کد خبر: ۲۱۱۷۶
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
"عصر مالی" بررسی کرد
افت معنادار و کاهش کم سابقه و بی محابای قیمتها در بورس تهران همچنان ادامه دارد و عده ای حقوقی معلوم الحال( پول لازم)، برای فروش سهام و اوراق بدهی خود صف کشیده اند. نیاز به نقدینگی پایان سال از یک سو و سررسید موعد چکها و بدهی پیمانکاران و شرکتهای حقیقی و حقوقی به حدی است که حتی میتوان اوراق خزانه هارا بازدهی بیش از 25 درصدی نیز براحتی خریداری کرد. بطور مثال: اخزا614 را حقوقی فروشنده به قیمت 68 هزار تومان نیز عرضه کرد تا بازدهی این اوراق بدون ریسک( که ضامن آن بانک مرکزی است) به بیش از 25 درصد( در سال) رسد!!!. حال آنکه نه نرخ شکست دارد و نه مدت معین برای نگهداری. یعنی هر زمان که بخواهید میتوانید بفروشید و سود 25.5 درصدی به خانه برید. این وضعیت بدخیم بازار اوراق بدهی همه را نگران کرده و اگر در سال آینده( بعد از تعطیلات نوروزی) نیز ادامه یابد، بدون شک اکثر مردم به بانکها هجوم خواهند برد تا سپرده های 15 تا 20 درصدی خویش را ببندند و اوراق خزانه با بازدهی 25 درصدی در بازار سرمایه خریداری کنند.


از طرفی شاهد کوچ پول و سرمایه از بازار سهام بسوی بازار پول ( شبکه بانکی) هستیم و اکثر سهامداران حقیقی و ریسک گریز،عطای بورس را به لقای آن بخشیده اند و در حال روانه شدن بسوی بانکها هستند. بدین ترتیب، اگر مسئولان و متولیان بورس دیر بجنبند و فکری به حال بورس بیمار و ضعیف کشور نیفکنند، بیم آن می رود که بزودی شاهد افت سنگین و سقوط بازار سرمایه شویم.

در بازار ارز، فروش ارز با کارت ملی به خریداران متوقف شده و فقط به مسافران خارجی که دارای بلیط و عوارضی خروج هستند، فروخته میشود امری که میتواند زمینه عرضه را در بازار به شدت کاهش داده و موجبات جهش مجدد قیمت ارزها را در بازار آزاد موجب شود.  چرا که پیش از این، بخش بزرگی از تقاضای بازار ارز را همین صف نشینان صبحگاهی و مردم تأمین می کردند حال با بسته شدن این کانال، یقینأ فشارها به بازار آزاد فزونی خواهد گرفت و دلار 5000 تومانی شب عید و 6000 تومانی آخر خرداد ماه 97، دور از ذهن نخواهد بود.

نگاهی به وضعیت بازار:  امروز شاخص کل وزنی به مقدار قابل توجهی کاهش داشت در حالی که شاخص هم وزن اندکی کمتر منفی شد. در بازار امروز عمق رکود بیش از انتظارات بود. گروه های صادراتی با کالای جهانی که همچنان تنها امید برخی سرمایه گذاران است، امروز نیز چندان شرایط جالبی نداشتند. گروه خودرو که مدتی با جریانات پویای بازار مبادلات مناسب و رشد یابنده ای داشت امروز به طور متوسطی منفی بود بطوریکه  خکاوه از صف خرید به صف فروش رسید. شفا این سهم تازه وارد امروز به طور جدی منفی گردید. در هر صورت شرایط این روزهای بازار چندان خوشایند سرمایه گذاران نیست و اگرچه برخی از تحلیل گران انتظار دارند در روزهای آخر اسفند شرایط بهبود یابد اما امیدها بیشتر به سال آینده معطوف شده است.

کارنامه امروز بورس تهران: در معاملات روز جاری بیش از 1581 میلیارد تومان از  سهام شرکتهای مختلف( به انضمام اوراق بدهی و معاملات بلوکی) در بورس و فرابورس داد و ستد شد . البته سهم اوراق بدهی بیش از دو سوم از معاملات بازار بود بطوریکه در نماد افاد1 ( اوراق منفعت با سود 20 درصدی) بیش از 1164 میلیارد تومان معاملات را شاهد بودیم که عمدتأ حقوقی بودند. و اما  سهم بورسیان از این مقدار افزون بر 189 میلیارد تومان و سهام فرابورسیان بیش از 1391 میلیارد تومان( کمتر از 100 میلیارد تومان پس از کسر اوراق بدهی) بود. شاخص کل نیز که دو هفته ای است با فشار فروش و عرضه های سنگینی روبرو است ، تا لبه کانال 96 هزاری ریزش کرد و به شدت از سوی فروشنده ها تحت فشار بود.  بدین ترتیب در صورتیکه فشارهای وارده بر بازار ادامه یابد، احتمال شکسته شدن پی در پی کانالهای 96 تا 90 هزار واحدی دور از دسترس نیست.

در پایان معاملات شاخص کل متاثر از معاملات منفی نمادهای اخابر، پارسان، فملی، فارس، ومعادن، فولاد و وغدیر با افت حدود 566 واحدی به ارتفاع  96,028 رسید که در این بین نمادهای رانفور و شتران بیشترین تاثیر مثبت را ایجاد کردند.

در امتداد برجام: منصور خضاعی یکی از فعالان بازار سرمایه در کانال تلگرامی خود نوشته، نتایج ملاقات‌های محرمانه مقامات ایرانی با وزیر خارجه فرانسه چه خواهد بود فارغ از گفت‌وشنودهای رسمی  مابین وزیر خارجه فرانسه با مقامات ایرانی که در رسانه‌های داخلی و بین‌المللی هم منعکس گردیده است و شامل اظهارنظرهای رسمی و پافشاری بر حقوق مسلم هر یک از طرفین نیز بوده  مگوهای دیگری موسوم به " پشت درهای بسته " دور از چشم خبرنگاران که حاوی پیام اصلی آقای لودریان برای مقامات ایرانی هست نیز به‌عنوان جریان اصلی مذاکرات وجود دارد

ازآنجایی‌که آقای مکرون هم‌اکنون در نقش نماینده فعال قدرت‌های اروپایی (ایتالیا، آلمان، انگلیس و فرانسه) در حال ایفای نقش برای حل‌وفصل اختلافات واشنگتن و تهران در خصوص مسائل منطقه‌ای ایست لذا حضور آقای لودریان در تهران به‌عنوان گام نخست شروع تفاهمات تلقی می‌گردد.

چنانچه طی روزهای آینده شاهد رسانه‌ای شدن اخبار قطعی سفر رئیس‌جمهور فرانسه به تهران و به‌موازات آن شاهد تغییر لحن آمریکایی‌ها در خصوص ایران باشیم می‌توان گام نخست در این اجماع را موفقیت‌آمیز بشمار آورد و نسبت به آینده مذاکرات احتمالی ابراز خوش‌بینی نمود. از آن‌سوی، پادشاه عربستان طی حکمی و به‌صورت کاملاً غیرمترقبه تعدادی از فرماندهان نظامی ارشد را برکنار و افراد دیگری را جایگزین نمود.

کسری بودجه شدید دولت در پایان سال : بر اساس آمارهای بانک مرکزی از وضعیت بودجه عمومی دولت عملکرد 10 ماهه امسال نشان می‌دهد در این مدت 109 هزار و 810 میلیارد تومان درآمد وصول شده که سهم درآمدهای مالیاتی 79 هزار و 770 میلیارد تومان و سایر درآمدها 30 هزار و 400 میلیارد تومان است.  همچنین در بخش واگذاری دارایی‌های سرمایه‌‌ای دولت توانسته 72 هزار و 160 میلیارد تومان درآمد کسب کند که نسبت به مدت مشابه سال قبل 45.6 درصد رشد نشان می‌دهد. در مجموع درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای 181 هزار و 970 میلیارد تومان بوده است. طبق این گزارش در بخش هزینه‌ای در این مدت 181 هزار و 140 میلیارد تومان پرداختی وجود داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 14.8 رشد داشته است. همچنین تملک دارایی سرمایه‌ای یا همان پرداخت‌های عمرانی 29 هزار و 980 میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 80 درصد افزایش دارد، اما نسبت به مصوب 10 ماهه 50 درصد آن محقق شده است.  تراز عملیاتی بودجه در 10 ماهه امسال به رقم منفی 75 هزار و 700 میلیارد تومان رسیده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل 28 درصد افزایش دارد. تراز عملیاتی و سرمایه‌ای نیز با رشد 27.7 درصدی به منفی 33 هزار و 510 میلیارد تومان رسیده است.  بر اساس آمار بانک مرکزی 60 هزار و 720 میلیارد تومان از محل واگذاری دارایی‌های مالی درآمد کسب شده و سهم تملک دارایی‌های مالی نیز 27 هزار و 210 میلیارد تومان است.

در بخش نسبت‌های تحلیلی نسبت درآمدها به پرداخت هزینه‌ای در 10 ماهه 60.6 درصد بوده که باید 68.6 درصد باشد.

نسبت مالیات‌ها به پرداخت‌ هزینه‌ای 44درصد بوده که نسبت به مصوب 1.9 و نسبت به مدت مشابه سال قبل 3.3 کاهش دارد.  مجموع درآمدها و واگذاری سرمایه‌ای نسبت به مجموع پرداخت‌های هزینه‌ای و تملک دارایی‌ سرمایه‌ای 86.2 درصد بوده که نسبت به مصوب 2.9 درصد کاهش یافته است. همچنین تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نسبت فروش نفت خام 54.8 درصد و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به پرداخت‌های هزینه‌ای 16.5 درصد بوده است.

در گروه پتروشیمی:  قیمت متانول در بازار ایران با توجه به ثبات در بازارهای جهانی، همچنان در حدود یک هزار و 800 تومان در هر کیلو توسط بازرگانان پیشنهاد می شود. البته نوسانات اخیر بازار ارز توانسته سبب ضعف معاملات متانول در بازار آزاد شود.  به گفته تحلیلگران، اقدامات چین در مبارزه با آلودگی، فشار را بر روی بخش عرصه صنعت پتروشیمی این کشور بیشتر خواهد کرد و ممکن است این امر موجب افزایش قیمت‌های محصولات شود. محصولات پتروشیمی بدست آمده با استفاده از زغال‌سنگ همچون اتیلن و متانول ازجمله محصولاتی هستند که احتمال می رود در نتیجه لزوم حرکت به‌سوی فرایند تولید «سازگار با محیط‌زیست» یا «سبز» قیمت‌های این محصولات نیز افزایش یابد. در نتیجه انتظار جهش سودآوری و رشد قیمتی سهامی چون زاگرس،شفن و شخارک از ابتدای سال آینده دور از انتظار نیست.

در گروه بانکی: حمیدرضا جمشیدی از برگزاری نشست مشترک مدیران عامل نظام بانکی خبر داده و گفته: با توجه به حضور شهیدزاده مدیرعامل صندوق توسعه ملی در این نشست، مسائل و مشکلات بانک‌ها درباره صندوق به ویژه قرار گرفتن تسهیلات صندوق در اختیار بانک‌ها مطرح و قرار شد کارگروهی تشکیل شود و در جهت تعامل بهتر با صندوق مذاکره کند که این موضوع با استقبال مدیرعامل صندوق مواجه و قرار شد اولین نشست به زودی برگزار شود. همچنین با توجه به اقدام سازمان امور مالیاتی که برخلاف نص صریح قانون اقدام به صدور برگه‌های مالیاتی برای بانک‌ها در مورد دارایی‌های مازاد بانکی کرده، در این زمینه بحث و بررسی شد.بر اساس قانون قرار بود ابتدا بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار دارایی‌های مازاد را تشخیص دهند و به سازمان امور مالیاتی منعکس کنند و سازمان براساس قانون، مالیات را تعیین کند. با توجه به اینکه هنوز بانک مرکزی در مورد دارایی مازاد بانک‌ها اظهارنظر نکرده این اقدام از سوی بانک‌ها نامطلوب تشخیص داده و قرار شد کارگروهی با سازمان امور مالیاتی و وزیر اقتصاد مذاکره کند تا جلوی این اقدام گرفته شود، چرا که رقم‌های اعلامی سرسام‌آور و خلاف قانون است. همچنین با توجه به گفته رئیس‌جمهوری درباره شعب بانک‌ها گزارشی در جلسه داشتیم که براساس مقایسه‌ای بین تعداد شعب بانک‌های ایرانی با بانک‌های خارجی، نتیجه‌گیری شد تعداد شعب بانک‌های ایرانی کمتر است.

همانطور که در آمارهای خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی اشاره شد، حجم بدهی کل بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان دی ماه امسال به رقم 117 هزار و 470 میلیارد تومان رسیده است.  رقم کل این بدهی در دی ماه نسبت به ماه قبل افزایش یافته اما برای بررسی دقیق‌تر باید جزئیات بدهی بانک‌های تجاری دولتی، تخصصی دولتی و بانک‌های غیردولتی را بررسی کرد.  طبق آمارهای درج شده در گزارش بانک مرکزی حجم بدهی بانک‌های تجاری به این بانک با 42.3 درصد کاهش در 10 ماهه امسال به رقم 6 هزار و 940 میلیارد تومان رسیده است که البته نسبت به ماه مشابه سال قبل هم 55.3 درصد افت داشته است.  همچنین بدهی بانک‌های تخصصی دولتی در بازه زمانی 10 ماهه امسال 12.6 درصد و در 12ماهه منتهی به دی ماه سال جاری 27.4 درصد کاهش یافته است. بدهی این بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان دی ماه 43 هزار و 210 میلیارد تومان درج شده است.  ارقام فوق نشان می‌دهد که بانک‌های دولتی با وجود انواع تسهیلات مصوبی که طبق قانون باید پرداخت کنند، نه تنها اضافه برداشتی از بانک‌ مرکزی نداشتند بلکه بدهی خود را به این نهاد کاهش قابل ملاحظه‌ای دادند.  اما در این میان بانک‌های غیردولتی و مؤسسات اعتباری هر ماه بدهکارتر از ماه قبل می‌شوند به طوری که بدهی این بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان دی ماه سال جاری به 67 هزار و 330 میلیارد تومان رسیده است. نسبت به ماه قبل 8 هزار و 490 میلیارد تومان افزوده شده است. در واقع این بانک‌ها در یک ماه بیش از کل بدهی‌ بانک‌های تجاری دولتی از بانک مرکزی اضافه برداشت کردند.  میزان رشد بدهی بانک‌های غیردولتی و مؤسسات اعتباری به بانک مرکزی در 10 ماهه امسال 76.1 درصد و در یک سال منتهی به دی ماه سال جاری 97.3 درصد افزایش یافته است. اگر سیر رشد بدهی این بانک‌ها به بانک مرکزی را در 5 سال گذشته بررسی کنیم می‌بینیم که هر سال به میزان قابل توجهی به بدهی این بانک‌ها افزوده شده و این آمارها نشاندهنده چالش جدی در تامین مالی و مدیریت نقدینگی بعضی از بانک‌های خصوصی و مؤسسات اعتباری دارد.  نتیجه این اضافه برداشت‌های بانک‌های خصوصی از بانک مرکزی رشد پایه پولی و نقدینگی است که در نهایت منجر به افزایش نرخ تورم می‌شود، شاخصی که عموم مردم باید بهای رشد آن را بپردازند.

حجم سپرده‌های بخش غیر دولتی نزد سیستم بانکی 1427 هزار و 310 میلیارد تومن است که البته 144 هزار و 350 میلیارد تومان آن سپرده دیداری، هزار و 190 هزار و 470 میلیارد تومان سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار، 71 هزار و 230 میلیارد تومان سپرده قرض‌الحسنه و 21 هزار و 260 میلیارد تومان سایر سپرده‌ها را در بر می‌گیرد.

سهم بانک‌های تجاری دولتی از کل سپرده‌های بخش غیردولتی 283 هزار و 640 میلیارد تومان سهم بانک‌های تخصصی 150 هزار و 200 میلیارد تومان سهم بانک‌های غیردولتی و مؤسسات اعتباری 993 هزار و 470 میلیارد تومان است.

اندر حکایت های وب و باقی ماجرا: در پی استعلام 10 بهمن سازمان بورس از جامعه حسابداران رسمی ایران و اعلام رای در مورد صورت های مالی سال های 94 و 95 و 6 ماهه سال جاری "های وب" که در 300 صفحه و 8 سئوال و ابهام ارایه شده ، عصر سه شنبه جلسه ایی برگزار اما به منتج به رای نهایی نشد. گفته شده  اعضاء کار گروه کنترل کیفیت جامعه حسابداران رسمی ایران با تاکید بر محرمانه بودن تصمیمات و اعلام نتیجه صرفا" به سازمان بورس ، بعداز ظهر امروز دومین جلسه را تشکیل می دهند تا رای نهایی را صادر و به نهاد ناظر بازار سرمایه اعلام می کنند. سازمان بورس هم منتظر دریافت نظر این نهاد حرفه ایی حسابداری بوده تا بعد از بررسی جوانب و اعلام مواضع رسمی و شفاف سازی، در مورد بازگشایی "های وب" که از 22 آذر با توقف نماد روبرو است، تصمیم گیری کند. با این اوصاف باید منتظر رای نهایی جامعه حسابداران رسمی ایران بود که به گفته محمود علوی دبیرکل آن حداکثر تا 20 اسفند ( امروز ) مشخص خواهد شد. در وهله بعد هم باید چشم انتظار سازمان بورس در مورد ابهامات و زمان بازگشایی نماد بود که به نظر نمی رسد با بازگشایی نماد درروزهای پایانی سال همراه باشد.

پیش بینی بازار دوشنبه 21  اسفند 96 : بورس تهران با شیب تندی در حال افت و نزول است و هر روز بیش از دهها میلیارد تومان از سرمایه مردم و سهامداران آب میشود و تحلیل می رود.  بورسی که تا یکی دو ماه پیش در کانون توجه سرمایه گذاران و سهامداران بود و طی 10 ماه نخست سالجاری بیش از 24 درصد بازدهی نصیب مشارکت کنندگان خویش کرده بود، اینک با سرعت و شیب تندی در حال کاهش و اصلاح و عودت بازدهی بدست امده خویش است و روزهای بدی را می گذراند. بطوریکه روزبروز بر فشار فروش ها و عرضه ها افزوده میشود. این در حالیست که بازار پول و طلا و ارز و مسکن ... داغ و پر هیجان و پر رونق است و رقبای بورس تهران توانسته اند ضمن عقب راندن بورس بازان و سهامداران، برگ برنده و بیشترین بازدهی را طی دو ماه اخیر نصیب خود سازند.

متأسفانه کمبود نقدینگی بیش از هر زمان دیگری در بازار محسوس است و جذابیت سپرده های بانکی با نرخ 20 درصد و اوراق خزانه با بازدهی 25 درصدی، بسیاری از فعالان بازار را از خرید و سرمایه گذاری در سهام شرکتها نومید ساخته است. این در حالیست که طیف دیگری از فعالان بازار و سرمایه گذاران حرفه ای و کاربلد، همچنان در بورس حضور دارند و مقصد سرمایه گذاری خود را تغییر نداده اند. و اما اهم عوامل و فاکتورهای منفی وارده بر بورس تهران در دو هفته اخیر بشرح زیر است:  1- افزایش 5 درصدی سود سپرده های بانکی: که باعث خروج بخشی از منابع سرمایه گذاران و سهامداران بورسی از بازار سرمایه بسوی بازار پول شده است. 2- کاهش متوسط p/e بازار : با افزایش نرخ سود بانکی، نرخ بازده مورد انتظار (نرخ تنزیل) عایدات آتی شرکتها افزایش می یابد این امر به افت ارزش ذاتی سهام و در نتیجه کاهش قیمت سهم منجر میشود و بدنبال آن به افت نسبت p/e بازار منتهی میشود. 3- سیاستهای گمرکی و تعرفه ای جدید امریکا و فشار آن بر بازار کامودیتی: رئیس‌جمهور‌ی آمریکا با هدف حمایت از تولیدکنندگان فولاد و آلومینیوم این کشور دستور داده است تعرفه واردات این دو کالا به ایالات متحده به ترتیب ۲۵ و ۱۰ درصد افزایش پیدا کند.   اجرای این تصمیم حمایتی اگرچه در کوتاه‌مدت می‌تواند به نفع فعالان این دو حوزه باشد، اما در بلندمدت زیانش بیشتر از منفعت‌ها خواهد بود. یکی از این زیان‌ها، کند شدن سرعت پروژه‌های نفت و گاز آمریکا به علت افزایش قیمت فولاد و آلومینیوم ارزیابی می‌شود.   بر این اساس تولید و صادرات نفت خام آمریکا در ماه‌های گذشته به رکوردهای تازه‌ای دست یافته است و رشدی بی‌وقفه دارد که به نظر می‌رسد دستورات تعرفه‌ای ترامپ، تبدیل به مانعی بر سر راه آن باشد. 4- هجوم مردم برای خرید و سرمایه گذاری در بازار طلا و ارز. 5- احتمال عدم تمدید برجام از سوی امریکا: کمتر از 64 روز به موعد سررسید تایید و یا عدم تمدید توافق برجام از سوی دولت امریکا باقیمانده است و این موضوع ریسک سیاسی بازار را قدری افزایش داده است. لذا برخی از سرمایه گذاران ریسک گریز بازار، اقدام به فروش و نقد کردن سهام خویش نموده و راهی بازارهای موازی با بورس از جمله بازار طلا و ارز شده اند. متأسفانه در حال حاضر و از ابتدای شهریور ماه جاری، بازدهی بورس تهران تقلیل یافته در حالیکه رشد و رونق خوبی در بازار طلا و ارز را شاهدیم.

  حافظ عزیزی نقش

کارگزاری  اردیبهشت ایرانیان

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: