کد خبر: ۲۰۶۸۸
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
"عصر مالی" بررسی کرد
در حالیکه همه دولتمردان از اتخاذ تصمیمات و راهکارهایی برای کنترل و کاهش قیمت ارزها در بازار سخن می گویند، ولی بازار ارز هر روز داغتر و داغتر میشود و قیمتها سر به فلک کشیده اند بطوریکه دلار 3800 تومانی در 5 مرداد ماه جاری، با 1200 تومان افزایش طی چند ماه اخیر تا مرز 5000 تومانی نیز بالا کشیده و ارزش پول مردم را به شدت کاهش داده است.

 

در حالیکه همه دولتمردان از اتخاذ تصمیمات و راهکارهایی برای کنترل و کاهش قیمت ارزها در بازار سخن می گویند، ولی بازار ارز هر روز داغتر و داغتر میشود و قیمتها سر به فلک کشیده اند بطوریکه دلار 3800 تومانی در 5 مرداد ماه جاری، با 1200 تومان افزایش طی چند ماه اخیر تا مرز 5000 تومانی نیز بالا کشیده و ارزش پول مردم را به شدت کاهش داده است. اینک پس انداز هیچکس در امنیت و ثبات نیست و روزبروز بمانند یخی که از اشعه آفتاب آسیب ببیند، در حال آب شدن است. البته کاری از دست دولت نیز بر نمی آید چرا که پیش از این دو اقدام اشتباه انجام داده بود.

1-      افزایش 3 برابری حجم نقدینگی کشور طی 4 سال اخیر که از رقم 530 هزار میلیارد تومان در مورخ 25 بهمن 92 به رقم غیر قابل باور 1590 هزار میلیارد تومان در مورخ 25 بهمن 96 رسیده است. که به معنای رقیق ساختن و آب گرفتن به پول ملی است.

2-        عدم ذخیره سازی اسکناس ارزی به مقدار 100 میلیارد دلار، به منظور تزریق آن به بازار در صورت بروز التهاب ارزی.

لذا تا دیروز و قبل از اقدام ضربتی نیروی انتظامی و دستگیری گسترده دلالان ارزی و مسدود نمودن حسابهای آنان، بهای طلا و ارزها در بازار به شدت در حال افزایش بود . و بیم آن می رفت در صورت ادامه وضعیت موجود، شاهد رکوردشکنی های مکرر و  شکسته شدن سطوح جدید مقاومتی در بازار ارز و طلا باشیم. بهرحال با ورود شایسته و موثر دولت به این امر و دستگیری دلالان ارزی، کمی آرامش به بازار ملتهب ارزی باز گشته و دلار پس از لمس قیمت 5000 تومانی طی دقایقی در ظهر امروز در بازار سیاه – با شیب ملایمی در حال کاهش است و در ساعت یک و نیم ظهر امروز تا سطخ 4900 تومانی پایین آمده است.

و اما در ارتباط با تحولات بازار کامودیتی، بالاخره بازار برگشت و قیمتها رو به افزایش و فزونی گزارده اند. بهبود و افزایش نسبی فلزاتی چون روی و مس و فولاد و سنگ آهن، از آن جمله است. این در حالیست که بهای نفت برنت در عدد 62 دلاری/ هر بشکه ... متوقف مانده و تولیدکنندگان نفت از جمله ایران را ناخرسند ساخته است.

 تحولات امروز بازار : شاخص کل وزنی به طور متوسطی رشد کرد و شاخص هم وزن نیز اندکی کمتر افزایش یافت. آنچه این روزها بیشتر در بورس مشاهده می شود، نقش تعیین کننده رقابت گروهها است که این باعث می گردد در عمده روزها تحلیل ها و به خصوص تحلیل های بنیادی برای تبیین بورس کارایی نداشته باشند. بازار به حدی رقابتی شده است که تنها حمایت طرفداران و ضدیت مخالفان، تعیین کننده شرایط مبادلات یک سهم می باشد و جریانات بورسی سهم،  به تحلیل های بنیادی شرکت ربط چندانی ندارد. برای مثال در حالی که امروز همه در انتظار رشد گروههای صادراتی همگام با افزایش قیمت کالای جهانی بودند، گروه خودرو در کانون توجهات قرار داشت. گروه خودرو در هفته اخیر نشان داده است که می تواند رقیب جدی گروه صادراتی با کالای جهانی باشد اگرچه مخالفان گروه خودرو نیز با قدرت سهام این گروه را عرضه می کنند.

کارنامه امروز بورس تهران: در معاملات امروز بیش از 526 میلیارد تومان از  سهام شرکتهای مختلف( به انضمام اوراق بدهی و معاملات بلوکی) در بورس و فرابورس داد و ستد شد. سهم بورسیان از این مقدار بیش از 335 میلیارد تومان و سهام فرابورسیان افزون بر 190 میلیارد تومان بود. شاخص کل نیز هر چند با فشارهای فروش ادامه داری از سوی حقیقی و حقوقی های بازار روبرو بود ولی طرف تقاضا نیز قوی و پر اشتها ظاهر شد و مانع از افت شاخص شدند. بطوریکه اثرات این برتری تقاضا در پایان، به رشد 244 واحدی شاخص منتهی شد و نماگر بازار توانست گامهای مطمئن تر بیشتری بردارد و تا ارتفاع 98.347 واحدی اوج گیرد.

در بازار طلا و ارز:  با وجود تداوم و تشدید و التهاب بازار ارز، به جز مواضع هر چند گاه یک بار برخی مسئولان و برنامه هایی مانند تصمیم جدید و بدیع بانک مرکزی در معرفی خریداران عمده به سازمان امور مالیاتی ، خبری از اقدام عملی و ضربتی دولت تا دیروز برای کنترل اوضاع ارزی کشور نبود و هر روز شوک تازه ای به بازار افسار گسیخته طلا و ارز وارد میشد. لذا تا ظهر امروز و قبل از مداخله نیروهای انتظامی در بازار ارز، دلار برای لحظاتی قیمت 5000 تومانی را نیز تجربه کرد. ولی در ادامه و با حضور شایسته ماموران و اقدامات ضربتی دولت، شاهد فروپاشی انسجام دلالان ارزی و دستگیری طیف وسیعی از این سوداگران بازار ارز بودیم تا قیمت دلار از سطح 5000 تومانی برگردد. شایان ذکر است مجلسیان از جمله رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس دیروز گفته بود : ارزش پول ملی 25 درصد کاهش یافته است و بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز ناکارآمد بوده است. وی همچنین از رئیس مجلس خواسته بود که به موضوع افزایش نرخ دلار در روزهای اخیر ورود کند.علی  لاریجانی رییس مجلس نیز در این باره گفته بود : بانک مرکزی باید در این باره توضیحات کافی داده و راهکار ارائه کند، البته پیگیری کمیسیون اقتصادی هم در این زمینه خوب است اما بنده هم پیگیر موضوع خواهم بود

امنیتی شدن محل تجمع معامله گران ارز: با ورود ماموران انتظامی به بازار ارز در خیابان فردوسی و سبزه میدان، حسابهای   ٧۵۵ نفر از اخلال‌گران بازار ارز با گردش مالی ٢٠ هزار میلیارد تومانی مسدود شد. کواکبیان یکی از نمایندگان مجلس در باره تلاطمات بازار ارز گفته: 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: