کد خبر: ۲۱۱۹۷
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
"عصر مالی " بررسی کرد
پس از طی چند هفته سخت و تلخ و زجرآور، بالاخره بورس تهران مثبت شد و شاخص کل به رنگ سبز در آمد. این در حالیست که طی 20 روز اخیر شاهد افت معنادار قیمتها و شاخصها در بستر بورس تهران بودیم و اکثر سهامداران در ضرر و زیان بودند. البته مثبت امروز بازار به معنای بهبود کلی و برگشت بازار نیست و این بخش از فعالیتهای اقتصادی سودای زیادی در سر دارد. نیاز به نقدینگی و مقارن بودن بازار با پایان سال، امان سهامداران و سرمایه گذاران را بریده و فشار فروش ها بسی افزونتر و پر چرب تر از تقاضای موثر بازار است. برآیند این دو موضوع ( تقابل عرضه و تقاضا) تا کنون ( از ابتدای اسفند ماه) به نفع طرف عرضه بوده و قیمتها و شاخصها با شیب تندی در حال کاهش و ریزش بودند که امروز را خوشبختانه در خلاف جهت و منافع فروشنده ها سپری کردیم.


 از دیگر سو، طف وسیعی از حقوقی های بازار بالاخص پیمانکاران، که پیش از این از دولت بجای مطالبات خود اوراق خزانه و ... گرفته بودند، در حال فروش و نقد کردن اوراق و تهیه نقدینگی لازم برای پرداخت های خویش اند که این موضوع فشار مضاعفی را بر قیمت اوراق متعدد بدهی گزارده و به کاهش سنگین و بی سابقه قیمت این اوراق بدون ریسک منتهی شده است. بطوریکه بسیاری از اخزاها را میتوان حتی با بازدهی 24 تا 25 درصدی تهیه کرد و نیزی به این نیست که منابع و نقدینگی خود را به بانکها بسپارید تا 10 درصد( سود روزشمار) و یا 15 تا 20 درصد برای سپرده های یکساله تان به شما سود پرداخت کنند.

متأسفانه اوراق خزانه طی روزهای اخیر بحدی بدخیم و رو به ضعف است که بالغ بر 10 هزار تومان میلیارد تومان طی 20 روز گذشته از ارزش و سرمایه دارندگان این اوراق کاسته شده و عده ای را به خاک سیاه نشانده است.

 از طرفی شاهد کوچ تدریجی پول و سرمایه از بازار سهام بسوی بازار پول ( شبکه بانکی) و یا خارج از کشور هستیم و اکثر سهامداران ریسک گریز،عطای بورس را به لقای آن بخشیده اند و قصد فروش و خروج از بورس را دارند. لذا ضمن اعلام هشدارهای لازم به مسئولان بورس و دولتمردان، توجه مسئولان نظام را به خطر بزرگی که بازار سرمایه را تهدید می کند، جلب می کنیم.

در بازار طلا و ارز:  فروش ارز یارانه ای ( دولتی) با کارت ملی و در صفهای طویل ، به خریداران متوقف شده و فقط به مسافران خارجی که دارای بلیط و عوارضی خروج هستند، به قیمت یارانه ای فروخته میشود امری که میتواند زمینه عرضه را در بازار به شدت کاهش داده و موجبات جهش مجدد قیمت ارزها در بازار آزاد را موجب شود.  این در حالیست که با عقب نشینی دولت از مواضع ناشیانه قبلی خود، شاهد عرضه و فروش ارز به قیمتهای نزدیک به بازار ( دلار 4795 تومانی) به متقاضیان هستیم ولی این سیاست و ماجراجویی نیز بزودی شکست خواهد خورد و با شروع سال جدید، انتظارات از افزایش مجدد و عبور بهای دلار از سطح 5000 تومانی دور از انتظار نیست.

نگاهی به وضعیت بازار:  امروز شاخص کل وزنی قدری مثبت بود در حالی که شاخص هم وزن مقداری کمتر رشد داشت. اگرچه شرایط امروز بورس نسبت به دو روز اول هفته بهبود یافته، اما در مجموع چندان این وضعیت قابل توجه نبود و همچنان رکود و کم رمقی در بازار سرمایه مشاهده می شود. طی هفته های اخیر عملا گروههای تاثیرگذار و سهام بنیادی، در بازار چندان پویا ظاهر نشده اند. گروههای صادراتی با کالای جهانی اگرچه بهتر از دیروز بودند اما تحول چندانی را تجربه نکردند. گروه خودرو که مبادلات زیادی داشت با وجود اینکه اندکی بهتر از انتظارات ظاهر گردید اما همچنان مانند روزهای اخیر کم توان پیش رفت. در این میان با توجه به کم رمقی گروهها و سهام بزرگ و کلیدی، برخی تک سهم های کوچک همچنان مورد توجه بازار و سفته بازان قرار داشتند.

کارنامه امروز بورس تهران: در معاملات روز جاری بیش از 602 میلیارد تومان از  سهام شرکتهای مختلف( به انضمام اوراق بدهی و معاملات بلوکی) در بورس و فرابورس داد و ستد شد . البته سهم اوراق بدهی بیش از نیمی از معاملات بازار بود . سهم بورسیان از این مقدار افزون بر 279 میلیارد تومان و سهام فرابورسیان بیش از 323 میلیارد تومان( کمتر از 100 میلیارد تومان پس از کسر اوراق بدهی) بود. شاخص کل نیز که دو هفته ای با فشار فروش و عرضه های سنگینی روبرو بود امروز حرکت رو به بالای مختصری از خود نشان داد و با مقاومتی که از خود نشان داد، مانع از شکسته شدن و تصرف کانال مهم 96 هزاری شد و با افزایش 165 پله ای، توانست به تحکیم مواضع خود در آستانه کانال مزبور نموده و تا ارتفاع 96.194 واحدی پیشروی کند.

در پایان معاملات شاخص کل متاثر از معاملات مثبت نمادهای شبندر، پارسان، فملی، کگل، ومعادن، فولاد و شتران با رشد نسبتأ خوبی همراه بود که در این بین نمادهای وامید و وغدیر بیشترین تاثیر منفی را بر وی تحمیل کردند.

پیش بینی بازار سه شنبه 22  اسفند 96 : در حالیکه بیم آن می رفت با ادامه فروش های سنگین صورت گرفته در روزهای پایانی سال که به منظور تأمین نقدینگی مورد نیاز شرکتها و اشخاص حقیقی صورت می گیرد، شاهد تعمیق رکود و نزول بیشتر قیمتها و شاخصها باشیم ولی خوشبختانه در بازار امروز ورق برگشت و با مثبت شدن شاخص کل و بهبود نسبی سطح عمومی قیمتها، بر امیدواری های سهامداران و سرمایه گذاران بورس تهران افزوده شد.

بورسی که تا یکی دو ماه پیش در کانون توجه سرمایه گذاران و سهامداران بود و طی 10 ماه نخست سالجاری بیش از 24 درصد بازدهی نصیب مشارکت کنندگان خویش کرده بود، اینک با سرعت و شیب تندی در حال کاهش و اصلاح و عودت بازدهی بدست امده خویش است و روزهای بدی را می گذراند. بطوریکه روزبروز بر فشار فروش ها و عرضه ها افزوده میشود. این در حالیست که بازار پول و طلا و ارز و مسکن ... داغ و پر هیجان و پر رونق است و رقبای بورس تهران توانسته اند ضمن عقب راندن بورس بازان و سهامداران، بیشترین بازدهی را طی دو ماه اخیر نصیب خود نمایند.

متأسفانه کمبود نقدینگی بیش از هر زمان دیگری در بازار محسوس است و جذابیت سپرده های بانکی با نرخ 20 درصد و اوراق خزانه با بازدهی 25 درصدی، بسیاری از فعالان بازار را از خرید و سرمایه گذاری در سهام شرکتها نومید ساخته است. این در حالیست که طیف دیگری از فعالان بازار و سرمایه گذاران حرفه ای و کاربلد، همچنان در بورس حضور دارند و مقصد سرمایه گذاری خود را تغییر نداده اند. و اما اهم عوامل و فاکتورهای منفی وارده بر بورس تهران در دو هفته اخیر بشرح زیر است:  1- افزایش 5 درصدی سود سپرده های بانکی: که باعث خروج بخشی از منابع سرمایه گذاران و سهامداران بورسی از بازار سرمایه بسوی بازار پول شده است. 2- کاهش متوسط p/e بازار : با افزایش نرخ سود بانکی، نرخ بازده مورد انتظار (نرخ تنزیل) عایدات آتی شرکتها افزایش می یابد این امر به افت ارزش ذاتی سهام و در نتیجه کاهش قیمت سهم منجر میشود و بدنبال آن به افت نسبت p/e بازار منتهی میشود. 3- سیاستهای گمرکی و تعرفه ای جدید امریکا و فشار آن بر بازار کامودیتی: رئیس‌جمهور‌ی آمریکا با هدف حمایت از تولیدکنندگان فولاد و آلومینیوم این کشور دستور داده است تعرفه واردات این دو کالا به ایالات متحده به ترتیب ۲۵ و ۱۰ درصد افزایش پیدا کند.   اجرای این تصمیم حمایتی اگرچه در کوتاه‌مدت می‌تواند به نفع فعالان این دو حوزه باشد، اما در بلندمدت زیانش بیشتر از منفعت‌ها خواهد بود. یکی از این زیان‌ها، کند شدن سرعت پروژه‌های نفت و گاز آمریکا به علت افزایش قیمت فولاد و آلومینیوم ارزیابی می‌شود.   بر این اساس تولید و صادرات نفت خام آمریکا در ماه‌های گذشته به رکوردهای تازه‌ای دست یافته است و رشدی بی‌وقفه دارد که به نظر می‌رسد دستورات تعرفه‌ای ترامپ، تبدیل به مانعی بر سر راه آن باشد. 4- هجوم مردم برای خرید و سرمایه گذاری در بازار طلا و ارز. 5- احتمال عدم تمدید برجام از سوی امریکا: کمتر از 64 روز به موعد سررسید تایید و یا عدم تمدید توافق برجام از سوی دولت امریکا باقیمانده است و این موضوع ریسک سیاسی بازار را قدری افزایش داده است. لذا برخی از سرمایه گذاران ریسک گریز بازار، اقدام به فروش و نقد کردن سهام خویش نموده و راهی بازارهای موازی با بورس از جمله بازار طلا و ارز شده اند. متأسفانه در حال حاضر و از ابتدای شهریور ماه جاری، بازدهی بورس تهران تقلیل یافته در حالیکه رشد و رونق خوبی در بازار طلا و ارز را شاهدیم.

حافظ عزیزی نقش

کارگزاری  اردیبهشت ایرانیان

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: