کد خبر: ۲۱۵۳۵
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
اعلام سیاستهای جدید ارزی دولت؛
رئیس سازمان برنامه و بودجه، از صدور اطلاعیه‌ای از سوی بانک مرکزی برای اعلام سیاستهای جدید ارزی دولت خبر داد.

به گزارش "عصر مالی" به نقل از اقتصادآنلاین، سخنگوی دولت در نشست خبری درباره عملکرد بودجه ۹۶ و ویژگی‌های بودجه ۹۷ گفت: دولت لایحه بودجه ۹۶ را با پیش بینی منابع ۳۲۰ هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس کرد که با تصمیم مجلس ۲۶ هزار میلیاردتومان به این رقم افزوده شد.

وی گفت: البته ما اعلام کردیم که این ۲۶ هزار میلیارد تومان وجود ندارد و روی کاغذ است و امید ایجاد می‌کند اما در نهایت موجب نارضایتی می‌شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: بر اساس گزارش خزانه ۳۲۰ هزار میلیاردتومان منابع وارد خزانه شد که ۱۰۰ درصد پیش بینی ما تحقق یافت، اما نسبت به رقمی که افزوده شد می‌توان گفت ۹۲/۳ درصدبودجه محقق شد.

نوبخت با اشاره به این که عملکرد منابع و مصارف در سال ۹۶  نسبت به رقم ۲۸۳ هزار میلیارد تومان سال ۹۵، ١٣ درصد رشد داشته است. افزود: عملکرد درآمدها در سال ٩٦ بالغ بر ١٦٧/٥ هزار میلیارد تومان از محل مالیات، حقوق گمرکی و سایر بوده که در مقایسه با ۱۵۹/۵ هزار میلیارد تومان لایحه ۵ درصد بیشتر و در مقایسه با رقم مصوب مجلس که ۱۷۴ هزار میلیارد بوده ۳/۸ درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: در سال ٩٦ متوسط قیمت فروش نفت در یازده ماه ۵۳ دلار بود، متوسط قیمت فروش معادل هر بشکه میعانات نیز ۵۵ دلار بود.

به گفته نوبخت براساس گزارش خزانه عملکرد اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه ای در سال ۹۶ بالغ بر ۴۲/۱ هزار میلیارد تومان بوده است که در مقایسه با رقم ۶۲/۷ هزار میلیارد تومان لایحه و رقم ۷۱/۳ هزار میلیارد تومان مصوب به ترتیب ۳۲/۸ و ۴۰/۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

نابه‌سامانی بازار ارز را نباید به معنی نابه‌سامانی کل اقتصاد دانست

سخنگوی دولت در ادامه نشست خبری درباره عملکرد بودجه ۹۶ و ویژگی‌های بودجه ۹۷ گفت: مردم بدانند درست است که بازار ارز مهم است اما نابسامانی بازار ارز را نباید به معنی نابسامانی کل اقتصاد بدانیم.

وی افزود: من از شما خواهش می‌کنم به عنوان افراد مطلع، به مردم بگویید که درست است که بازار ارز بازار موثری است، اما به نابه‌سامانی کل اقتصاد ارتباط ندهیم.

نوبخت با اشاره به این که البته این به معنای آن نیست که وضع اقتصاد خوب است و مردم در رفاه هستند گفت: اما باید ببینیم که مسیر اقتصاد رو به بهبود است. آنچه در بازار ارز تا روز گذشته اتفاق افتاد، قابل دفاع نیست. اما نباید اتفاقات بازار ارز را با کل شاخص‌ها معادل کنیم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما درگیر یک جنگ اقتصادی هستیم و دشمنان دنبال این هستند که اقتصادمان را دچار مشکل کنند. ما که نباید با مارش آنها پا بکوبیم. ما باید واقعیت‌ها را بگوییم، اما مسایلی که گفته می‌شود، غیر از این است.

تقاضای غیرواقعی ارز بازار را به هم ریخته است

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: خوشبختانه در شرایطی نیستیم که بگوییم به دلیل این که منابع به دلیل این که نسبت به تقاضای واقعی ناکافی است، ارز را سهمیه بندی است. اما تقاضای غیرواقعی ای که از سوی برخی از افراد وارد می شود، بازار ارز را به هم ریخته است. ما اجازه نداریم به این هجوم غیرمتعارف پاسخ دهیم و خزانه خود را خالی کنیم. هیچ کشوری نیز حاضر نیست یک چنین کار غیرمتعارفی انجام دهد. ما قطعا باید انضباط اقتصادی را رعایت کنیم و در راستای تولید ملی حرکت کنیم.

نوبخت ادامه داد: پیش بینی ما این است که با سایر اقداماتی که صورت می گیرد، بازار ملتهب روزهای اخیر را آرام کنیم.

از مزایای تغییر  پایه به یورو استفاده خواهیم کرد

او با اشاره به اینکه بحث این که ارز از دلار محور به یورو محور تبدیل شود، خاطرنشان کرد: مدت هاست که مطرح است. تمهید مقدماتی نیز صورت گرفته  و رییس کل بانک مرکزی سیف بررسی‌هایی درباره فرصت‌هایی که برای تسهیل مبادلات ارزی بر پایه یورو صورت گیرد، انجام داده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: لزومی ندارد مبادلات خارجی با دلار انجام شود. تغییر  پایه به یورو  مزایایی دارد که ما از آن استفاده خواهیم کرد.

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: