کد خبر: ۲۱۱۴۴
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
برخی صرافی‌ها با نصب اطلاعیه‌ای از مشروط شدن فروش دلار و احراز ۶ شرط خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از دنیای اقتصاد،برخی صرافی‌ها روز پنجشنبه هفته گذشته در اطلاعیه ای اعلام کردند: از این پس دریافت دلار منوط به احراز ۶ شرط داشتن کارت ملی، پاسپورت، ویزا، بلیت و عوارض خروج به همراه کپی این مدارک است،در کنار اینها، ارز تنها به مسافرانی تعلق می‌گرفت که از ۳ روز قبل از سفر برای دریافت ارز مراجعه کنند.

در آخرین روز هفته گذشته، صرافی‌های منتخب قیمت دلار را کاهش دادند و تقاضای سکه نیز در بازار پایین آمد. در نتیجه این تحولات، شاخص بازار ارز با کاهش یک تومانی به قیمت 4497 تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی با کاهش ۲ هزار تومانی روی عدد یک میلیون و ۵۸۸ هزار تومان ایستاد.

با وجود افت دو دارایی باارزش در روز آخر، دلار و سکه در هفته گذشته روند افزایشی را تجربه کردند. سکه در هفته‌ای که گذشت رشد 2.2 درصدی را به ثبت رساند که بسیار کمتر از افزایش 4.4 درصدی ۲ هفته قبل بود.

به گفته فعالان، بازار سکه در ۲ هفته گذشته جدا از متغیرهای جهانی، تحت‌تاثیر نزدیک شدن به روز مادر قرار داشت چراکه معامله‌گران اعتقاد داشتند در آستانه این روز تقاضا برای خرید سکه بالا می‌رود در نتیجه با خریدهای خود قیمت را بالا آوردند و در ادامه با ورود تقاضای مصرفی مربوط به روز مادر قیمت بیش از پیش افزایش یافت، هر چند که به حد ۲ هفته پیش نرسید.

در آن سو، در بازار دلار قیمت این ارز دو هفته متوالی در فاز نزولی قرار داشت با این حال در هفته گذشته به آرامی تغییر مسیر داد و با ۳ رشد پیاپی در نهایت توانست رشد هفتگی 0.7 درصدی را به ثبت برساند. به گفته فعالان، تغییر روند دلار حکایت از چرخش سیاست‌های ارزی در بازار داشت.

به‌نظر می‌رسد، بازارساز در هفته گذشته ریسک‌های افت شدید دلار را بیشتر در نظر گرفت و سعی کرد با رشد ملایم قیمت، بازار را آرام‌تر کند. با این حال، اختلاف قیمت صرافی‌های منتخب با بازارهای مرزی موجب می‌شد که هم چنان صف‌های ارزی شلوغ باشند.

با اعلام 6 شرط صرافی ها برای دریافت دلار،سه دسته افراد زیر ۱۸ سال،سفر از طریق زمینی و سفر به کشورهایی که نیاز به ویزا ندارد،از دریافت ارز دولتی منع شده بودند،با این حال، اخبار رسیده حاکی از آن است که بخشی از صرافی‌ها در روز پنج شنبه همچنان به افراد عادی دلار را عرضه می‌کردند. به‌عنوان مثال، یکی از متقاضیان عنوان کرد در آخرین روز هفته از یکی از صرافی‌های منطقه فاطمی تنها با استفاده از کارت ملی هزار دلار دریافت کرده است. باید دید روز شنبه تمام صرافی‌ها فروش دلار را منوط به شرط‌های یاد شده خواهند کرد یا عرضه ارز به شکل گذشته ادامه پیدا خواهد کرد؟

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: