که میتواند موجبات رشد و واکنش صعودی قیمتها بالاخص سهام ارزآور و کالامحور را بهمراه داشته باشد.

و اما در بازار امروز بیش از 407 میلیارد تومان از سهام شرکتها مورد معامله گرفت( بااحتسابمعاملاتبلوکیواوراقبدهی)  که سهم بورسیان از این مقدار بیش از 228 میلیارد تومان و سهم فرابورسیان افزون بر 179 میلیارد تومانبود. شاخص کل نیز هر چند از سوی فروشندگان و عرضه کنندگان سهام تحت فشار بود ولی با مقاومت خریداران و مدافعان بازار، توانست با عقب راندن فروشنده ها به پیش تازد و حتی 100 گام دیگر نیز بر قد و قامت خود بیفزاید. بطوریکه در پایان معاملات در ایستگاه 83.469 واحدی قرار گرفت و روز مثبتی را از خود به نمایش گذاشت.

حکایت پر رمز و راز سخاب ها: در حالیکه پیش از این و طی سال گذشته نرخ تنزیل اوراق خزانه 24 درصد بود اینک شکل ضعیف تری از این اوراق با نام سخاب 2 تا 7 ( به دلیل آنکه ضامن سخاب ها سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور است در حالیکه ضامن اخزاها بانک مرکزی است!) به بازار سهام تهران رخنه کرده است که با حمایتها و دستکاری های عده ای خاص، با نرخ تنزیل 17 درصدی معامله میشود. البته کاهش نرخ سود سپرده های بانکی دلیل اصلی این امر بوده است ولی واقعیت گران باز شدن نماد سخابها، امر دیگری است.

کسری بودجه احتمالی دولت:نائب رئیس کمیسیون بودجه مجلس گفته به دلیل کاهش قیمت نفت، ورودی ارز کاهش و قیمت آن افزایش یافته که پیش بینی می شود تا پایان سال ٣٧هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته باشیم.

نگاهی اجمالی به چدن:حاشیه سود ناخالص شرکت طی چند سال اخیر همواره رو به رشد بوده است به طوری که از 9 درصد در سال 92 به 35 درصد در سال 95 رسیده است.بازده دارایی ها و حقوق صاحبان سهام نیز با افزایش سود خالص روندی صعودی به خود گرفته است از سویی دیگر نسبت بدهی شرکت نیز کاهشی بوده است و از 64 درصد در سال 92 به 24 درصد در سال 95 رسیده است. شرکت برای فروش محصولات در مناقصات مجتمع های فولادی شرکت می کند و ازین رو قراردادهای سال آینده، در سال جاری بسته می شود و برای مثال 80% از تولید و فروش سال آینده در سال جاری بسته شده است. البته باید توجه داشت که فروش محصولات به قیمت قطعی می باشد.انتظار می رود در سال 97، سود شرکت افزایش قابل توجهی داشته باشد. با خرید ماشین آلات اسپانیایی و راه اندازی طرح جدید،‌گلوگاه تولید برطرف شده و همچنین با افزایش مصرف قراضه با خرید تکنولوژی جدید،‌ سودآوری شرکت نیز افزایش یابد.قیمت گذاری ها بر اساس مناقصات انجام می شود و بورس کالا یا نهاد دیگری، در قیمت گذاری نقشی ندارد.قیمت محصولات شرکت از قیمت فولاد تاثیر می پذیرد، منتهی با آن رابطه ی مستقیم ندارد. و اما ارزش جایگزینی دارایی های شرکت بدون در نظر گرفتن هزینه ی تکنولوژی تولید، برابر با 300 میلیارد تومان می باشد.نتیجه گیری: شرکت تولیدی چدن سازان که تولید کننده غلتک می باشد همگام با رشد تولیدات فولاد در کشور توسعه پیدا می کند بنابراین با توجه به برنامه های توسعه ای 1404 که میزان تولید فولاد را به 55 میلیون تن می رساند به نظر روند رو به رشد چدن سازان نیز مستمر و رو به بهبود باشد. نگاهی به روند سود خالص شرکت نیز گواه این مطلب می باشد. شرکت چدن سازان از زیرمجموعه های قدرتمندی نیز برخوردار می باشد که روند سودآوری انها نیز گویای حرکت در مسیر توسعه می باشد. با وجود تقریبا انحصاری بودن تولیدات این شرکت در بازار داخل و همچنین مزیت رقابتی آن در بازار صادراتی، می توان چشم انداز مثبتی برای آن متصور بود. شرکت در سه ماهه نخست سال در قیاس با مدت مشابه سال قبل از عملکرد مناسبی برخوردار بوده است و به نظر به راحتی بودجه خود را پوشش دهد.

انتظار می رود با توجه به کوچکی سهم و ظرفیت های اعلامی و اینکه شرکتی با چنین ماهیت فعالیتی در بازار سرمایه وجود ندارد، انتظار می رود از اقبال مناسب برخوردار و رشد قیمتی خوبی را تجربه کند.

   نگاهی اجمالی به های وب:گذشته ، حال و آینده داده گستر عصر نوین و نکات مهم جلسه معارفه این شرکت 400 میلیارد تومانی که با نماد "های وب" در نوبت بعدی عرضه اولیه قرار دارد ، توسط کارگزاری اردیبهشت ایرانیان انجام شده است:

این شرکت 400 میلیارد تومانی در صنعت ICT بارشدفزاینده،سهم بالایی از رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه را بر عهده دارد و این امر در منطقه خاورمیانه ،باتوجه به ضریب نفوذ پایینتر خدمات نسبت به میانگین جهانی،شرایط بهتری را نسبت به سایر نقاط دنیا رقم زده است.از سایر عوامل پیش برنده رشد این صنعت در منطقه خاورمیانه می توان به نرخ رشد بالای جمعیت و درصد بالای جمعیت جوان،رشد سریع ضریب نفوذ تلفن های هوشمند و رشد استفاده از شبکه های اجتماعی اشاره کرد. با توجه به قرار گرفتن اکثر صنایع در نقطه اشباع و تاثیر پذیری از رکود اقتصاد جهانی، صنعت ارتباطات بیشترین سهم سود اقتصادی را در بین صنایع مختلف در منطقه خاورمیانه و آفریقا به خود اختصاص داده است.

خدمات اصلی این شرکت به سه گروه اصلی خرده فروشی به مشتریان عادی(B2C )،مشتریان سازمانی(B2B) و(B2B2C) و مشتریان دولتی(B2G) تقسیم می شود.این خدمات از طریق دوشبکه ارتباطی سیمی(ثابت) و بی سیم(فناوری 4G و بالاتر) ارائه می شوند که در 7 سرفصل کلی دسته بندی می شوند: 1- خدمات دسترسی در قالب USO 2-خدمات با استفاده از پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت(FCP) 3-خدمات با استفاده از پروانه انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت( FWA)4-خدمات با استفاده از پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ترانک عمومی 5- تامین تجهیزات مورد نیاز مشترکین برای دریافت خدمات 6- خدمات با استفاده از پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه(MVNO) و 7- خدمات فناوری اطلاعات ازجمله خدمات ابری و مرکز داده.

تقریبا از مجموع 9 میلیون پورت  ADSL60 درصد متعلق به شرکت مخابرات است که 4.5 میلیون پورت باقیمانده بین بخش خصوصی تقسیم شده و از این تعداد 350 هزار پورت در حوزه ADSL سهم های‌وب است. شرکت در سال 95،توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی،جز 3 شرکت برتر کشور در حوزه ارایه خدمات ارتباطات ثابت انتخاب شد.شرکت دارای 36 دفتر استانی با 250 عاملیت فروش در 31 استان کشور است.

برنده شدن در مناقصه ارائه اینترنت پرسرعت به بیش از 25.000روستا (65 هزار مشترک) در سراسر کشور در سال 93و انعقاد قرارداد 10 ساله(مناقصه USO ) .مدل درآمدی USO دو بخش است بخش اول هزینه نگهداری اپراتور شبکه که توسط دولت پرداخت میشود وبخش دوم درآمد ارائه سرویس به قرارداد با شرکت بین المللی Vodafone. عقد قرارداد همکاری با شرکت بین المللی Vodafone (نماینده رسمی و شریک تجاری به صورت انحصاری در ایران به مدت 5 سال از 95)این شرکت چند ملیتی که دفتر اصلی آن در انگلستان است ،پنجمین شرکت دنیا از لحاظ درآمد و دومین شرکت از حیث تعداد مشترکین است که از مهمترین مزیت های این مشارکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-         استفاده های وب از مزیت تخفیفات ناشی از خرید عمده تجهیزات توسط ودافون.

2-           ارائه سرویس به مشتریان بین المللی ودافون در ایران

3-         استفاده از دانش فنی و نقشه راه فناوری شرکت ودافون

4-         مکان استفاده از نیروی انسانی حرفه ای و خدمات مشاوره ای ودافون

5-         امکان بهره گیری از برند ودافون جهت تولید محصولات مشترک

6-         بهره گیری از پلتفرم انحصاری ودافون در زمینه اینترنت اشیا که در حال حاضر 27 درصد بازار جهانی این سرویس را در اختیار دارد.

صورت های مالی،سود و زیان و مطالبات: این شرکت با سرمایه 400 میلیارد تومانی در بازار دوم بورس درج شده و سود 386 ریالی را به ازای هر سهم برای سال مالی 96 پیش بینی کرده و در عملکرد 3 ماهه موفق به پوشش 13 درصدی شده است. رشد فروش شرکت به طور متوسط طی 6 سال گذشته برابر با 208 درصد بوده است.با تغییر تعرفه ها از سوی وزارت ارتباطات ، در سال گذشته حدود 50 درصد کاهش هزینه های انتقال داشته و این کاهش هزینه ها موجبات رشد و سودآوری شرکت را فرآهم آورده است. (درحالت کلی، اگر درآمد حدود 50 درصد رشد کند، به دلیل صرفه های مقیاس، افزایش هزینه‌های عملیاتی کمتر از این رقم خواهد بود). بر اساس ساختار هزینه ،هزینه خرید تجهیزات سمت مشترک و هزینه مخابراتی به ترتیب بیشترین سهم از ساختار هزینه را تشکیل می دهند هزینه های مالی نیز در مقام سوم قرار دارند.برای کسب صرفه های مقیاس ،چند شرکت در این صنعت با هم کارمندان بخش های مختلف عمومی را به اشتراک می گذارند . این امر موجب کاهش پرسنل شرکت به کمتر از یک چهارم در سال 96 نسبت به 95 شده است.مطالبات شرکت مربوط به قراردادهای دولتی USO و نهاد ها و شرکت های غیردولتی است که مطالبات بخش دولتی با تاخیرچندین ماهه و بیشتر نسبت به بخش خصوصی وصول می شود و این امر سبب استقراض از سیستم بانکی و افزایش هزینه های مالی می شود.نسبت بدهی شرکت 57.37 ، بازده حقوق صاحبان سهام 21.92 و بازده سرمایه شرکت 32.7 است.

 

در گروه دارویی:رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران نسبت به « توقف تولید دارو» در کشور به دلیل عدم پرداخت مطالبات شرکت های زیر مجموعه صنعت دارو از سوی وزارت بهداشت هشدار جدی داده و گفته :«اگر شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند و مطالبات شرکت های زیر مجموعه زنجیره صنعت دارو پرداخت نشود قطعا با توقف تولید دارو در کشور مواجه خواهیم شد. اگرچه در موضوع واردات دارو هم با مشکلات بسیاری رو به رو هستیم و این موضوع در نهایت می تواند جان مردم را در کشور به خطر بیندازد.»محمد نجفی عرب با اشاره به اینکه شرکت های دارویی در حال حاضر با مشکلات بسیاری رو به رو هستند و مطالباتشان را از سال 1394 تاکنون دریافت نکرده اند، اظهار داشته:« مجموع مطالبات شرکت های زیر مجموعه صنعت دارو درحال حاضر بالغ بر 4هزار میلیارد تومان است و علاوه بر آن شرکت های تجهیزات پزشکی هم بالغ بر 2 میلیارد تومان میزان مطالباتشان هست که بخش عمده ای از آن بدهی های وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی است. البته در این بین تامین اجتماعی هم به داروخانه ها بدهی دارد. نکته مهم این است که یک چرخه معیوب در حوزه صنعت دارو در کشور شکل گرفته است، دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت که بیمارستان ها زیر مجموعه یشان هستند ماه هاست که بدهی های خود را به شرکت های پخش دارو پرداخت نکرده اند، از طرف دیگر این شرکت ها بدهی هایشان را به کارخانه ها و واحدهای تولید دارو نداده اند، این شرکت ها هم به شرکت های تامین کننده پرداختی نداشته اند و همه این ها چرخه معیوبی را در کشور و صنعت دارو به وجود آورده است

او با اشاره به اینکه درحال حاضر شرکت های تولید کننده دارو با چالش بزرگ نقدینگی مواجه هستند و توان تولید را از دست داده اند، گفته:« در شرایطی که شرکت های تولیدکننده دارو، پخش کننده ها و …باچکهای برگشتی رو به رو هستند وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی باوجود پیگیری های بسیار زیاد و وعده های متعدد بدهی های خود را پرداخت نمی کنند و جدیدا هم به شرکت های دارویی اعلام کرده اند که به جای مطالبات خود اوراق دولتی دریافت کنند و حتی برخی از آن ها مانند دانشگاه علوم پزشکی خراسان تهدید کرده اند که اگر شرکت ها این اوراق را دریافت نکنند آن ها نمی توانند از این پس درمقابل مطالبات شرکت ها پاسخگو باشند.» وی با بیان اینکه اوراق دولتی به راحتی قابل نقد شدن نیست و شرکت های دارویی به این نحوه برخورد وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی اعتراض دارند، گفته:« شرکت های دارویی در مقابل مطالبات ماه ها قبل خود حالا باید اوراقی را دریافت کنند که 30 درصد زیر قیمت می توانند آن را بفروشند و در بازار نقد کنند و این یعنی ضرر مضاعف.» لذا وضعیت پرداخت بدهی های وزارت بهداشت به شرکت های صنعت دارو بحرانی است و اگر چاره ای اساسی برای این موضوع نشود حتما با مشکلات جدی در کشور در حوزه درمان مواجه خواهیم شد که خدای نکرده جان مردم و بیماران کشورمان را به خطر می اندازد.محمد نجفی عرب با اشاره به اینکه البته داستان پرداخت دیر هنگام مطالبات شرکت های دارویی و صنعت دارو از سوی وزارت بهداشت و دولت داستانی قدیمی است، تصریح کرده:« در سه سال گذشته این مشکل به شدت افزایش یافته است و چندین برابر قبل شده و باید فکری اساسی و سریع برای حل آن کرد

پیش بینی بازار چهارشنبه22شهریور 96:

شاخص کل بازار هر چند توان صعود بیشتر و فتح قله رفیع 84 هزار واحدی را ندارد ولی توانسته مقاومت خوبی را در نیمه کانال 83 هزاری از خود به نمایش گذارد. باافت موقت و ناپایداری قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی، شاهد ایستایی و رکود نسبی در فضای بورس تهران هستیم و روند رو به رشد شاخص کل در حال حاضر کند و متوقف شده است. در هفته پیش رو، تحولات مهمی در عرصه بین الملل بالاخص واکنش امریکا به اقدامات کره شمالی و ... رخ خواهد داد. در چین نیز دولت در صدد مهار فعالیت سفته بازانی است که با گسترش فعالیت خود و معاملات کاغذی، سعی در بالا بردن بی رویه قیمت انواع فلزات از جمله فولاد و مس را دارند. در ایران ولی فضای سیاسی/اقتصادی کشور کاملا آرام و اوضاع کنترل شده است. لذا ریسک و تهدیدی متوجه کشور بزرگی چون ایران نیست. یاوه سرایی های ترامپ نیز انتظار نمی رود ره به جایی ببرد. لذا اقبال بازار و کوچ نقدینگی از شبکه بانکی بسوی بازار سرمایه در روزهای آینده مورد انتظار است.

… ادامه گزارش را در لینک زیر بخوانید.

http://oibourse.com/Default.aspx?tabid=1470

 

حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: