کد خبر: ۲۰۵۹۶
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، رشد ارزش افزوده بخش مسکن و ساختمان در سال ۹۶ منفی ۲.۴ درصد خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی"، بررسی های مرکز پژوهش های مجلس حکایت از آن دارد که رشد بخش مسکن در سال 96 نیز همانند سال های گذشته منفی خواهد ماند.

براین اساس،  رشد منفی بخش مسکن از سال 88 آغاز شده و در دوسال گذشته نیز تشدید شده است. در سال 94 رشد بخش مسکن منفی 17 و در سال 95  منفی 13 درصد بوده است.

پیش‌بینی می‌شود رشد ارزش افزوده بخش ساختمان در سال 96 نیز منفی 2.4 درصد باقی بماند. این وضعیت ریشه در کاهش هزینه‌های عمرانی بودجه و همچنین کاهش سرمایه گذاری در سایر بخش های اقتصادی دارد.

برای تحلیل دقیق از وضعیت بخش ساختمان در سال جاری باید میزان رشد ساختمان های دولتی که متکی به بودجه عمومی است و همچنین رشد بخش ساختمان در بخش غیر دولتی که بستگی به تعداد پروانه‌های صادره دارد را مورد بررسی قرار داد.در پایان سال 96 حدود 42 هزار میلیارد تومان از منابع بودجه عمرانی محقق خواهد شد که رشد صفر درصدی نسبت به سال 95 خواهد داشت. به این ترتیب با در نظر گرفتن پیش بینی ها از رشد شاخص ضمنی مرتبط، رشد حقیقی ساختمان های دولتی منفی 11 درصد خواهد بود.

از سوی دیگر رشد پروانه‌های صادراتی در سال 95 نسبت به سال 94 حدود 15 درصد بوده است. این رشد در سال قبل از آن منفی 14 درصد بود. در 6 ماهه نخست سال جاری تعداد پروانه‌های صادر شده در مناطق شهری رشد 7.8 درصدی داشته است. به طور کلی می‌توان گفت،رشد ساختمان های بخش خصوصی در پایان سال 96  مثبت و حدود 1.4 درصد پیش‌بینی می‌شود.به این ترتیب رشد ارزش افزوده بخش مسکن و ساختمان  دولتی و غیر دولتی در پایان سال 96  منفی 2.4 درصد خواهد بود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: