کد خبر: ۲۰۶۳۷
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
روزهای پر نوسان بازارهای جهانی بررسی شد
بازارهای جهانی سهام در حالی دومین روز کاری خود را آغاز کرده اند که شاهد توقف ریزش های توفانی هستیم ولی هنوز نوسان بالاتر از معمول ادامه دارد. بازارهای مالی امریکا هفته ی گذشته همراه با افزایش سود اوراق قرضه ریزش شدیدی را تجربه کردند و بدنبال آن سایر بازارها در آسیا و اروپا نیز با افت های جدی همراه شدند. با این حال بازارها هفته ی شلوغ و پر خبری را در پیش دارند که می تواند باعث نوسانات روندها باشد.

علی مرتضوی تحلیلگر شرکت بین المللی آلپاری

بازارهای جهانی سهام در حالی دومین روز کاری خود را آغاز کرده اند که شاهد توقف ریزش های توفانی هستیم ولی هنوز نوسان بالاتر از معمول ادامه دارد. بازارهای مالی امریکا هفته ی گذشته همراه با افزایش سود اوراق قرضه ریزش شدیدی را تجربه کردند و بدنبال آن سایر بازارها در آسیا و اروپا نیز با افت های جدی همراه شدند. با این حال بازارها هفته ی شلوغ و پر خبری را در پیش دارند که می تواند باعث نوسانات روندها باشد.

آخرین تحولات بازارهای سهام امریکا و اروپا

بازارهای سهام امریکا روز گذشته شروع امیدوار کننده ای داشتند، شاخص S&P500 با رشد 1.5 درصدی توانست قسمتی از ریزش 5.2 درصدی هفته ی قبل را جبران کند. شاخص داوجونز نیز با رشد 1.7 درصدی مواجه شد تا قدری از نگرانی سرمایه گذاران بازار سهام بکاهد. این شاخص امروز سه شنبه نیز کماکان به رشد خود ادامه می دهد. بر همین اساس شاخص بورس های بریتانیا، آلمان و فرانسه نیز در اروپا به روند نزولی خود پایان داده اند. شاخص FTSE بریتانیا در آغاز معاملات صبح سه شنبه با رشد نزدیک به 1.2 درصد، 84 واحد افزایش داشت ولی در ادامه به محدوده ی صفر مثبت بازگشت. شاخص DAX آلمان نیز با 175 واحد بهبود 1.45 درصد رشد نمود و به ارتفاع 12285 واحدی نیز رسید ولی در ادامه روز کاری به محدوده ی صفر بازگشت. شاخص CAC فرانسه نیز رشد 1.2 درصدی را طی معاملات صبح روز جاری تجربه کرد و با 61 واحد افزایش به 5140 واحد دست یافت ولی این بازار هم در ادامه روز تعدیل شد و به محدوده ی قرمز کاهش یافت. نکته حایز اهمیت این است که با وجود رشد شاخص ها، همچنان نوسان در بازارها نسبتاً شدید است و فاصله ی آستانه های لمس شده بالا و پایین نسبت به روزهای قبل زیاد است.

بازارهای پر نوسان آسیایی

روز سه شنبه در بازارهای آسیایی نیز تکانه های مثبتی مشاهده شد. ولی این بازارها نیز تحت تاثیر تلاطم جهانی قرار دارند. شاخص KOSPI کره جنوبی هم صبح امروز تا 0.65 درصد بالا رفت ولی در ادامه به محدوده ی صفر مثبت پایین آمد. شاخص NIKKIE ژاپن هم روند مشابهی داشت. این شاخص بیش از 0.8 درصد در شروع معاملات رشد کرد ولی تا 0.65 درصد منفی شد. تنها شاخص کامپوزیت شانگهای امروز با رشد یک درصدی همراه شد و کماکان خود را در آن سطح حفظ کرده است. بازارهای چین از پنجشنبه ی این هفته به استقبال سال جدید چینی می روند و برای یک هفته تعطیل خواهند بود. نوسانات نیمه ی اول بازارها نشان می دهد که هنوز برای اظهارنظر در خصوص بازگشت آرامش زود است. از طرفی شاخص VIX نیز امروز رشد داشت و با 6 درصد افزایش به 27.15 واحد رسید که اگرچه از سطح 50 واحدی هفته ی قبل پایینتر است ولی اعلام کننده ی ریسک بالای بازارهاست. میانگین شاخص VIX در یک سال اخیر بین 10 تا 12 واحد بوده است.

رونمایی از برنامه پیشنهادی برای سرمایه گذاری زیرساختی در امریکا

شب گذشته آقای ترامپ برنامه ی معطل مانده ی خود را در خصوص سرمایه گذاری در زیرساخت های امریکا اعلام کرد. بر اساس اینبرنامه دولت امریکا می خواهد برای 10 سال آینده سالانه 200 میلیارد دلار در زیرساخت ها هزینه کند. این بزرگترین گام اقتصادی دولت ایالات متحده پس از برنامه کاهش مالیات ها محسوب می شود. آقای ترامپ در حالی این برنامه را بزرگترین و جسورانه ترین سرمایه گذاری زیرساختی در تاریخ ایالات متحده دانست که قرار نیست به دولت های فدرال بابت آن دلار فدرال پرداخت شود و مسئولیت تامین مالی بخش زیادی از پروژه های زیرساختی از طریق منابعی غیر از فدرال رزرو خواهد بود. بخشی از آن از فروش دارایی های قدیمی صورت می پذیرد. بعنوان مثال دولت فرودگاه بین المللی دالس و فرودگاه بین المللی ریگان را خواهد فروخت. همچنین در لیستی که ارائه شده دو بزرگراه اصلی ویرجینیا که در حال حاضر توسط سازمان پارک ملی اداره می شود نیز به فروش گذاشته خواهد شد. از سایر منابع می توان به درآمد حاصل از استخراج نفت و مواد معدنی اشاره کرد که با اجاره منابع تحت تملک سازمان پارک ملی به بخش خصوصی حاصل خواهد شد. برنامه پبسنهادی کاخ سفید، اظهارنظرهای بسیار متفاوتی را در کنگره امریکا برانگیخته است، دموکرات ها بر این نظرند که این برنامه حداقل با کاهش 168 میلیارد دلاری بودجه برنامه ریزی شده مواجه خواهد شد و این فشار بی اندازه ای بر دولت های محلی و فدرال وارد خواهد آورد که می تواند آسیب جدی به اقتصادی امریکا وارد کند. در سوی دیگر برخی اعضای جمهوری خواه این برنامه را بیش از حد کوچک می دانند که تنها موجب کاهش سرمایه گذاری های جاری دولت های محلی می شود و یک فشار هزینه ای غیر ضروری را بر آن ها وارد می آورد و جدا از این می تواند آسیب های جدی به محیط زیست و منابع طبیعی وارد سازد.

واکنش بازارها به برنامه پیشنهادی آقای ترامپ

بنظر می رسد که وال استریت باید از برنامه ی آقای ترامپ راضی باشد. ولی چیزی که به موجب آن بازارها واکنش مثبت بادوامی را به همراه نداشتند، مشکلات و چالش های پیش رو برای اجرای این برنامه است. در کل جهت گیری کلی دولت ایالات متحده این است که سطح وسیعی از سرمایه گذاری بخش خصوصی را فعال کند و در بازسازی زیرساخت ها شرکت دهد تا بوسیله ی آن رشد اقتصادی را در کشور بالا ببرد. این برنامه در کنار برنامه کاهش مالیات های مستقیم برای تولیدکنندگان امریکایی می تواند موتور تقاضا را در اقتصادی که در آستانه ی اشتغال کامل است روشن کند. این هیجان تازه آمیخته با انتظار سرمایه گذاران وال استریت برای گزارش های جدید تورم و تولید است.

هفته ی شلوغ بازارهای مالی

دپارتمان تجاری امریکا روز چهارشنبه داده های مربوط به تورم و شاخص بهای مصرف کننده در ماه ژانویه را اعلام می کند. این دپارتمان همچنین شاخص خرده فروشی و شاخص تولید را نیز گزارش خواهد داد. بسیاری از تحلیلگران بر این نظرند که رشد تورم تا 0.3 درصد خواهد بود که بیشتر از 0.2 درصد دوره ی قبل است و ممکن است تورم سالانه بتواند خود را به 1.8 درصد برساند و از سطح 1.7 ماه دسامبر فاصله بگیرد. تورمی شدن اقتصاد امریکا می تواند فدرال رزرو را به افزایش نرخ بهره در نشست آتی بیش از پیش ترغیب کند. ظاهراً آقای پاول ریاست جدید فدرال رزرو، در همسویی با سیاست های کاخ سفید، تورم بالاتر و ارزش پول پایین تر را ترجیح می دهد. این عامل موجب فشار بر بازارهای مالی در کوتاه مدت شده است. این هفته همچنین داده های مربوط به ساخت و سازهای جدید و آمار مسکن نیز اعلام خواهد شد. که نتایج بالاتر از پیش بینی ها می تواند موجب تقویت دلار گردد.

گذشته از نوسانات بازارها آنچه که اهمیت دارد این است که در بلند مدت شاهد افزایش تقاضای کامادیتی ها خواهیم بود. انرژی و فلزات اساسی با افزایش سرمایه گذاری و رونق اقتصادی اولین کالاهایی هستند که مورد تقاضا واقع می شوند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: