کد خبر: ۲۰۶۴۸
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
"عصر مالی" بررسی کرد
قیمت طلا و ارزها در بازار به شدت در حال افزایش است و دولت که پیش از این اقدام به ذخیره سازی نقدی ارزی 100 میلیارد دلاری نکرده بود، اینک با مشکل بزرگی مواجه شده است. شنیده شده از محل فروش نفت و یا سایر منابع در اختیار، روزانه 20 تا 30 میلیون دلار بصورت نقدی و قابل توزیع بین مردم، تهیه می کند و از طریق صرافی های مجاز بصورت قطره چکانی بین خریداران و سرمایه گذاران ارزی، توزیع می کند. امری که وقوع آن کاملا قابل پیش بینی بود و اکثر کارشناسان اقتصادی وارد و باسواد، طی سالهای اخیر مرتبأ بدان هشدار داده بودند ولی کو گوش شنوا؟!.

قیمت طلا و ارزها در بازار به شدت در حال افزایش است و دولت که پیش از این اقدام به ذخیره سازی نقدی ارزی 100 میلیارد دلاری نکرده بود، اینک با مشکل بزرگی مواجه شده است. شنیده شده از محل فروش نفت و یا سایر منابع در اختیار، روزانه 20 تا 30 میلیون دلار بصورت نقدی و قابل توزیع بین مردم، تهیه می کند و از طریق صرافی های مجاز بصورت قطره چکانی بین خریداران و سرمایه گذاران ارزی، توزیع می کند. امری که وقوع آن کاملا قابل پیش بینی بود و اکثر کارشناسان اقتصادی وارد و باسواد، طی سالهای اخیر مرتبأ بدان هشدار داده بودند ولی کو گوش شنوا؟!.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" در ارتباط با تحولات بازار کامودیتی، بالاخره بازار برگشت و قیمتها رو به افزایش و فزونی گذاشته اند. بهبود و افزایش نسبی فلزاتی چون روی و مس و فولاد و سنگ آهن، از آن جمله است. این در حالیست که بهای نفت برنت در عدد 62 دلاری/ هر بشکه ... متوقف مانده و تولیدکنندگان نفت از جمله ایران را ناخرسند ساخته است.

به هرحال بورس تهران مدیون و وام دار دو متغیر و فاکتور مهم در روزهای جاری است: یکی افزایش و ثبات قیمتهای کامودیتی در بازارهای جهانی و دیگری افزایش شدید قیمت ارزها در بازار. امری که عرصه را بر دولتمردان تنگ کرده و کنترل قیمتهای ارز را از آنان سلب کرده است.

پیش از این نیز بارها و بارها از عواقب خطرناک و شومِ کاهش ارزش پول ملی و افزایش 3 برابری حجم نقدینگی در کشور ( از رقم 530 هزار میلیارد تومان در 24 بهمن 92 به رقم 1590 هزار میلیارد تومان فعلی)، در حالیکه تولید ناخالص داخلی طی مدت مزبور 3 برابر نشده است، هشدار داده بودیم. شایان ذکر است که 4 سال پیش و در چنین روزی، قیمت دلار در بازار آزاد 2950 تومان بوده و دولتمردان اینک نرخ واقعی دلار را 3800 تومان ارزیابی می کنند( اشاره به قیمت دلار در 31 شهریور ماه جاری) و اعتقادی به دلار 4900 تومانی فعلی بازار ندارند!

این بدان معنا است که دولتمردان ما اعتقاد به افزایش 300 درصدی حجم نقدینگی در کشور ( طی بازه زمانی 4 ساله) دارند ولی حتی اعتقاد به افزایش 30 درصدی نرخ ارزها ندارند.

بنابراین  اگر از هر کارشناسان اقتصادی سوال شود که در کشوری که نرخ رشد تولید ناخالص داخلی آن در حدود 5 درصد در سال و رشد نقدینگی آن 300 درصد در 4 سال است، نرخ ارزها چقدر باید افزایش یابد؟( یا چقدر باید رشد کند تا واقعی شود)، بی گمان به شما خواهد گفت: حداقل 2 دو برابر. یعنی دلار 2950 تومانی بهمن 92 می باید در حال حاضر 5900 تومان بشود.

و اما در ارتباط با تحولات امروز بازار،  شاخص کل وزنی مقداری رشد داشت در حالی که شاخص هم وزن قدری کاهش یافت. رقابت میان فعالان بازار و گروهها همچنان رو به افزایش است و این سرمایه گذاران را دچار گیچی می کند. هر روز فعالان یکی از گروهها شروع به حمایت و تقویت آن گروه ( نظیر گروه خودرویی) می کنند و رقبا نیز آن گروه را تضعیف می نمایند در نتیجه آنچه بازار سرمایه را می سازد رقابت ها و نتیجه آنهاست و این باعث به حاشیه رفتن تحلیل ها می شود. امروز گروه پالایشگاهی مورد توجه قرار گرفت و بیش از حد متوسط رشد کرد. نمادهای مطرح در گروه خودرو قدری منفی بود ولی در گروه فلزات اساسی، سهام فولاد مبارکه در محدوده قیمتی 300 تومانی و کمتر از حد انتظار بازگشایی شد.

در بازار طلا و ارز: با وجود تداوم و تشدید و التهاب بازار ارز، به جز مواضع هر چند گاه یک بار برخی مسئولان و برنامه هایی مانند تصمیم جدید و بدیع بانک مرکزی در معرفی خریداران عمده به سازمان امور مالیاتی ، خبری از اقدام عملی و ضربتی دولت برای کنترل نیست تا هر روز شوک تازه ای به بازار افسار گسیخته طلا و ارز وارد شود.

به این ترتیب درحالی دیروز دلار برای اولین بار از 4857 تومان عبور کرد که با آغاز معاملات امروز ، هر دلار به 4950 تومان هم رسید. از سوی دیگر هر یورو سطوح 6200 هزار تومانی را پشت سر گذاشت و پوند انگلیسی ها تا مرز 7000 تومان پیش تاخت. انگلیسی هایی که پارسال و در چنین روزی، حاضر بودند پوند خود را به ایرانیها به نرخ 4000 تومان نیز بفروشند ولی اینک پیشنهاد نرخ 7000 تومانی را با اکراه می پذیزند!.

سکه های طلا نیز زنجیره های خود را پاره کرده و سودای فتح قیمت یک میلیون و 600 هزار تومانی را  داشت که امروز تا آستانه این توفیق مهم دست درازی کرده است.

کارنامه امروز بورس تهران: در معاملات امروز بیش از 458 میلیارد تومان از  سهام شرکتهای مختلف( به انضمام اوراق بدهی و معاملات بلوکی) در بورس و فرابورس داد و ستد شد. سهم بورسیان از این مقدار بیش از 251 میلیارد تومان و سهام فرابورسیان افزون بر 206 میلیارد تومان بود. شاخص کل نیز هر چند با فشارهای فروش ادامه داری از سوی حقیقی و حقوقی های بازار روبرو بود ولی طرف تقاضا نیز قوی و پر اشتها ظاهر شد و مانع از افت شاخص شدند. بطوریکه اثرات این برتری تقاضا در پایان، به رشد 178 واحدی شاخص منتهی شد و نماگر بازار توانست با یورش به آخرین مقاومتها در آستانه کانال 98 هزاری – در نهایت این قله مهم را بار دیگر به تصرف خود در آورد و پرچم پیروزی خود را در ارتفاعات 98.103 واحدی برافراشته سازد.

اظهار نظر مسئولان در مورد نرخ و بازار ارز: محمد نهاوندیان در جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در مورد افزایش نرخ ارز گفته: برای کسی که در چهار سال اخیر در ایران زندگی کرده باشد، این حرف باعث تعجب است که دولت به دنبال افزایش نرخ ارز باشد، زیرا این اتفاق بارها در اقتصاد رخ داده است. بدون شک اگر قیمت ها( قیمت ارزها) بالا برود قدرت خرید پایین می‌آید و زمانی که قدرت خرید پول ملی در رابطه با انواع کالا و خدمات پایین بیاید، به این معنی است که قدرت خرید در رابطه با ارز خارجی هم افت کرده است.این یک امر دستوری نیست بلکه حاصل یک روند اقتصادی است. اولویت اصلی دولت در حوزه اقتصاد، ایجاد ثبات و آرامش در بازارهای اقتصادی است و برای مقابله با بازار ارز ملتهب، هیچ کاری مهمتر از کنترل نرخ ارز نیست. اگر نرخ ارز را مصنوعی نگه داریم و تورم بالاتر برود، آن زمان جهش سه برابر شدن نرخ ارز را شاهد خواهیم بود بنابراین ما به ریشه یعنی نرخ تورم پرداخته ایم و هیچ کس نمی تواند این رویکرد را انکار کند. در زمینه نرخ ارز، مسیر 4 سال گذشته را با متانت پشت سر گذاشتیم اما عامل این جهش روانی، سیاسی و غیر اقتصادی است. نهاوندیان با اعلام غیر اقتصادی بودن دلایل رشد نرخ ارز،اولویت دولت را ایجاد ثبات و آرامش در بازار دانسته و گفته: در این راستا دولت در روزهای آینده اوراق مشارکت ارزی منتشر خواهد کرد.

پیش بینی عجیب یک وزیر اسرائیلی از تحولات آتی سوریه:  روزنامه تایمز آو اسرائیل به نقل از یواو گالانت اعلام کرده،  در ارتباط با تحولات و تنش های رخ داده اخیر که در آن یک پهپاد ایرانی توسط ارتش ما و یک جنگنده اسرائیل توسط پدافند سوری ها سرنگون شده، باید بگویم : ایران می خواهد در بلندی ها جولان ،حزب الله دو را ایجاد کند و اسرائیل هرگز چنین اجازه ای را نخواهد داد.همه کشورهای منطقه و از جمله کشورهای سنی مثل اردن، سعودی و حتی ترکیه از حضور نظامی ایران در سوریه ناخشنود هستند. و اما روس ها تنها قدرتی در سوریه هستند که نفوذ زیادی بر ایران دارند و همان ها نهایتا از نفوذ نظامی روز افزون ایران در این کشور جلوگیری خواهند کرد لذا امکان ندارد روابط روسیه و اسرائیل متزلزل شو. از دیگر سو با دیدار اخیر نتانیاهو و پوتین در کرملین،به شدت بر تقویت مناسبات دو طرف تاکید شده است.از نظر فرهنگی،  مسکو  به مراتب بیش از آنکه به ایرانی ها و مسلمانان نزدیک باشد، به ما نزدیکتر است.

در گروه خودرویی: علی رغم آنکه شاخص خودرو به محدوده زمانی چرخه افزایشی اش رسیده, اما تکنیکال و عامل زمان یک بُعد ماجراست; بُعد دیگر این است که با قیمت فعلی یورو و ورق فولادی در بازار, گروه خودرو را فاقد پتانسیل ساختن سود در گزارشهای میاندوره ای بعدی میدانیم و حتی انتظار می رود در سال آینده با زیانهای انباشته سنگینی نیز مواجه باشند. به همین دلیل این گروه تا اینجا نتوانسته باعث جذب پولهای بزرگ و روندساز سرمایه گذارانِ ارزش سنج باشد. البته در خلال شروع اصلاح سهام کالامحور و صادراتی, برخی نمادهای کوچک در گروه خودرویی مامنی برای نوسان بازها و معامله گران کوتاه مدتی بوده و لیدرهای این گروه هنوز پذیرای جریان نقدینگی قوی نبوده اند. لذا اکثر سفته بازان و نوسانگیران تمایلی به سرمایه گذاری در گروه خودرو ندارند و استراتژی تماشای بازار و استفاده از منفی های پدیدآمده از اصلاح قیمتها را دنبال می کنند.  بنظر می رسد گروه خودرو یکی از گروه هایی است که بسیاری از معامله گران در آن به دو دلیل لنگر ذهنی انداخته اند: 1_ وعده های مدیران این صنعت پیرامون تحول چشمگیر در سودآوری 2_ چسبندگی ذهنی نسبت به بازدهی های چشمگیر سال 94

به همین دلیل است با اندک مثبت این گروه, شایعات از قرارداد با لامبورگینی و فراری و اهداف 1000 تومانی برای سهام ایران خودرو و  ... رونمایی میشود!  . بهرحال هر صنعت یا سهام، دورانی دارد عین مد! زمانی خودرویی ها در کانون توجه بازار بودند و امروز جای خود را به گروه های کالامحور و صادراتی داده اند و قرار نیست برای سالها وضعیت بر همان منوال می ماند ولی اینکه کجای بازار چه کاره باشیم، مهم تر است!

در ارتباط به مصوبات مهم مجلسیان: در ادامه بررسی های مجلس از بخش درآمدی گزارش کمیسیون تلفیق درباره بودجه سال 97 ، امروز سه موضوع مرتبط با بانک ها و شرکت ها تصویب شد. بطوریکه طبق بند الحاقی 2 تبصره 16 لایحه بودجه 97 ، مقرر شد به منظور تشویق تولیدکنندگان و تسویه مطالبات بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری چنانچه مشتریان بدهی معوق را که تا پایان سال 96 سررسید شده باشد از تاریخ سر رسید تا پایان شهریور 97 تسویه کنند، بانکها و مؤسسات مالی و بانکی مکلفند اصل و سود را مطابق قرارداد اولیه و بدون احتساب جریمه دریافت و تسویه کنند. همچنین با پیشنهاد محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مبنی بر الحاق بند 178 به تبصره 16 این لایحه درخصوص "بخشودگی سود وام های خرد اقشار محروم و کشاورزان" موافقت شد. در این بند آمده است : بند و تبصره 16 قانون بودجه سال 96 مصوب 24 اسفند سال 95، موضوع تنفیذ تبصره 35 قانون اصلاح بودجه سال 95 کل کشور با قیود زیر برای سال 97 اجرا می شود:

الف) عبارت افزایش سرمایه بانک مسکن حداکثر صد هزار میلیارد ریال در ذیل جدول شماره 6 تبصره 35 درج می شود.

ب) بخشودگی سود تسهیلات تا سقف 10 هزار میلیارد تومان، 5 هزار میلیارد تومان است.

ج) به دولت اجازه داده می شود از مابقی حساب ارزیابی خالص دارایی های بانک مرکزی 20 هزار میلیارد برای افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات و 30 هزار میلیارد برای افزایش سرمایه بانک ملی اختصاص دهد.

علاوه بر این نمایندگان مجلس با با بند الحاقی 3 تبصره 16 لایحه و مربوط به تخصیص یک درصد از یک دوازدهم هزینه شرکتهای دولتی، بانکها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت سودده به خزانه موافقت کردند. طبق این بند ، دولت از طریق خزانه‌داری مکلف است ماهانه معادل یک درصد از یک دوازدهم هزینه شرکتهای دولتی، بانکها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت سودده را تا 5 هزار و 257 میلیارد تومان از حسابهای آنها برداشت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری واریز کند.

پیش بینی بازار چهارشنبه 25  بهمن 96 :  بورس تهران هر چند طی سال جاری با نوسانات بسیاری روبرو بوده ولی در مجموع روند رو به رشدی را دنبال می کند. بطوریکه شاهد افزایش سودآوری شرکتها بالاخص در نمادهای صادرات محور هستیم. گروههایی چون پتروشیمی،معدنی، سنگ آهنی سرب و روی ... همچنان در کانون توجه بازار هستند و میتوانند با تعدیلات مثبت خوبی در سالجاری و آینده، همراه باشند. سهامی چون زاگرس،شفن و کگل ... از این جمله اند و بزودی و طی گزارشات 9 و 12 ماهه و پیش بینی سال 97، با تعدیلات مثبت عایدی خوبی مواجه هستند.

 از دیگر سو، قیمت ارزها در بازار همچنان در حال افزایش است و دیگر همه می دانند که دولت، ارز( دلار) نقدی چندانی برای عرضه ندارد و هیچ چیز مانع از تقاضای روزافزون مردم برای سرمایه گذاری و اندوختن دلارها در خانه ها ... نیست. البته دولت نیز تمهدیداتی برای مهار با رویه نرخ ارزها اندیشیده و در نظر دارد برای اولین بار بعد از انقلاب، با افتتاح حساب ارزی مردم نزد بانکها موافقت نماید. امری که شاید بتواند در صورت جلب اعتماد و اطمینان مردم، دلارهای خانگی را مجددأ به شبکه بانکی باز گرداند. گمانه زنی ها از خروج بیش از 30 میلیارد دلاری ارز طی یک سال اخیر( به خارج از کشور) و ذخیره سازی 30 میلیارد دلاری مردم در پستوی خانه ها( یا زیر فرش ...) حکایت دارد.

حافظ عزیزی نقش

کارگزاری  اردیبهشت ایرانیان

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: