کد خبر: ۲۱۱۷۹
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
صبحانه با طعم تحلیل
بی مقدمه بگوییم که بازار روز یکشنبه تا حدی یادآور همه یکشنبه‌های بد گذشته‌اش بود و فراتر از انتظارات اهالی بازار منفی بود. قبلاً هم گفته بودیم که آخر سال‌های بازار جز چند مثال نقض مثل سال 94، عموماً منفی و بی‌رمق بوده که دلایل آن را می‌توان در آماده شدن اهالی بازار برای تعطیلات با هدف تأمین نقدینگی و یا تمایلات ضعیف خرید پیش از تعطیلات گرفته تا فشار برخی کارگزاران برای تسویه اعتباری پایان سال دانست، البته نباید از ترکش‌های به جا مانده از جذب گواهی سپرده 20 درصدی توسط بانک‌ها در اوایل ماه غافل ماند.

به گزارش "عصر مالی" بازار دلایل زیادی برای منفی‌های این روز خود دارد و شاید بهترین کار صبوری باشد که سال 96 پایان یابد و برخی از این موارد رفع شوند و تقاضای تازه‌ای در بازار ایجاد شود.

شاخص کل بورس در روز یکشنبه با کاهش سنگین 566 واحدی، تا ایستگاه 96028 واحدی عقب‌گرد کرد و شاخص کل هم‌وزن هم کاهشی 96 واحدی داشت و به 17146 واحد رسید که مقایسه درصد کاهش این دو شاخص نشان می‌دهد که عموم گروه‌های بازار روزی منفی را سپری کرده‌اند که تداوم آن در دو سه هفته گذشته کمی فعالان بازار را کلافه کرده است.

در بازار امروز همچنان انتظار داریم شاهد روند اصلاحی بازار با شدت عرضه کمتری باشیم، هرچند صدور اطلاعیه عرضه اولیه شرکت سامان پرداخت میتواند مجددا" باعث ایجاد جو عرضه در بازار گردد و با توجه به خاطره خوش بازار در عرضه اولیه نمادهای این صنعت باید در انتظار میزان رشد این نماد در این روند اصلاحی بازار باشیم. در گروه خودروئی شاهد شعبده بازی در نماد خکاوه با انتشار شفاف سازیهای روزانه مدیران این شرکت هستیم که باعث نوسانات زیادی در این نماد شده است .البته شبیه این رفتار در نماد ارفع مشاهده گردید که در عرض چهار روز زیان شرکت تبدیل به سود گردید و تنها شاهد ضرر برخی از سهامداران با انتشار اطلاعیه‌های کذب و سکوت مدیران سازمان در قبال اینگونه رفتارهای کثیف برخی از شرکتها هستیم.

در بازارهای جهانی که ساعاتی پیش شاهد بازگشائی آن بودیم هم اکنون هر تن مس در محدوده 6940 دلار و هر تن روی در محدوده 3270 دلار در حال نوسان است.هر بشکه نفت خام برنت در محدوده 65.5 دلار و هر اونس طلا در محدوده 1320 دلار به نوسانات خود ادامه میدهند.انتظار داریم در میان‌مدت شاهد اصلاح قیمت فلزات جهانی با توجه به نمودار قیمت فلزات و همینطور حواشی اخیر در رابطه با تعیین تعرفه در آمریکا برای برخی از فلزات باشیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: