کد خبر: ۲۰۶۱۸
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
صبحانه با طعم تحلیل،
نکته مهم در افزایش قیمت دلار اینست که این افزایش قیمت حاکی از رشد سیاسی پشت پرده نباشد که در اینصورت افزایش قیمت دلار سیگنال منفی برای بازار سرمایه خواهد بود و در غیر اینصورت باید منتظر رشد بازار سرمایه در سال 97 با رکوردهای عجیب و غریب در قیمت نمادها و همینطور شاخص کل باشیم.

 

بازار امروز مورخ 24 بهمن ماه را در حالی آغاز میکنیم که روز گذشته شاخص کل با افزایش 142 واحدی خود به سطح 97924 واحد رسید و ارزش معاملات خرد نیز در حدود 120 میلیارد تومان ثبت شد تا شاخص کل هم‌وزن هم افزایش 79 واحدی را تجربه کند.

به گزارش عصرمالی، افزایش شاخص کل هم‌وزن با این ارزش معاملات خرد اندک، نشان از هدایت نقدینگی به سمت نمادهای گروه‌های کوچک بورسی دارد که مدت زمان زیادی به دلیل رشد نماد شرکتهای بزرگ در حال اصلاح بوده‌اند.

در بازار امروز انتظار داریم شاهد بازاری متعادل در بیشتر گروه‌ها باشیم،در گروه خودرو که این روزها شاهد انتشار اخبار مثبت و همینطور افزایش تقاضا در نمادهای این گروه هستیم،انتظار داریم ظرف امروز و فردا عرضه‌های زیادی در نمادهای مختلف این گروه صورت بگیرد. در گروه‌های پالایش و پتروشیمی و فلزات اساسی انتظار داریم روز متعادل را شاهد باشیم ضمن اینکه در انتهای زمان معاملاتی دیروز شاهد افزایش عرضه در نمادهای این گروه‌ها بودیم.این در حالیست که شاهد افزایش غیر منتظره قیمت دلار در بازار آزاد هستیم،قیمت دلار در بازار آزاد در روز گذشته تا محدوده 4880 تومان پیش رفت تا بیش از پیش شاهد بی‌برنامگی در این بازار باشیم.شاید افزایش قیمت دلار برای نمادهای گروه‌های مذکور بتواند تاثیر چشمگیری بر فرآیند سودسازی آنها داشته باشد،ولی نکته مهم در افزایش قیمت دلار اینست که این افزایش قیمت حاکی از رشد سیاسی پشت پرده نباشد که در اینصورت افزایش قیمت دلار سیگنال منفی برای بازار سرمایه خواهد بود و در غیر اینصورت باید منتظر رشد بازار سرمایه در سال 97 با رکوردهای عجیب و غریب در قیمت نمادها و همینطور شاخص کل باشیم.

در بازارهای جهانی هم شاهد افزایش قیمت کامودیتی هابودیم.هم اکنون هر تن مس در محدوده 6900 دلار و هر تن روی 3400 دلار داد و ستد میگردد.هر اونس طلا در محدوده 1325 دلار معامله میشود و هر بشکه نفت برنت با کاهش مجدد به کانال 62 دلار افت 20 سنتی را تجربه کرد.

در بازار آزاد همانطور که گفته شد،دلار آمریکا در محدوده 4880 تومان معامله شد که البته در ساعت پایانی شاهد افت 30 تومانی دلار بودیم،نکته مهم در بازار ارز به گفته فعالان حاظر در این بازار،افزایش قیمت دلار توسط نمایندگان بانک مرکزی در بازار است که نشان از سیاست یک بام و دوهوای مسئولین و دولتمردان در این بازار و وعده‌های داده شده آنان است.

محمد رستمی، تحلیلگر بازار سرمایه*

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: