کد خبر: ۲۱۴۲۷
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در اولین جلسه اعضای شورای شهر تهران در سال ۹۷، شهردار تهران همچنان بر درخواست استعفا پافشاری کرد.
به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از روزنامه شرق، در هنوز بر همان پاشنه استعفا می‌چرخد. محمدعلی نجفی که در آخرین ماه سال گذشته خبر درخواست استعفا از شهرداری تهران اعلام شد، در اولین ماه سال جدید و اولین جلسه اعضای شورای شهر در سال ٩٧ همچنان بر نظر خود پافشاری می‌کند؛ هرچند اکثریتی از اعضای شورای شهر با این استعفا مخالف هستند.

فردای آخرین جلسه رسمی شورای شهر تهران در سال ٩٦، ابتدا با پیامک و پیام‌های تلفنی اعلام شد نمایندگان شورای شهر تهران برای بررسی استعفای شهردار دوباره روانه جلسه شورا شدند و کم‌کم خبرهای تأیید‌شده رسید و محسن هاشمی در نشست خبری، دلایل استعفای شهردار را بیماری عنوان کرد اما نمایندگان شورای شهر به امید آنکه تعطیلات نوروزی و بوی عید خیال استعفا را از سر نجفی بپراند، بررسی آن را به بعد از عید موکول کردند ولی جلسه هم‌اندیشی و دید و بازدید روز گذشته حاکی از آن بود که نجفی اصرار دارد از بهشت خارج شود.

مسئله اصلی این است که نجفی نمی‌خواهد بماند. هرچند نمایندگان شورای شهر تکذیب می‌کنند اما نزدیکان به شورای شهر و شهرداری می‌گویند نجفی حتی از نمایندگان شورای شهر هم دلگیر است و این دلگیری بعد از ماجرای رقص کودکان در برج میلاد و نگرفتن موضع صریح از سوی نمایندگان شورا و دفاع از شهرداری،بیشتر هم شده است.

هرچند نجفی پیش‌از‌این هم سابقه استعفا در کارنامه‌ خود داشته اما این بار از همان روزهای اولی که آمد، رسانه‌های مخالف تأکید می‌کردند که می‌دانند نجفی استعفا می‌دهد و در مصاحبه‌ها با نمایندگان شورای شهر مدام این سؤال را می‌پرسیدند که از استعفا چه خبر. درست یک ماه بعد از مصاحبه نجفی و اعلام اینکه خواهد ماند، بحث جلسه غیرعلنی استعفای وی مطرح شد.

روز گذشته جلسه هم‌اندیشی و دید و بازدید اعضای شورای شهر با حضور ١٥ نفر از نمایندگان و شهردار تهران برگزار شد، موضوع هم همان‌طور که انتظار می‌رفت، بحث استعفای شهردار بود. نمایندگان و نجفی هنوز در جلسه بودند که پیامک و خبرهای سرپرستی سلیمی در شهرداری تهران منتشر شد. خبرهایی که از داخل جلسه می‌آمد، نشان از آن داشت که نجفی نامه دوم خود را درباره استعفا تقدیم شورا کرده و این بار بیش‌از‌پیش به فشارهای وارده اشاره کرده است.

کلیت ماجرا از این قرار است که بیماری نجفی دروغ نیست اما فشارها بیشتر از بیماری وی را می‌ترساند و فکر می‌کند این فشارها می‌تواند با وجود بیماری وی را از پا بیندازد اما نمایندگان نمی‌خواهند زیر بار این استعفا بروند و می‌گویند یکشنبه پیش‌رو به این استعفا رأی مثبت نخواهند داد. از طرفی آنها حتی گزینه جدی برای این جابه‌جایی ندارند. در این ماجرا هرکسی سنگ خود را به سینه می‌زند، خبر سرپرستی سلیمی هرچند شایعه بود اما نشان می‌داد که گروه رسانه‌ای وی به صورت جدی برای گرفتن جای نجفی تلاش می‌کند و از طرف دیگر هم محسن هاشمی هست که پیش‌از‌این هم سودای شهردار‌شدن داشت و گروهی را که خواهان شهردار‌شدن اوست، نمی‌توان نادیده گرفت.

اما تنها مسئله‌ نمایندگان شورا میثاق امضا‌شده و رفتن محسن هاشمی نیست بلکه نمایندگان دیگری هم در شورای شهر هستند که منتظر فرصتی هستند تا از شورا خارج شوند و به مدیریت‌های مهم‌تری برسند. یکی ترجیح می‌دهد مدیریت کانون وکلا را بگیرد، یکی‌دیگر پیشنهاد جدی مدیریت در بدنه دولت دارد و کسانی هم هستند که با شهردارشدن هاشمی ممکن است با وی به شهرداری بروند و همین باعث می‌شود شورای یکدست اصلاح‌طلب دیگر وجود نداشته باشد. به‌ویژه با درنظرگرفتن اینکه همه اعضای علی‌البدل شورا را به صورت یکدست اعضای فهرست اصلی اصولگرایان تشکیل می‌دهند. به ترتیب به این شرح: مهدی چمران، علیرضا دبیر، حبیب کاشانی، مرتضی طلایی، جلال ملکی، الهه راستگو و... .

دلیل استعفای نجفی

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورای شهر در جلسه هم‌اندیشی روز گذشته حضور داشت و درباره جزئیات جلسه روز گذشته به شرق گفت: قبل از عید وقتی استعفای نجفی واصل شد، شورا دیگر جلسه علنی نداشت و یک جلسه هم‌اندیشی گذاشته شد و آن زمان به دلیل اینکه روزهای آخر سال بود و باید وقتی باشد که بتوانیم سرپرست تعیین کنیم و به استعفا مطابق قانون در جلسه علنی رسیدگی کنیم، بنا شد جلسه علنی استعفا به بعد از تعطیلات نوروزی موکول شود بنابراین از نجفی خواسته شد به مسئولیت خود ادامه دهند تا ١٩ فروردین که اولین جلسه رسمی سال جدید برگزار می‌شود.

وی افزود: قبل از آن هم روی جلسه هم‌اندیشی فکر شده بود که روز گذشته ساعت ٩ صبح برگزار شد. حدود ١٥ نفر حاضر بودند و بقیه اعضا در جلسه حاضر نبودند. یک ساعت نجفی را در جلسه داشتیم و درباره مسائل خود صحبت و دلایل خود را اعلام کرد،بعضی از اعضا هم خواستند وی استعفای خود را پس بگیرد اما نجفی اعلام کرد نمی‌تواند به خاطر بیماری‌ که دارد، بماند و این مسئله روی کارایی تأثیر خواهد گذاشت و بهتر این است از وقت استفاده کرده و فرد جدیدی را انتخاب کنید.

این عضو شورای شهر ادامه داد: بعد از رفتن نجفی از جلسه، اعضای شورا راجع به این موضوع صحبت کردند. برخی از اعضا موافق استعفا بودند از این نظر که دلایل وی را قانع‌کننده می‌دانستند، بیشتر اعضا هم مخالف استعفا بودند و نظر آنها این بود که ما وظیفه خود را انجام می‌دهیم و به‌هیچ‌عنوان موافق استعفا نیستیم. حتی در جلسه این سؤال از نجفی شد که اگر شورا با استعفای شما موافقت نکرد، آیا شما می‌مانید که وی باز هم بر بیماری تأکید کرد و گفت نمی‌تواند بماند.

علیخانی گفت: مشخص است نجفی تصمیم خود را گرفته‌، هیچ اسمی برای سرپرست شهرداری در جلسه مطرح نشده اما وقت حضور در جلسه از طریق تلفن‌های همراه متوجه شدیم خبرهایی مبنی‌بر سرپرستی برخی از افراد برای شهرداری منتشر شده که اینها صرفا شایعات بود.با توجه به صحبت‌های نجفی فکر می‌کنم بحث صرفا فشار سیاسی بود، هیچ‌کدام از اعضا موافق نیستند اما  با توجه به دلایل وی از جمله بحث بیماری و نیاز به درمان فکر می‌کنم نباید یک‌طرفه قضاوت کرد. بالاخره خود نجفی هم باید بخواهد در شهرداری بماند.

وی تأکید کرد: متن استعفای اول وی را ندیده بودم و فقط شنیده بودم سه صفحه متن استعفا تحویل داده‌ و مطابق گفته نجفی متن امروز، خلاصه‌شده متن قبلی است و اتفاقا این مطلب هم مطرح شد که استنباط می‌شود در متن دوم وجه سیاسی متن بیشتر است و نجفی این مسئله را رد کرد. در این متن در دلایل استعفا اول فشارها و بعد بیماری آمده و نجفی گفته اگر چنین استنباطی دارید، من بیماری و فشار را در نامه جابه‌جا می‌کنم اما هنوز تصمیمی گرفته نشده و جلسه صرفا هم‌اندیشی بود و تصمیم‌گیری نهایی به روز یکشنبه موکول شد اما وی تأکید کرد حتی اگر مخالف هم باشید، من دیگر در شهرداری نخواهم ماند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: