کد خبر: ۱۸۶۰
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
عرضه نفت در بورس، شايد وقتي ديگر
بعد از شكست عرضه نفت خام در بورس انرژي و با وجود وعده‌هاي مختلف مسوولان مبني بر عرضه نفت خام صادراتي در بورس انرژي هنوز اين وعده عملي نشده و با نزديك شدن به سالگرد عرضه نفت در بورس انرژي مشخص نيست چه زماني قرار است دوباره بوي نفت در فضاي چهارمين بورس كشور بپيچد


روياي حضور نفت در بورس به نظر مي‌رسد حداقل تا پايان سال جاري بر باد رفته است و اين موضوع به سال آينده موكول خواهد شد. حال بايد ديد كه در سال آينده بالاخره طلسم موفقيت عرضه نفت در بورس شكسته خواهد شد و طلاي سياه به‌صورت موفقيت‌آميز در بازار سرمايه داد‌و‌ستد مي‌شود يا اينكه به مثابه 10سال گذشته همچنان عرضه نفت در بورس ناكام خواهد ماند.

براساس اين گزارش 17 فروردين امسال بود كه بعد از سال‌ها انتظار نفت خام به بورس راه پيدا كرد و 2هزار و 920بشكه از اين محصول بعد از 14سال مقاومت در بورس انرژي عرضه شد؛ اما وارد شدن اين محصول به بورس طولي نكشيد و معاملات نفت خام با شكست مواجه شد.

در عرضه نفت خام در بورس انرژي 12پالايشگاه به انتخاب شركت نفت انتخاب و قيمت توسط عرضه‌كننده تعيين شد و در روز اول 2هزار و 920 بشكه نفت خام داخلي به قيمت پايه 306هزار تومان به فروش رفت. اما تعيين قيمت دستوري از سوي شركت نفت و جلوگيري از رقابتي شدن قيمت اين محصول مشكلاتي را براي عرضه نفت خام در بورس انرژي به‌وجود آورد و همين مشكلات باعث شد تا نفت خام عرضه شده در بورس انرژي بدون مشتري باقي بماند.

به اين ترتيب فروش بشكه‌هاي نفتي با محاسبه ارز آزاد و تعيين قيمت توسط شركت ملي نفت باعث شد تا مانع از شفاف شدن قيمت اين محصول مهم شود و با نپذيرفتن قيمت عرضه از سوي خريداران، عرضه تعطيل شد.


نخستين وعده در مهر

بعد از بي‌اقبالي خريداران به نفت عرضه شده در بورس انرژي، وزير نفت در شهريور امسال از احتمال تخفيف پنج درصدي قيمت نفت خام در بورس انرژي خبر داد و اعلام كرد: ما حاضريم نفت را براي فروش در اختيار بخش خصوصي قرار دهيم ولي اعلام مي‌كنيم كه مطمئن‌ترين و سالم‌ترين روش حضور بخش خصوصي، خريد و فروش فرآورده‌هاي نفتي و نفت خام در بورس انرژي است.

وي با بيان اينكه نفت به‌دليل قيمت بالاي آن كه قيمت فوب بود مورد استقبال قرار نگرفت، تاكيد كرد: درحال حاضر بحث توقف عرضه نفت مطرح نيست اما وزارت نفت بايد مطمئن شود كه خريداران نفت در بورس انرژي مصرف‌كننده واقعي هستند و فعاليت پالايشي انجام مي‌دهند.

وي با اشاره به اينكه خيلي‌ها خواهان خريد نفت با تخفيف 5 درصدي كه پالايشگاه‌ها از آن استفاده مي‌كنند بودند، اظهاركرد: اين موضوع در دست بررسي است و براي كساني كه بخواهند از نفت خام در واحدهاي فرآورشي داخل كشور استفاده كنند به احتمال زياد اين تخفيف قابل اعمال است.

اين وعده درحالي عملي نشد كه وزير نفت تدبير ديگري انديشيد و در اظهارنظر ديگري در مهر ماه از عرضه زودهنگام 100هزار بشكه نفت خام در بورس انرژي خبر داد و گفت: با هدف صادرات 100هزار بشكه نفت خام از طريق بورس انرژي به‌صورت ريالي عرضه مي‌شود.

زنگنه اعلام كرد: تجربه اين كار وجود دارد و در گذشته نفت خام براي صادرات در مقياس كم عرضه شده بود ولي اين امر نياز به ملاحظات بسياري دارد كه درحال فراهم شدن است.


وعده ديگر با 2 شرط

اما اين وعده نيز در مهر محقق نشد و مدير اموربين‌الملل شركت ملي نفت، دليل اين امر را فراهم نشدن سازوكار‌ها عنوان كرد و گفت: به‌دليل فراهم شدن سازوكارهاي مورد نياز، عرضه نفت خام صادراتي در بورس انرژي به هفته اول آذر موكول شد آن هم به شرطي كه توافق درباره قيمت نفت و نحوه پرداخت حاصل شود.

به گزارش ايسنا، بعد از اين وعده جلسات متعددي بين شركت ملي نفت و بورس برگزار شد و درخصوص قيمت نفت و نحوه پرداخت آن بررسي‌هاي زيادي صورت گرفت اما اختلافات بر سر قيمت مانع از عرضه صادراتي اين محصول شد زيرا شركت ملي نفت اعتقاد دارد كه قيمت نفت را بايد اموربين‌الملل شركت ملي نفت ايران اعلام كند.

به‌گفته مسوولان با عرضه نفت خام صادراتي به‌صورت ريالي در بورس انرژي ديگر مشكلات قبلي تكرار نمي‌شود زيرا نفت خامي كه در گذشته در بورس انرژي مصرف مي‌شد به‌صورت داخلي بوده و خريداران آن چند پالايشگاه كوچك بودند اما اين‌بار براي خريداران محدوديتي وجود ندارد زيرا صادراتي بوده و قيمت آن براساس نرخ‌هاي روز تعيين مي‌شود.

به اين ترتيب درحالي قيمت و شرايط عرضه نفت خام صادراتي مشخص نشده و لازم است براي جلوگيري از تكرار شكست، سازوكار دقيق‌تري اتخاذ شود كه طبيعتا نفت عرضه شده در بورس به قيمت صادراتي عرضه مي‌شود يعني فروش در بورس انرژي به قيمت صادراتي به ارز ريالي ولي به روش فوب صورت مي‌گيرد.

با اين حال بعد از شكست عرضه نفت خام در بورس انرژي و با وجود وعده‌هاي مختلف مسوولان مبني بر عرضه نفت خام صادراتي در بورس انرژي هنوز اين وعده عملي نشده و با نزديك شدن به سالگرد عرضه نفت در بورس انرژي مشخص نيست چه زماني قرار است دوباره بوي نفت در فضاي چهارمين بورس كشور بپيچد.

روزنامه تعادل
برچسب ها: بورس انرژی ، نفت
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: