کد خبر: ۱۸۰۲۲
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
"عصر مالی " معاملات امروز تالار حافظ را بررسی کرد
علیرغم عرضه های سنگین صورت گرفته در اکثر نمادها و گروهها، بازار سهام پر رونق تهران همچنان به پیش می تازد و در صدد فتح قله های بلندتر و رفیع تر است. در بازار امروز نیز غلبه با خریداران بود به نحوی که در پایان معاملات، شاخص به رنگ سبز درآمد و با افزایش 54.6 واحدی توانست ضمن محافظت از مواضع بدست آمده خویش در نیمه کانال 83 هزار واحدی – آخر هفته خوبی را از خود به نمایش گزارد و تا ارتفاع 83.523 واحدی بالا نشیند.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی " بسیاری از  کارشناسان و فعالان بازار انتظار داشتند با نزدیکی به پایان ماه شهریور که موعد اتمام سال مالی نیمی از شرکتهای کارگزاری است، شاهد برتری جبهه فروش و افت نسبی قیمتها و شاخصها باشیم.

ولی واقعیت این است که فشار فروش بدهکاران و خریداران اعتباری ،بقدری نیست که بتواند ارکان و پایه های بورس تهران را متزلزل سازد. البته پیشتر نیز اشاره کرده بودیم که فشاری هم اگر از این ناحیه متوجه بازار باشد، در هفته آخر شهریور رخ خواهد نمود  لذا بورس تهران در هفته آینده شرایط سخت و دشواری را تجربه خواهد کرد.

اما با افت نسبی قیمتهای کامودیتی در بازارهای جهانی، قیمت بسیاری از سهام کالامحور دچار کاهش جزیی شده و از گرما و حرارت سهام کالامحور بازار کاسته شده است. این در حالیست که بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بین المللی از ادامه روند صعودی فعلی قیمت فلزات و کاهش موجودی انبارها سخن می گویند.

و اما در بازار ارز، قیمت هر دلار امریکایی در مرز 4000 تومانی قرار داشته و عنقریب از این کانال مهم عبور نماید. گمانه زنی ها و انتظارات از دلار 4000 تومانی تا پایان شهریور ماه و عبور آن از سطح 4200 تومانی در ماههای آینده دارد.

و اما در بازار امروز بیش از 393 میلیارد تومان از سهام شرکتها مورد معامله گرفت( بااحتساب معاملات بلوکی و اوراق بدهی)  که سهم بورسیان از این مقدار بیش از 242 میلیارد تومان و سهم فرابورسیان افزون بر 151 میلیارد تومان بود. شاخص کل نیز هر چند از سوی فروشندگان و عرضه کنندگان سهام تحت فشار بود ولی با مقاومت خریداران و مدافعان بازار، توانست با عقب راندن فروشنده ها به پیش تازد و حتی 54.6واحد دیگر نیز بر ارتفاع خود بیفزاید. بطوریکه در پایان معاملات در ارتفاع83523 واحدی قرار گرفت و روز مثبتی را از خود به یادگار گذاشت.

مواضع خصمانه امریکا در برجام:«هثر نوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ساعات پایانی روز سه‌شنبه بازهم ادعا کرده ایران به روح برجام پایبند نیست.نوئرت طی نشست خبری روزانه در پاسخ به سوالی درباره اینکه دولت آمریکا قصد دارد ایران را غیرمتعهد به توافق هسته‌ای اعلام کند، گفته این گزارش محرمانه است و هنوز جزئیاتی از آن منتشر نشده است.وی همچنین گفته که دولت آمریکا به بازنگری سیاست درباره ایران ادامه داده و در زمان این بازنگری، تلاش می‌کند ایران را مسئول «اقدامات شرورانه و ثبات‌زدایی» که در مناطق مختلفی از جهان انجام می‌دهد، قرار دهند.سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده که از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌خواهند به بازرسی‌ها روی برنامه هسته‌ای ایران ادامه دهند و مطمئن شوند ایران به تعهداتش در برجام پایبند است.نوئرت در پاسخ به سوالی حول اینکه علی‌رغم اذعان «یوکیا آمانو» به پایبندی ایران به برجام، بازهم آمریکا اصرار دارد که تهران به الزاماتش متعهد نیست، گفت کاخ سفید ایران را به روح برجام پایبند نمی‌داند.وی ادامه داده که دولت آمریکا تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند و به تعهداتش تحت برجام، پایبند باشد.«جمیل جعفر» بنیان‌گذار و رئیس اندیشکده امنیت ملی جورج میسون در آمریکا به کاخ سفید توصیه کرده در اولین فرصت، «از شر برجام خلاص شود» و گزینه‌هایی را برای جایگزینی آن پیشنهاد کرد.جعفر با استقبال از دستور «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای یافتن گزینه‌های سیاسی بهتر برای جایگزینی توافق هسته‌ای گفته: اول اینکه ترامپ می‌تواند به سادگی طی مهلت 90 روزه‌ای که دارد، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام نکند.وی عدم اعلام پایبندی ایران به توافق هسته‌ای از سوی رئیس جمهور آمریکا را «گام ابتدایی مهم» برای وی توصیف کرده زیرا این مسئله راه را برای کنگره جهت احیای مجدد تحریم‌های قبلی یا اعمال محدودیت‌های جدید باز می‌کند.رئیس اندیشکده آمریکایی گفته که ترامپ در همین زمان می‌تواند توافق هسته‌ای را مجددا تنظیم کرده و به ایرانیان بگوید که نه تنها از سیاست دولت قبلی برای تسهیل تحریم‌ها پیروی نمی‌کند بلکه طی بازه‌ای 90 یا 180 روزه تحریم‌های شدیدی که اقتصاد ایران را فلج کرده بود را بازمی‌گرداند.جمیل جعفر تاکید کرده برای این کار، رئیس جمهور آمریکا باید به ایران بگوید یا «با من و شروط من» توافق کرده، مجددا پای میز مذاکره برای توافق بهتر بیاید (توافقی که آزمایش موشکی بالستیک ایران را ممنوع، تحقیق و توسعه سانتریفیوژها را متوقف و به خودآزمایی ایران سایت‌های نظامی پایان دهد) یا با تحریم‌های اولیه و ثانویه یشتری مواجه شوند.وی همچنین توصیه کرده که ترامپ می‌تواند زمانی که کنگره مشغول ارزیابی تصمیم اعلام عدم پایبندی ایران به برجام است، با آنها همکاری کند تا تحریم‌های قوی‌تری علیه ایران، بخاطر فعالیت‌های غیرقانونی در جهان اعمال کند.

این تحلیلگر آمریکایی در پایان مدعی شده با اینکه کشورهای اروپایی اکنون از مخالفت با آمریکا در صورت عقب‌نشینی از توافق و اعمال تحریم علیه ایران صحبت می‌کنند اما زمانی که بحث بر سر همراه شدن با ایران یا همراه شدن با آمریکا جدی شود، آنها گزینه‌ای جز آمریکا ندارند.

سرنوشت صندوقهای با درآمد ثابت:علی سعیدی با بیان اینکه کاهش سقف سپرده¬گذاری صندوق¬های سرمایه¬گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت بزودی اجرایی می¬شود، اظهار داشته: در هر حال تمامی نهادهای مالی از جمله این صندوق¬ها باید مقررات اعلامی بانک مرکزی در خصوص نرخ سود را رعایت کنند. البته با توجه به این¬که معمولاً قرارداد سپرده صندوق¬ها یک ساله است، کاهش نرخ سود بانکی در کوتاه¬مدت اثر کمتری در فعالیت صندوق¬های سرمایه¬گذاری خواهد داشت. امادرخصوص مبالغ حاصل از صدور واحدهای سرمایه¬گذاری جدید که منجر به سپرده¬گذاری جدید می¬شود، قطعاً نرخ¬های جدید حاکم خواهند بود.عضو هیات مدیره سازمان بورس ادامه داده: در این میان، صندوق¬ های سرمایه¬ گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت باید مقررات سقف سپرده¬ گذاری 50 درصد از کل منابع صندوق نزد بانک¬ ها را رعایت کنند. در صورتی¬ که بیشتر از 50 درصد منابع صندوق در بانک¬ ها سپرده شود، کارمزد مدیر صندوق صرفاً برای همان محدوده مجاز قابل محاسبه خواهد بود. البته کارمزد مدیر درخصوص میزان سپرده،تابعی از کل سود سپرده خواهد بود نه درصدی از اختلاف نرخ مصوب ومذاکره شده.به گفته سعیدی ، از زمان ابلاغ سقف 50 درصدی سپرده¬ گذاری صندوق¬ های سرمایه¬ گذاری، صندوق¬ ها یک سال فرصت خواهند داشت تا مقررات جدید سازمان بورس را رعایت کنند.

وی از راه¬ اندازی بانک اطلاعاتی نهادهای مالی دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داده و گفته: به منظور اطلاع¬ رسانی و جلوگیری از ایجاد مباحث حاشیه¬ ای برای سرمایه¬ گذاران در بازار سرمایه، اطلاعات تمامی نهادهای مالی دارای مجوز سازمان بورس اعم از شرکت¬ های کارگزاری، شرکت¬های تأمین سرمایه، شرکت¬ های مشاوره سرمایه¬ گذاری، شرکت¬ های سبدگردان و ... به همراه شعب و نمایندگی و مشخصات کامل مدیران و آدرس آن¬ها اطلاع¬ رسانی شده است.

 

در گروه خودرویی:بالاخره تحول و خبر مهم خودرویی نیز از راه رسید تا شاهد بیدار شدن بخت خفته خودروسازان در فصل تابستان باشیم. چرا که  با حضور سفير ايران در آلمان، شاهد:

1-         امضای قرارداد ایران خودرو و مرسدس بنز در قالب شرکتی مشترکهستیم.

2-         گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت مرسدس بنز قرارداد ایجاد شرکت مشترک در حوزه فروش و خدمات پس از فروش خودروهای تجاری را امضا کردند. همچنین قرار داد دو شرکت مشترک دیگر نیز در ماه های آینده نهایی می شود.این قرارداد روز سه شنبه میان شرکت ایران خودرو دیزل به نمایندگی از گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت بنز، در سایت تولید وورث، مقر اصلی مرسدس بنز به امضا رسیده است.در امضای این قرارداد دکتر علی ماجدی سفیر ایران در آلمان، مهندس محسن صالحی نیا، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهندس هاشم یکه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو و جمعی از مدیران ارشد دو شرکت حضور داشتند. مهندس یکه زارع، مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو در این مراسم با اشاره به امضای قرار داد و تفاهم نامه با شرکت بنز در تولید و فروش محصول سواری، ابراز امیدواری کرد که با توجه به همکاری های دو شرکت در حوزه خودروهای تجاری همکاری طرفین در خصوص تفاهم نامه و قرار داد سال گذشته نیز به همین منوال پیگیری شود. قرار داد خودروهای تجاری که امروز امضا شدشامل ایجاد شرکت مشترک در حوزه فروش و خدمات پس از فروش خودروهای تجاری است.این شرکت، به صورت انحصاری مسئولیت فروش محصولات تجاری مرسدس بنز را بر عهده خواهد داشت.

3-         همچنین شرکت دوم که قرار داد آن در ماه آینده نهایی می شود، مسئولیت تولید را برعهده دارد و نسل فعلی و آینده کامیون آکتروس از جمله تولیدات این شرکت خواهد بود. نسل فعلی آکتروس تا سال 2019 تولید شده و نسل جدید این کامیون نیز از سال 2019 به بعد بر اساس استانداردهای روز اروپا تولید خواهد شد. در فاز بعدی نیز خط تولیدی جدید دیگری پیش بینی شده است. بر اساس برنامه، ساخت داخل شرکت مشترک تولیدی در سال نخست به 20 درصد خواهد رسید و این میزان در صورت صرفه اقتصادی می تواند به 30 تا 50 درصد افزایش پیدا کند. بر اساس این گزارش نیازسنجی و تولید محصولات جدید و جایگزینی با محصولات فعلی نیز در برنامه شرکت مشترک تولیدی ایران خودرو و دایملر پیش بینی شده است.

4-         همچنین شرکت دیگر در حال مذاکره، در خصوص تولید موتور میان شرکت ایران خودرو دیزل و دایملر بوده که وظیفه آن تولید موتورهای جدید بر اساس نیاز بازار در شرکت مشترک جدید است. شرکتمرسدسبنزنخستین برند خودروهای تجاری در دنیا را در اختیار دارد که امضای قرار داد سرمایه گذاری مشترک با ایران خودرو بیانگر امنیت سرمایه گذاری در ایران است.

 نگاهی اجمالی به های وب:گذشته ، حال و آینده داده گستر عصر نوین و نکات مهم جلسه معارفه این شرکت 400 میلیارد تومانی که با نماد "های وب" در نوبت بعدی عرضه اولیه قرار دارد ، توسط کارگزاری اردیبهشت ایرانیان انجام شده است:این شرکت 400 میلیارد تومانی در صنعت ICT با رشد فزاینده ،سهم بالایی از رشد اقتصادی کشورهای  در حال توسعه را برعهده دارد واین امر درمنطقه خاورمیانه ،با توجه به ضریب نفوذ پایینتر خدمات نسبت به میانگین جهانی،شرایط بهتری را نسبت به سایر نقاط دنیا رقم زده است.از سایر عوامل پیش برنده رشد این صنعت در منطقه خاورمیانه می توان به نرخ رشد بالای جمعیت و درصد بالای جمعیت جوان،رشد سریع ضریب نفوذ تلفن های هوشمند و رشد استفاده از شبکه های اجتماعی اشاره کرد. با توجه به قرار گرفتن اکثر صنایع در نقطه اشباع و تاثیر پذیری از رکود اقتصاد جهانی، صنعت ارتباطات بیشترین سهم سود اقتصادی را در بین صنایع مختلف در منطقه خاورمیانه و آفریقا به خود اختصاص داده است.

خدمات اصلی این شرکت به سه گروه اصلی خرده فروشی به مشتریان عادی(B2C )،مشتریان سازمانی(B2B) و(B2B2C) و مشتریان دولتی(B2G) تقسیم می شود.این خدمات از طریق دوشبکه ارتباطی سیمی(ثابت) و بی سیم(فناوری 4G و بالاتر) ارائه می شوند که در 7 سرفصل کلی دسته بندی می شوند: 1- خدمات دسترسی در قالب USO 2-خدمات با استفاده از پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت(FCP) 3-خدمات با استفاده از پروانه انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت( FWA)4-خدمات با استفاده از پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ترانک عمومی 5- تامین تجهیزات مورد نیاز مشترکین برای دریافت خدمات 6- خدمات با استفاده از پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه(MVNO) و 7- خدمات فناوری اطلاعات ازجمله خدمات ابری و مرکز داده.

تقریبا از مجموع 9 میلیون پورت  ADSL60 درصد متعلق به شرکت مخابرات است که 4.5 میلیون پورت باقیمانده بین بخش خصوصی تقسیم شده و از این تعداد 350 هزار پورت در حوزه ADSL سهم های‌وب است. شرکت در سال 95،توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی،جز 3 شرکت برتر کشور در حوزه ارایه خدمات ارتباطات ثابت انتخاب شد.شرکت دارای 36 دفتر استانی با 250 عاملیت فروش در 31 استان کشور است.

برنده شدن در مناقصه ارائه اینترنت پرسرعت به بیش از 25.000روستا (65 هزار مشترک) در سراسر کشور در سال 93و انعقاد قرارداد 10 ساله(مناقصه USO ) .مدل درآمدی USO دو بخش است بخش اول هزینه نگهداری اپراتور شبکه که توسط دولت پرداخت میشود و بخش دوم درآمد ارائه سرویس به قرارداد با شرکت بین المللی Vodafone. عقد قرارداد همکاری با شرکت بین المللی Vodafone (نماینده رسمی و شریک تجاری به صورت انحصاری در ایران به مدت 5 سال از 95)این شرکت چند ملیتی که دفتر اصلی آن در انگلستان است ،پنجمین شرکت دنیا از لحاظ درآمد و دومین شرکت از حیث تعداد مشترکین است که از مهمترین مزیت های این مشارکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-         استفاده های وب از مزیت تخفیفات ناشی از خرید عمده تجهیزات توسط ودافون.

2-           ارائه سرویس به مشتریان بین المللی ودافون در ایران

3-         استفاده از دانش فنی و نقشه راه فناوری شرکت ودافون

4-         مکان استفاده از نیروی انسانی حرفه ای و خدمات مشاوره ای ودافون

5-         امکان بهره گیری از برند ودافون جهت تولید محصولات مشترک

6-         بهره گیری از پلتفرم انحصاری ودافون در زمینه اینترنت اشیا که در حال حاضر 27 درصد بازار جهانی این سرویس را در اختیار دارد.

صورت های مالی،سود و زیان و مطالبات: این شرکت با سرمایه 400 میلیارد تومانی در بازار دوم بورس درج شده و سود 386 ریالی را به ازای هر سهم برای سال مالی 96 پیش بینی کرده و در عملکرد 3 ماهه موفق به پوشش 13 درصدی شده است. رشد فروش شرکت به طور متوسط طی 6 سال گذشته برابر با 208 درصد بوده است.با تغییر تعرفه ها از سوی وزارت ارتباطات ، در سال گذشته حدود 50 درصد کاهش هزینه های انتقال داشته و این کاهش هزینه ها موجبات رشد و سودآوری شرکت را فرآهم آورده است. (درحالت کلی، اگر درآمد حدود 50 درصد رشد کند، به دلیل صرفه های مقیاس، افزایش هزینه‌های عملیاتی کمتر از این رقم خواهد بود). بر اساس ساختار هزینه ،هزینه خرید تجهیزات سمت مشترک و هزینه مخابراتی به ترتیب بیشترین سهم از ساختار هزینه را تشکیل می دهند هزینه های مالی نیز در مقام سوم قرار دارند.برای کسب صرفه های مقیاس ،چند شرکت در این صنعت با هم کارمندان بخش های مختلف عمومی را به اشتراک می گذارند . این امر موجب کاهش پرسنل شرکت به کمتر از یک چهارم در سال 96 نسبت به 95 شده است.مطالبات شرکت مربوط به قراردادهای دولتی USO و نهاد ها و شرکت های غیردولتی است که مطالبات بخش دولتی با تاخیرچندین ماهه و بیشتر نسبت به بخش خصوصی وصول می شود و این امر سبب استقراض از سیستم بانکی و افزایش هزینه های مالی می شود.نسبت بدهی شرکت 57.37 ، بازده حقوق صاحبان سهام 21.92 و بازده سرمایه شرکت 32.7 است.

پیش بینی بازار شنبه25شهریور 96:شاخص کل بازار هر چند توان صعود بیشتر و فتح قله رفیع 84 هزار واحدی را ندارد ولی امروز پر انرژی و پر اشتها ظاهر شد و نیمه کانال 83 هزاری را به تصرف خود در آورد و تا ارتفاعات 83.523 واحدی بالا آمد. در هفته آینده، تحولات مهمی در عرصه بین الملل بالاخص واکنش امریکا به اقدامات کره شمالی و ... رخ خواهد داد. در چین نیز دولت در صدد مهار فعالیت سفته بازانی است که با گسترش فعالیت خود و معاملات کاغذی، سعی در بالا بردن بی رویه قیمت انواع فلزات از جمله فولاد و مس را دارند. در ایران ولی فضای سیاسی/اقتصادی کشور کاملا آرام و اوضاع کنترل شده است. لذا ریسک و تهدیدی متوجه کشور بزرگی چون ایران نیست. یاوه سرایی های ترامپ نیز انتظار نمی رود ره به جایی ببرد. لذا اقبال بازار و کوچ نقدینگی از شبکه بانکی بسوی بازار سرمایه در روزهای آینده مورد انتظار است.

ادامه گزارش را در لینک زیر بخوانید.
http://oibourse.com/Default.aspx?tabid=1470

حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: