کد خبر: ۲۱۴۲۸
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سایت دولت بهار مدعی شد علی‌رغم گذشت ۶ روز از پایان بازپرسی و اخذ آخرین دفاعیات در غیاب بازپرس، همچنان به بازجویی از مشاور رحیم‌مشایی ادامه می‌دهند.


به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از  بورس پرس،اواخر اسفند ۹۶ بود که اسفندیار رحیم‌مشایی و حمید بقایی به عنوان یاران نزدیک احمدی‌نژاد بازداشت و زندانی شدند، اولی بازداشت است و دوره رسیدگی به پرونده و بازپرسی را می‌گذراند و دومی ۱۵ سال محکومیت خود را در زندان سپری می‌کند. هر دو اما خبرسازند، بقایی با اعتصاب غذا و مشایی با شایعه‌هایی که درباره روند بازجویی و بازپرسی وی منتشر می‌شود.

روز گذشته سایت و کانال دولت بهار متعلق به حامیان احمدی‌نژاد مدعی شد: علی‌رغم گذشت 6 روز از پایان بازپرسی و اخذ آخرین دفاعیات... در غیاب بازپرس، همچنان به بازجویی از رحیم‌مشایی ادامه می‌دهند و در این راستا از افرادی همچون عباس غفاری برای تشدید فشار روحی و روانی بر وی بهره می‌گیرند. بر اساس قانون، پس از پایان بازپرسی و اخذ آخرین دفاعیات، باید متهم به بند عمومی منتقل و سپس با تعیین قرار مناسب اعم از وثیقه، کفیل یا قرار التزام، آزاد شود.

جن‌گیرها در بازداشت

فارغ از صحت یا سقم این ادعا، دوباره نام عباس غفاری توجه‌ها را به خود جلب کرد. در چهار سال اول ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد، شایعه‌های زیادی درباره وی و اطرافیان مطرح بود، یکی از این شایعه‌ها حضور رمال و جن‌گیر در حلقه نزدیک دولت‌ وی بود. این گمانه وقتی تقویت شد که در رقابت‌های انتخاباتی سال ۸۸، این موضوع به‌عنوان نقد از سوی رقیبان رئیس‌ دولت بیان شد.

هرچند در آن زمان این مدعا به‌شدت تکذیب شد اما یکی دو سال بیشتر زمان لازم نبود (سال ۹۰) تا محسنی‌اژه‌ای اولین وزیر اطلاعات احمدی‌نژاد که البته در اواخر همان دولت کنار گذاشته شده بود، این‌بار در کسوت سخنگوی قوه‌ قضائیه در کنفرانس مطبوعاتی با تأیید خبر دستگیری دو جن‌گیر، آنها را جن‌گیر دولتی بخواند و بگوید: دو جن‌گیر دولتی بازداشت شده‌اند و برای این افراد کیفرخواست و قرار مجرمیت صادر شده و پرونده آنها در حال رسیدگی است.

احمدی‌نژاد حدود یک ماه بعد از بازداشت غفاری در پاسخ به خبرنگاران گفته بود: آنهایی که دستگیر کردن، خیالشون راحت شد، ول کنید دیگه. بذارید دولت به کارش برسه یعنی آن سفینه‌ای هم که فرستادیم بالا، کار جن‌ها بود؟.

اردیبهشت سال ۹۰، میثم تولایی فعال رسانه‌ای اصولگرا در یادداشتی که در سایت شفاف از رسانه‌های حامی و نزدیک به محمدباقر قالیباف منتشر شد، ادعاهای جدیدی مطرح کرد.وی با اشاره به بحث احتمال حمله آمریکا به ایران در دوره اول تصدی‌گری احمدی‌نژاد (که در مناظره رضایی و احمدی‌نژاد هم مطرح شده بود)، مدعی شد منبعی آگاه در‌این‌باره توضیح داده که در بحث حمله نظامی به ایران (که بارها در مقامات بالا مطرح شده بود)، احمدی‌نژاد همواره منکر این احتمال می‌شد.

 وی افزود: این مسئول سابق (منبع آگاه) گفت ما بعدا فهمیدیم بحث غیب‌گویی احمدی‌نژاد از کجا نشئت می‌گیرد، اما به خاطر نظام حرفی نزدیم. خبر دستگیری دو جن‌گیر صحیح است و علی یعقوبی و عباس غفاری هم دستگیر شده‌اند.

ماه عسل اصولگرایان پایان یافته بود و هر روز فاصله بهاری‌ها از مابقی اصولگرایان بیشتر می‌شد. حالا حامیان دیروز نیز دولت را به رمالی و جن‌گیری متهم می‌کردند. هرقدر این بحث پردامنه‌تر می‌شد، توجه‌ها نیز به اسفندیار رحیم‌مشایی بیشتر می‌شد. وجود جن‌گیر در سطوح دولت با کلمه جدید جریان انحرافی گره خورد،برچسبی که نه ابتکار اصلاح‌طلبان که ساخته اصو‌لگرایان بود.

هرچند هاشمی‌رفسنجانی در مصاحبه خود با ویژه‌نامه نورورزی ۹۳ روزنامه شرق مدعی شده بود 8 سال پیش گفته بود این جریان انحرافی است اما به‌ نظر می‌رسد باید اعتبار جاانداختن این کلمه را به اصولگرایان داد. جن‌گیری فرصتی شد برای تسویه‌حساب سیاسی و چیزی که در این بین گم شد، نوع ارتباط دستگیرشدگان با احمدی‌نژاد و مشایی بود.

 دولت و حامیان هرگز این اتهام‌ها را نپذیرفتند. مهدی کوچک‌زاده فروردین ۹۳ در مصاحبه با میزان هنگامی که بحث به مشایی می‌رسد، از عباس غفاری نیز نام برده و گفت: آنچه در رسانه می‌گویند مشایی یک آدم بی‌اخلاق، جن‌گیر، رمال، مال‌مردم‌خور، سه‌هزار میلیارد بدزد است، یکی یکی معلوم شد دروغ است. عباس غفاری چه شد؟ بازجوی عباس غفاری در دفتر من در حضور زارعی، حسینیان، کوثری و بنده گفت ما از غفاری پرسیده‌ایم شما که کار هم نمی‌کنید زندگی خود را چگونه می‌گذرانید؟وی جواب داد با پولی که مریدان به من می‌دهند زندگی می‌کنم و از وی پرسیدیم مریدان شما چه کسانی هستند که گفته آخرین‌بار از فلان ‌کس ٢٠ میلیون تومان گرفته‌ام.

درحال‌حاضر عباس غفاری چه شده و کجاست؟ چرا در آن زمان آن‌قدر برجسته شد و امروز هیچ حرفی از وی نیست؟ اگر مشایی آن‌قدر که می‌گفتند پرونده سیاهی داشته، چرا درحال‌حاضر در دستگاه قضائی محاکمه نمی شود؟.

کوچک‌زاده تأکید کرد: عباس غفاری در بازجویی هرگونه ارتباط با مشایی را انکار کرده است. سیاست در ایران چند چرخ خورد تا کوچک‌زاده نیز بعد از نامزدشدن احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶، موضع خود را در قبال وی تغییر دهد.

 بنابراین گزارش،در همان سال دستگیری این دو جن‌گیر، اعتراف‌هایی از سوی سایت‌های نزدیک به محمدباقر قالیباف، منتسب به عباس غفاری منتشر شد که از سوی منابع مستقل تأیید نشد. حالا در ابتدای سال ۹۷، دولت بهار مدعی شده عباس غفاری در حال افزایش فشار بر اسفندیار رحیم‌مشایی است.

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: