کد خبر: ۲۰۴۸۸
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
پلیس تهران درخصوص آمار دخترانی که به‌دلیل روسری بر چوب گذاشتن بازداشت شده‌اند،گفت: ۲۹ نفر از افراد فریب‌خورده و برهم‌زنندگان امنیت اجتماعی بازداشت و به مراجع قضایی تحویل داده شدند.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از روزنامه شرق،موج موسوم به دختران خیابان انقلاب ابعاد تازه‌ای به خود گرفته به‌طوری‌که برخی از کاربران منسوب به جریان اصولگرا یا حزب‌الله هم با رفتن به روی جعبه‌های مخابراتی و پرچم ایران را به اهتزاز درآوردن، سعی کردند تا مخالفت خود را با آنچه رخ داده است، نشان دهند.

این در حالی است که آمار دخترانی که به‌دلیل روسری بر چوب گذاشتن بازداشت شده‌اند، افزایش یافته است. بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ، ٢٩ نفر در این زمینه بازداشت شده‌اند. مرکز اطلاع‌رسانی پلیس این افراد را فریب‌خورده و برهم‌زنندگان امنیت اجتماعی خوانده که بعد از بازداشت‌شدن به مراجع قضائی تحویل داده شدند.

ماجرا اما از روزی آغاز شد که دختری به نام ویدا موحد روی جعبه مخابراتی یکی از خیابان‌های میدان انقلاب، روسری را بر چوبی گذاشته و آن را تکان داده بود. با انتشار عکس و فیلم این اقدام در فضای مجازی، دختران و زنان و البته برخی از مردان نیز به این حرکت پیوسته و تصاویر آنان دست‌به‌دست شد. در میان بعضی از تصاویر، اما دختران محجبه و حتی چادری هم دیده شدند که با ایستادن روی جعبه‌های مخابراتی و روسری بر چوب‌کردن، مطالبات را مطرح کردند.

اولین این تصاویر، ایستادن یک دختر چادری بر جعبه مخابراتی در یکی از خیابان‌های شهر مشهد بود. بعد از آن بود که یک روحانی که تصویر آن بارها منتشر شد، دقیقا درهمان نقطه ایستاد و پرچم ایران را به دست گرفت و آن را به اهتزاز درآورد. تفاسیر متعددی از این تصویر مطرح شد، تا اینکه بالاخره مشخص شد این روحانی که گویا امام جماعت مسجد دانشگاه فردوسی مشهد است، در جبهه مقابل تحرکات مربوط به دختران انقلاب است. بعد از آن، برخی دیگر از دختران چادری همین تصاویر را منتشر کرده و دست نوشته هایی با مضمون من ایرانم را دوست دارم به دست گرفتند.

این حرکت البته با استقبال برخی از کابران مواجه شد. آنها معتقد بودند اعتراض به دختران خیابان انقلاب با شیوه خود، بهتر از تمسخر این حرکت است. چرا که در روزهای نخستین این موضوع، برخی از فعالان رسانه‌های اصولگرا، با تنزل این حرکت، اعتراض دختران را برای شوهرخواهی توصیف کرده بودند. این رویکرد اما با واکنش منفی برخی از فعالان رسانه‌ای اصولگرا مواجه شد برای نمونه خبرنگار وطن امروز در اعتراض به این تمسخر ، در توییتی اعلام کرد: وصف شوهرخواهی برای فعالیت سیاسی زنی که با اندیشه‌ وی موافق نیستیم، مثل متلک سخیف راننده‌ مرد به زنی است که اشتباه رانندگی کرده: برو پشت ماشین لباسشویی! توهین به جنسیت زنی که مخالف شماست، حتی اگر مریم رجوی باشد، توهین به همه‌ زنان هم‌فکر شما هم هست، این ابتذال را تمام کنید!

این ماجرا اما پایانی نداشت. از روز گذشته، دیگر خبرنگارانِ این خبرگزاری نیز با هشتگ‌هایی مانند پسربچه خیابان انقلاب، تصاویر کودکانی را منتشر کردند که پوشک‌هایی را بر سر چوب زدند و خواسته آنان را نه به پوشک اجباری مطرح کردند. برخی از کاربران دیگر این طیف هم دختران معترض را به گرفتن پول متهم کردند، از جمله این کاربر که در توییتی اعلام کرده بود: با توجه به اینکه مسئولیت پرداخت حقوق عموم پسران و دختران خیابان انقلاب و شهرهای اطراف توسط دوستان توییتری بر عهده بنده گذاشته شده، تعرفه‌ها به شرح ذیل اعلام می‌شود، بالای پست برق ساعتی هفت هزار تومان، بالای نیمکت ساعتی 4500 تومان، لب جدول ساعتی سه‌هزار تومان.

واکنش نمایندگان مجلس

دو نفر از نمایندگان مجلس یعنی سهیلا جلودارزاده نماینده تهران و ناهید تاج‌الدین نماینده اصفهان یکی در سخنرانی و دیگری در یک توییت از موضع دیگری ماجرای دختران خیابان انقلاب را تحلیل کردند. جلودارزاده با اشاره به دختران خیابان انقلاب گفت: زمانی برای زنان محدودیت قائل می‌‌شدیم و آنها را تنگنای غیرلازم قرار می‌دادیم، همین مسئله موجب شد تا این فشارها طغیان ایجاد کند و دختران خیابان انقلاب روسری‌ها را سر چوب بگذارند. این کارها به خاطر رفتار اشتباه ماست.

ناهید تاج‌الدین اما در حساب توییتر با الفاظی صریح‌تر اعلام کرد: دختران خیابان انقلاب، همان دخترانی هستند که سال‌هاست برای سهمیه قبولی  کنکور، برای اشتغال، برای مشارکت سیاسی، برای تصدی پست‌های مدیریتی، برای حضور در ورزشگاه‌ها، برای اجرای موسیقی زنده روی سن و... پشت دروازه‌های تبعیض جنسیتی مانده‌اند. از ماست که بر ماست.

این در حالی است که یوسف طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان در خطبه‌های نماز جمعه گفت: امیرالمؤمنین می‌فرماید بپرهیزید از رفیق فاسق. بسیاری از انسان‌های فاسقی که دستور از غرب می‌گیرند و در خیابانی در تهران روسری را از سر خود برمی‌دارند، دستور دارند و با قصد کم‌رنگ‌کردن حجاب در میان مردم مؤمن این اعمال را انجام می‌دهند. زمانی که انسان در انجام گناه بی‌باک شد دیگر با آن گناه مأنوس خواهد شد.

علی مطهری دیگر نماینده مجلس هم دراین‌باره گفته بود: هیچ اجباری برای حجاب زنان در جامعه دیده نمی‌شود و بسیاری از آنان با هر وضعی که دوست دارند در جامعه حضور پیدا می‌کنند، پس اجباری در کار نیست. اینکه چهار نفر روسری خود را هوا می‌کنند، اتفاق مهمی نیست. اگر قرار بر مسئله مهمی باشد، باید پرسید که چرا دولت بر رعایت حجاب نظارت کافی ندارد؟.

تا روز چهارشنبه بر اساس اظهارات عباس جعفری‌دولت‌آبادی دادستان تهران یک نفر دراین‌باره بازداشت شده بود که گویا برای وی وثیقه ٥٠٠ میلیون‌تومانی در نظر گرفته شده است. این خبر را نسرین ستوده اعلام کرده بود.ستوده که قبلا وکالت ویدا موحد دختری که به دختر خیابان انقلاب معروف شد را برعهده داشت، وکالت نرگس حسینی را هم برعهده گرفت. یک روز بعد از اعلام این خبر اما پلیس تهران آمار بازداشتی‌ها را ٢٩ نفر اعلام کرده است. ستوده درباره اتهام نرگس حسینی گفته بود احتمالا تظاهر به عمل حرام در انظار عموم اتهام موکل وی باشد.

جرم بی‌حجابی در قانون

بر اساس قانون مجازات اسلامی، ماده ١٠٢ قانون تعزیرات، مصوب سال ٦٢ زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به حبس از ١٠ روز تا دو ماه و یا از ٥٠ هزار تا ٥٠٠ هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.باید دید سرنوشت این ٢٩ نفری که با عنوان فریب‌خورده بازداشت شده‌اند، چه خواهد بود. هنوز اطلاع‌رسانی دراین‌باره انجام نشده است.

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: