کد خبر: ۲۱۲۱۱
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
"عصر مالی" بررسی کرد
بالاخره ورق برگشت و پس از 3 هفته سخت و طاقت فرسا، بورس تهران مبت شد و از روند نزولی و افت سنگین پیشین فاصله گرفت. بهبود وضعیت بورس طی دو روز اخیر در حالی بدست امده که قیمت اکثر سهام بازار بالاخص سهام دارای بنیه قوی بنیادی، به کف قیمتی رسیده و مستعد رشد قیمتی بودند. لذا بسیاری از فعالان حقیقی و حقوقی بازار به میدان آمده و در نقش خریدار ظاهر شدند. افزایش مجدد قیمت ارزها در بازار و عبور دلار از سطح 4850 تومانی – یکی دیگر از محرکهای مثبت بازار بود که موجبات برگشت بازار را فراهم ساخت.


به گزارش "عصر مالی " البته مثبت دیروز و امروز بازار به معنای بهبود کلی و برگشت قطعی بازار نیست و این بخش از فعالیتهای اقتصادی سودای زیادی در سر دارد. نیاز به نقدینگی و مقارن بودن بازار با پایان سال، امان سهامداران و سرمایه گذاران را بریده و فشار فروش ها بسی افزونتر و پر چرب تر از تقاضای موثر بازار است. برآیند این دو موضوع       ( تقابل عرضه و تقاضا) تا کنون ( از ابتدای اسفند ماه) به نفع طرف عرضه بوده و قیمتها و شاخصها با شیب تندی در حال کاهش و ریزش بودند که امروز را خوشبختانه در خلاف جهت و منافع فروشنده ها سپری کردیم.

 از دیگر سو، طیف وسیعی از حقوقی های بازار بالاخص پیمانکاران، که پیش از این از دولت بجای مطالبات خود اوراق خزانه و ... گرفته بودند، در حال فروش و نقد کردن اوراق و تهیه نقدینگی لازم برای پرداخت های آخر سال خویش اند که این موضوع فشار مضاعفی را بر قیمت اوراق متعدد بدهی گزارده و به کاهش سنگین و بی سابقه قیمت این اوراق بدون ریسک را بدنبال داشته است. بطوریکه بسیاری از اخزاها را میتوان حتی با بازدهی بیش از 25 درصدی نیز خریداری کرد.

و اما ضرر و زیان کاهش و افت ارزش اوراق خزانه طی روزهای اخیر، بحدی بوده که بیش از 10 هزار تومان میلیارد تومان از سرمایه و دارایی مردم طی سه هفته اخیر از بین رفته و دود و خاکستر شده است. افت کم سابقه ریال ایرانی همچنان ادامه دارد و دلاری که ابتدای شهریور ماه جاری به قیمت 3800 تومانی در دسترس بود، اینک حتی به نرخ 4800 تومانی قابل تهیه و خریداری نیست. 

وضعیت بازار: امروز شاخص کل وزنی قدری افزایش یافت در حالی که شاخص هم وزن کمی کمتر مثبت بود. در مجموع شرایط امروز نزدیک به دیروز بود. همچنان تلاش ها بر سهام صادراتی با کالای جهانی ادامه دارد اگرچه این سهام همچنان درجا می زنند و تغییرات قیمتی قابل توجهی را تجربه نمی کنند. بورس در یک هفته مانده به پایان سال، همچنان کم  رمق و آمیخته به  رکود است و به نظر می رسد که نباید تا سال آتی انتظار پویایی زیادی را از بازار داشت. در گروه خودرو هم که امروز پر مبادله بود، خودرو تا آستانه صف خرید نیز رفت، این در حالی است که خکاوه که در این گروه پیشرو بود، به صف فروش رسید. در گروه فلزات اساسی که مورد توجه ترین گروه از گروههای صادراتی با کالای جهانی است، فولاد مبارکه رشدی جزیی داشت.

خلق پول بلامحل: یک کارشناس اقتصاد در کانال تلگرامی خود نوشته، در خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی عبارت " استقراض از بانک مرکزی"که همان مفهوم برداشت غیر مستقیم از جیب مردم را دارد، زیاد آمده است. این کار در شرایط فعلی ایران  شدیدترهم شده است.  غیر قابل باورتر اینکه،  نه تنها دولت از بانک مرکزی به روشها و عناوین مختلف پول برمي دارد بلکه بانکها هم چه خصوصی و چه دولتی با روشها و عناوین مختلف برداشت دارند. استقراض از  بانک مرکزی ایران،  عمدتا برنمي گردد و سوخت می شود ، لذا بانک مرکزی با چاپ پول و افزایش پایه پولی و به تبع آن افزایش نقدینگی و افزایش تورم و برداشتن از جیب مردم،کسری خود را  جبران می کند. اینکه روزانه بالغ بر 800میلیارد تومان نقدینگی بلا محل و بدون پشتوانه تولید و عرضه کالا و خدمات، خلق می شود،بدان معنی است که دولت و بانکه جیب مردم را به نفع یک عده خاص، می زنند!. بانک مرکزی بجای اینکه جلوی خلق نقدینگی بالامحل را بگیرد، دنبال جذب و حبس نقدینگی است که بازارهای دیگر را دچار مشکل می کند و به فساد و تورم دامن می زند،در حقیقت شیپور را دارد از سر گشادش می زند. وی در پایان مقاله خویش پیشنهاد کرده کمپین مبارزه با خلق نقدینگی بالامحل راه اندازی شود.

انتشار اوراق صکوکی دیگر: صکوک اجاره ده هزار میلیارد ریالی شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی(سهامی عام) از امروز لغایت چهارشنبه مورخ 1396/12/23 از طریق بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران پذیره نویسی می شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: