کد خبر: ۲۰۶۶۸
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
از منظر بازار نیز فملی در سال جاری رشدی ۷۳٫۵ درصد را رقم زده است و در حال حاضر در حالی در محدوده ۲،۶۹۰ ریالی معامله می شود که آستانه بالای سهام شرکت در سال جاری ۲،۷۹۱ ریال بوده است.


شرکت ملی مس ایران بزرگترین شرکت تولیدکننده کاتد و کنسانتره یمس در داخل کشور است که بخش قابل توجهی از نیاز مس کشور را تامین کرده و سالانه حجم قابل توجهی از محصولات آن به بازارهای خارج از کشور صادر می شود. مواد اولیه این شرکت از معادن میدوک، سرچشمه، خاتون آباد و سونگون تامین می شود و شرکت قصد دارد آرام آرام از مصرف قراضه  مس در تولیدات خود بکاهد که البته بنا بر خبرهای منتشره در این امر موفقیت چندانی نداشته است.

به گزارش عصرمالی به نقل از کارگزاری آبان، ملی مس سرمایه گذاری هایی نیز به منظور راه اندازی معادن درآلو، چاه فیروزه و دره زار نیز صورت داده است، حجم سرمایه گذاری در این معادن به ۴۸۰ میلیارد تومان می رسد و کل سرمایه گذاری در این طرح ها بالغ بر ۱۴۰۰ میلیارد تومان خواهد بود. این معادن کاملا در مالکیت فملی قرار دارند و تنها معدن چاه فیروزه با مشارکت میدکو در حال ساخت است.

در حال حاضر ظرفیت مس محتوی این شرکت در سال ۹۶ برابر با ۲۸۰ هزار تن می باشد و با راه اندازی معادن مذکور این ظرفیت به ۳۸۰ هزار تن خواهد رسید. البته با توجه به توسعه ی شرکت؛ در برآورد سال ۱۳۹۷ ظرفیت شرکت برابر با ۳۰۰،۰۰۰ تن مس محتوی در نظر گرفته شده است.  لازم به ذکر است که معادن فعلی شرکت تا سی سال آینده قابلیت استفاده را خواهند داشت، منتهی رفته رفته از عیار مس آن ها کاسته خواهد شد. به صورت کلی انتظار می رود با راه اندازی طرح های توسعه ی شرکت شاهد بهبود عملیات تولید باشیم.

از منظر بازار نیز فملی در سال جاری رشدی ۷۳٫۵ درصد را رقم زده است و در حال حاضر در حالی در محدوده ۲،۶۹۰ ریالی معامله می شود که آستانه بالای سهام شرکت در سال جاری ۲،۷۹۱ ریال بوده است. میانگین حجم معاملات سی روزه سهام شرکت ۱۸٫۸ میلیون سهم و میانگین دویست روزه ی آن ۱۵٫۲ میلیون سهم می باشد و از این رو شاهد رشد میانگین حجم معاملات در هفته های اخیر هستیم.

سهام فملی در بازار سرمایه شناور ۲۶% دارد و نسبت نقدشوندگی آن نیز مطلوب می باشد، این ویژگی باعث شده است که فعالان حقوقی و سرمایه گذاران بزرگ در خصوص معاملات این سهم خوشبین باشند و البته به واسطه ی حجم معاملات قابل توجه صعود و نزول های سهم اندکی زمان بر خواهد بود. بتای این شرکت نیز ۱٫۶۸ می باشد که حاکی از حرکت هم راستا با شاخص و البته با حرکت بیشتر می باشد و از این رو در دوره های رونق بازار، فملی سهم مناسبی به جهت نگهداری می باشد. البته باید توجه داشت که این مهم از منظر بنیادی نیز توجیه پذیر است و با توجه به کالا محور بودن بازار سرمایه و تاثیرپذیری بالای فملی از بازارهای جهانی، بتای شرکت به خوبی توضیح داده می شود.

در حال حاضر با توجه به پیش بینی سود ۳۸۵ ریالی برای سال ۹۶ و قیمت ۲۶۹۰ ریالی سهام شرکت، پی بر ای شرکت ۶٫۹۸ واحد است پی بر ای فصلی (ttm) نیز ۱۰٫۵۷ می باشد. پی بر ای (ttm) شرکت در سال های اخیر عمدتا در کانال ۵ تا ۷٫۵ واحدی بوده است. با در نظر گرفتن تقسیم سود ۵۰% به علت نیاز به منابع مالی جهت توسعه ی شرکت و برآورد کارشناسی ۴۷۲ ریالی برای سال ۱۳۹۷، قیمت فملی در سطح فعلی با فرض ثبات قیمت مس از جذابیت متوسطی برخوردار است.  همچنین ارزش دفتری هر سهم فملی تا پایان آذر ماه سال ۱۳۹۶ برابر با ۱،۳۵۴ ریال و سود انباشته نیز به ازای هر سهم ۳۸۲ ریال می باشد.

ورود وجه نقد شرکت ناشی از فعالیت های عملیاتی در دوره ی ۹ ماهه سال ۱۳۹۶، رقم ۹،۷۳۳ میلیارد ریال بوده است و نسبت وجوه نقد عملیاتی به فروش در این دوره برابر با ۰٫۱۸ می باشد و این نسبت برای سال ۱۳۹۵ برابر با ۰٫۴۵ بوده است. این مسئله می تواند ناشی از تغییر سیاست های فروش شرکت باشد. البته شرکت در فروش داخلی، ۱۰% نقد و ۹۰% اعتبار اسنادی سه ماهه در بورس کالای ایران می باشد.

میانگین درصد تقسیم سود شرکت در سال های اخیر، تقسیم ۹۵% از سود خالص شرکت بوده است. با عنایت به طرح های توسعه ی پیش رو در شرکت و نیاز به منابع مالی، انتظار آن می رود که در سال آینده نسبت تقسیم سود شرکت با کاهش رو به رو باشد.

در بازارهای جهانی مس نیز سرمایه گذاران با توجه به توسعه ی خودروهای الکتریکی چشم انداز مثبتی در خصوص صنعت مس در بازه ی بلندمدت و کوتاه مدت دارند و در این بین رشد توسعه ی زیرساخت ها نیز می تواند موجب بهبود تقاضا در صنعت مس بشود. در سمت عرضه ی مس نیز از معادن سراسر دنیا پیام هایی در خصوص محدودیت های عرضه و افزایش کسری به بازارهای کامودیتی مخابره می شود. با بررسی جمیع این موارد پیش بینی تحلیلگران متال بولتن از روند قیمت مس در فصل اول سال ۲۰۱۸ محدوده ۷،۱۸۵ دلار در هر تن است. بانک جهانی اما میانگین قیمت مس را برای سال ۲۰۱۸ به ازای هر تن ۶،۱۸۷ دلار پیش بینی کرده است. گلدمن ساکس و سی آر یو نیز پیش بینی کسری در سال های آتی در بازار مس را برآورد داشته اند. با توجه به گستردگی پیش بینی ها و وزن دهی به موسسات پیش بینی کننده ی قیمت مس، قیمت این فلز برای کارشناسی سود ۱۳۹۷ به ازای هر تن ۶۶۰۰ دلار برآورد شده است. لازم به ذکر است که میانگین قیمت مس در سه ماهه اخیر در بازارهای جهانی ۶،۹۵۰ دلار بوده است.

در بخش تولید، ظرفیت مس برای سال ۱۳۹۷ با ۲۰ هزار تن افزایش ۳۰۰ هزار تن در نظر گرفته شده است. ترکیب مبلغ فروش شرکت در محصولات مختلف به شرح زیر است:

 

 

کاتد و کنسانتره ی مس از محصولات اصلی شرکت به شمار می رود که محصول کنسانتره تماما صادراتی و بخشی از محصول کاتد نیز داخلی و مابقی صادراتی است. در برآورد سال 1397 سهم صادرات از فروش شرکت 60% از کل فروش در نظر گرفته شده است. نرخ یورو برای سال 1397 برابر با 56،530 ریال و نرخ دلار برای سال 1397 نیز 47،000 ریال در نظر گرفته شده است.

کنسانتره مس با حاشیه سود ناخالص 53 درصدی بیشترین حاشیه سود را در بین محصولات شرکت دارد و در این بین کاتد مس با حاشیه سود 28.4% پس از کنسانتره حاشیه سود مناسبی دارد. اکسید مولیبدن نیز به عنوان یک فرآورده ی جانبی کمترین حاشیه سود را دارد. بهای تمام شده ی کاتد شرکت 3800 دلار و بهای تمام شده کنسانتره نیز 2420 دلار برآورد شده است.

در برآورد سال 1397 نرخ مفتول و کاتد مس در بورس کالا، معادل میانگین قیمت سه ماهه آخر معاملات در این بازار در نظر گرفته شده است. نرخ ته پاتیل و اکسید مولیبدن نیز بر مبنای آخرین پیش بینی شرکت برآورد شده است. نرخ کنسانتره طلا و نقره نیز بر مبنای گزارشات ماهانه ی شرکت برای سال 1397 برآورد شده است.

لازم به ذکر است که شرکت بخشی از تولید خود را انبار کرده است و از آنجا که این سیاست و اثر آن بر شرکت قابلیت پیش بینی بالایی ندارد، صرفا انتظار می رود با کاهش موجودی کالا شاهد افزایش فروش شرکت باشیم و انتظار رشد سودآوری شرکت در سال جاری و سال آتی با این برآورد دور از انتظار نیست.

نرخ ارز با توجه به شکاف تورمی ایران و ایالات متحده ی آمریکا برای سال 1397 به ازای هر دلار 46،000 ریال برآورد شده است. نرخ تورم نیز با توجه به پیش بینی مرکز پژوهش ها از اقتصاد کشور در سال 1397 برابر با 11.5% در نظر گرفته شده است. بدیهی است برخی از هزینه های شرکت که همگام با تورم رشد می کنند نظیر هزینه حقوق و دستمزد و بخشی از هزینه های جاری که به تناسب نرخ تورم برای سال 1397 با افزایش در نظر گرفته شده است.

تسهیلات مالی شرکت با نرخ یورو 3890 تومان به میزان 2 میلیون یورو در حساب های شرکت ثبت شده است و برآورد شده است که در سال 1396 کاملا بازپرداخت خواهد شد. با توجه به طرح های توسعه ی شرکت و نیاز به منابع مالی، ازین رو برای سال 1397 دریافت تسهیلات مالی پیش بینی شده است.

نرخ حقوق و عوارض دولتی با توجه به بودجه ی دولت برای سال 1397، بدون تغییر نسبت به سال 1396 لحاظ شده است.

مالیات شرکت نیز با فرض معافیت مالیاتی فروش صادراتی، معافیت حضور در بورس و فروش در بورس کالا، با در نظر گرفتن قابل قبول مالیاتی بودن هزینه ی اکچوئری صندوق بازنشستگی در نظر گرفته شده است. در پایان برآورد می شود شرکت ملی مس ایران در سال 1397 قابلیت افزایش سود تا محدوده 472 ریالی را خواهد داشت. با توجه به عدم توجه بازار به سود تلفیقی شرکت، سود تلفیقی مورد بررسی قرار نگرفته است.

تحلیل حساسیت

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: