کد خبر: ۱۸۰۰۰
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
علی‌رغم شکست‌های اخیر داعش در موصل و تلعفر نیروهای این گروه تروریستی همچنان در حال قاچاق و دزدیدن نفت عراق هستند.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی به نقل از فاکس‌نیوز، علی‌رغم اینکه طی دو سال اخیر داعش شکست‌های سنگینی را در عراق متحمل شده و عملاً موصل و تلعفر را به عنوان دو پایگاه مستحکم در عراق از دست داد اما همچنان در حال قاچاق نفت عراق است. فروش نفت یکی از اصلی‌ترین منابع تأمین مالی داعش محسوب می‌شود.

جاستین دارگین کارشناس حوزه انرژی بین‌المللی در دانشگاه آکسفورد معتقد است اگرچه داعش به طور روزافزون در حال از دست دادن قلمرو در عراق است اما همچنان کنترل بخش‌هایی از عراق را در اختیار دارد که از نظر منابع نفتی غنی محسوب می‌شود.در نتیجه به قاچاق نفت عراق با هدف تأمین نیازهای مالی ادامه می‌دهد.

بنا به اعلام شرکت ملی نفت شمال عراق داعش همچنان کنترل برخی چاه‌های نفت در میدان آجیل شمالی عراق را در دست دارد که این منطقه بین عراق و اقلیم کردستان واقع است.

بر همین اساس این گروه تروریستی همچنان 75 درصد از میدان نفت السدوم و همچنین میدان نفتی حمرین را در اختیار دارد. داعش در سال 2014 در حمله‌ای غافلگیرکننده این دو میدان نفتی را اشغال کرد.علی‌رغم اینکه ارتش عراق و نیروهای مردمی این کشور توانسته‌اند کنترل موصل را از داعش بازپس گیرند اما این گروه تروریستی در حال مدیریت منابع نفتی دو میدان ذکر شده از شهر هویجه در نزدیکی شهر کرکوک است.

بنا به اعلام شرکت نفت عراق و برمبنای عکس‌های ماهواره‌ای، داعش یک آلودگی نفتی به وسعت هزاران هکتار در کوه‌های حمرین و حتی در خیابان‌های روستاهای اطراف تکریب ایجاد کرده است.باید توجه داشت در کنار آسیب‌های زیست محیطی این اقدام، اما داعش در حال استثمار کارگران محلی و اجبار آنها برای ادامه تولید و فروش نفت، است.

دارگین معتقد است: داعش در اوایل ورود به عراق توانسته بود از شبکه قاچاق نفتی که در دوره صدام و در زمان تحریم نفت عراق شکل گرفته بود استفاده کند و اکنون علی‌رغم اینکه در نتیجه بمباران‌ها و اقدامات بین‌المللی، این شبکه به شدت کوچک شده،همچنان در حال صادرات نفت است.وقتی یک مسیر قاچاق نفت برای داعش مسدود می‌شود این گروه تروریستی به استفاده از یک مسیر دیگر روی می‌آورد.

وی افزود: داعش توان استخراج، پالایش و صادرات نفت عراق را دارد اگر چه این توانمندی طی ماه‌های گذشته به شدت کاهش یافته چرا که 90 درصد قلمرویی که اشغال کرده بود را از دست داده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: