کد خبر: ۱۸۲۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یادداشت تلگرامی کامیار فراهانی، تحلیل گر بازار سرمایه ؛

به نظرم در عالم سرمايه گذاري فقط يك چيز است كه ارزش متعصب بودن در موردش را دارد. آن چيز شاخه اي از دانش مالي به نام " ارزش گذاري" است.
در اين همه سال بالا و پايين شدن هاي بازار، بحران هاي عميق و بزرگ، صعود و نزول هاي وحشيانه و هيجاني، فقط ارزش گذاري توانسته استفاده كنندگانِ انگشت شمارش را محفوظ نگاه دارد.
براي من، ارزش گذاري مقدس ترين چيز در عالم سرمايه گذاري است. ارزش گذاري باعث مي شود احساس كنم زمين زير پايم محكم تر است و سر ام با خيال آسوده مي تواند در ابرها غوطه بخورد.

اما آيا ارزش گذاري كافيست؟

بنظرم كافيست. اگر سرمايه گذاري هستيد كه به جستجوي بازدهي معقول ايد. اگر از جنس سرمايه گذاراني نظير "بافت" هستيد كه مي توانند سالها وفادارانه سهامدار شركتي باشند و از سرمايه گذاري لاك پشتي خود لذت ببرند، قطعا ارزش گذاري موضوعي هيجان انگيز و كافي براي تان خواهد بود.

متاسفانه دنياي واقعي به اين زيبايي نيست. بازار وحشي، هيجان زده و احساساتي آنچنان توجهي به كاغذ هاي تحليلي ما نمي كند. راه خودش را مي رود و سر راه مقاومت هركه روبرويش بايستد را مي شكند.

سه مشكل عمده داريم :

الف - همه ي ما دوست داريم به محض خريد، موقعيت ما به سمت سود حركت كند. هيچ كدام دوست نداريم سهمي را بخريم و ماه ها در همان قيمت خريد سماق بمكيم. ارزش گذاري در مورد زمان حركت سهم هيچ تخميني به ما نمي دهد. ممكن است سهمي ١٠٠ توماني را ٢٠٠ تومان ارزش گذاري كنيد ولي، تا ماه ها شايد سالها در همان قيمت درجا بزند.

ب- هيچ كدام از ما دوست ندارد بعد از ساعت ها تحليل و تحقيق وارد موقعيتي بشود و از فردا قيمت سهامش افت كند. ارزش گذاري دربرابر نوسانات قيمتي دفاع است. ممكن است همان سهمي كه ٢٠٠ تومان ارزش گذاري كرده ايد و اكنون ١٠٠ تومان است قيمتش سر به كاهش بگذارد و تا ٥٠ تومان هم سقوط كند. اين افت حتي اگر بعدها جبران شود قطعا با روح و روان سرمايه گذار بازي مي كند.

ج- در ارزش گذاري صحبت از آينده و مفروضات است. هرقدر فرض ها را عقلايي، محافظه كارانه و منطبق بر واقعيت ها انتخاب كنيم، بازهم اين احتمال وجود دارد كه درطول زمان حوادث متفاوت از فرض هاي ما رخ دهد. مشكل زماني به وجود مي آيد كه واقعيت ها بدتر از فرض هاي بدبينانه ي ما حادث شوند.

اين سه انتقاد در واقع اصلي ترين و قوي ترين نقد ها به ارزش گذاري اند و باعث شده اند طيف وسيعي از معامله گران هرگز سراغ ارزش گذاري نروند يا چند هفته بعد از شروع كار خيلي دلسرد آن را رها كنند.

تحليل تكنيكال، تعقيب اخبار و شايعات، ابداع روش هايي براي بررسي عرضه و تقاضا و جو عمومي بازار، رجوع به بولتن ها و سايت هاي مدعي اخبار نهاني و اخيرا فال گيري و ستاره شناسي، از جمله روش هاي جايگزيني هستند كه معامله گران به سراغشان مي روند.
در مورد اين روش ها انتقادي ندارم و محكومشان نمي كنم. اينها نيز مانند ارزش گذاري مزايا و معايب خود را دارند. افراد زيادي هستند كه سالها با اين روش ها كار كردند و اتفاقا رزومه هاي جالبي هم دارند.

اما نظر شخصي من اين است كه براي پرواز شجاعانه نياز به زمين سفت و محكم در ابتداي كار داريم و آن زمين مستحكم همان ارزش گذاري است.

بر سر حرفم هستم. ارزش گذاري براي سرمايه گذاري كه دنبال بازدهي معقول است، سبد سهام تشكيل مي دهد و از معاملات شتاب زده پرهيز مي كند كافي است ولي، شگفتي از زماني آغاز مي شود كه استاد ارزش گذاري پا را فراتر از كتاب هاي مالي مي گذارد و تلاش مي كند علوم ديگري را به عنوان مكمل بياموزد.

مقايسه كنيد سرمايه گذاري كه ارزش گذاري مي داند با سرمايه گذاري كه در كنار ارزش گذاري، مالي رفتاري مي فهمد. سو گيري ها و باياس هاي تحليلش و بازار را متوجه مي شود. متعصبانه تحليل تكنيكال را رد نمي كند بلكه تلاش مي كند از آن به عنوان ابزاري براي بهبود كيفيت كار خويش استفاده كند. قبل از خريد و فروش، سقف ها و كف ها را شناسايي مي كند، حمايت ها و مقاومت ها را تشخيص مي دهد و تلاش مي كند سطح خريد و فروشش را بهتر كند.
مقايسه كنيد سرمايه گذاري كه فقط ارزش گذاري مي داند را با سرمايه گذاري كه در كنار ارزش گذاري تلاش مي كند رفتار بازار را بفهمد. با گوشي خالي از تعصب به حرف ها گوش مي دهد، در سمينار ها شركت مي كند، پاي صحبت مديران سرمايه گذاري مي نشيند و سعي مي كند جهت حركت نقدينگي در بازار را تشخيص دهد. ياد مي گيرد بين گزينه هاي مختلف هم ارزش، فاكتور توجه بازار را لحاظ كند و بر اساس آن معامله بهتري انجام دهد.

ارزش گذاري مانند كتاب فارسي اول دبستان است. بعد از اتمام آن مي توانيد لنگ لنگان بنويسيد ولي، قطعا پايان كار نيست.

ارزش گذاري خيال شما را آسوده مي كند كه نمي بازيد. به شما اجازه مي دهد شجاعانه سرمايه گذاري كنيد و با كمك بقيه تكنيك ها بازدهي تان را به مرور زمان از قابل قبول به شگفت انگيز ارتقا بخشيد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: