کد خبر: ۲۱۵۳۸
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
"عصر مالی" بررسی کرد
در حالیکه تا دیروز بازار طلا و ارز و بورس تهران، داغ ترین، سودآورترین و پر بازده ترین بازار در فعالیتهای اقتصادی بود ، اینک شبیه سیاهچاله ای شده که همه در ضرر و زیان اند و قیمتها با شیب کندی در حال کاهش و نزول است.


در حالیکه تا دیروز بازار طلا و ارز و بورس تهران، داغ ترین، سودآورترین و پر بازده ترین بازار در فعالیتهای اقتصادی بود ، اینک شبیه سیاهچاله ای شده که همه در ضرر و زیان اند و قیمتها با شیب کندی در حال کاهش و نزول است. البته خبری از دلار 4200 تومانی وعده داده شده دولت در بازار آزاد نیست و واکنش بازار آزاد( طلا و ارز و سهام) به دلار 4200 تومانی تقریبأ بی تفاوتی بوده است. بهای ارزهای غیر دلاری( نظیر کرون سوئد و نروژ و ...) نه تنها پایین نیامده بلکه قدری بالاتر نیز رفته است. مردم در جلوی شرکتهای صرافی و برخی از بانکهایی که پیشتر اقدام به عرضه و فروش ارز می کردند، صف های طویل کشیده اند و نیروهای امنیتی و ضربتی و پلیس ... به وفور در مکانهایی چون خیابان فردوسی،پاساژ افشار،چهار راه استانبول،سبزه میدان و ... حضور دارند تا هر آنکه را که دلار و ارز خود را به بیش از قیمت اعلامی و قانونی 4200 تومان بفروشد،دستگیر کنند.

به گزارش "عصر مالی"  شاخص کل بورس تهران در بازار امروز تحت تأثیر برتری عرضه ها در نمادهای دلاری( عمدتأ شامل گروههای پتروشیمی،معدنی و فولادی) با افت سنگین و حتی تشکیل صفهای فروش در اکثر نمادهای مربوطه روبرو بود و تا ارتفاع 96.748 واحدی سقوط کرد. انتظار می رود اکثر سهام گروه پتروشیمی،فولادی،معدنی و خلاصه هر سهمی که با صادرات ارزی و دلار سر و کار دارد، از فردا با شیب تندتری در مدار افت و کاهش قرار گیرد و سرمایه و دارایی بسیاری از مردم و سهامداران با دلار 4200 تومانی – بر باد رود.

و اما امروز شاخص کل وزنی به طور قابل توجهی منفی شد در حالی که شاخص هم وزن مقداری رشد کرد. شرایط امروز بر خلاف دیروز رقم خورد و سهام کوچک تر بهتر از سهام بزرگ تر مبادله شدند. شرایط متضاد امروز نسبت به دیروز به خاطر تصمیم دولت در کنترل قیمت دلار شکل گرفت، شرایطی که احتمالا مدتها نوسانات را در بورس ایجاد خواهد کرد. گروههای صادراتی با کالای جهانی که دیروز به خاطر رشد قیمت دلار وضعیت امیدوار کننده ای به خود گرفته بودند امروز دچار ضعف شده و بسیاری از سهام کلیدی این گروهها منفی شدند. شرایط کلی اقتصاد کشور به سمت تقابل میان دیدگاههای مختلف می رود و برای پیش بینی آینده نیاز به درک نتیجه این جدال ها است. بنظر می رسد سناریو و سریال سقوط بازار سهام فرا رسیده است.

کارنامه امروز بورس تهران: در پایان بازار امروز شاخص کل متاثر از معاملات منفی نمادهای فولاد، فملی، جم، شپدیس و فارس با افت حدود 372 واحدی به ارتفاع 96,748 رسید که در این بین نمادهای خودرو، شپنا، شبندر، شتران و مبین بیشترین تاثیر مثبت را ایجاد کردند. اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 156 واحد منفی / جم 113 واحد منفی / شپنا ‍72 واحد مثبت / فملی 78 واحد منفی/ مبین 73 واحد مثبت / فارس 61 واحد منفی/ شپدیس 55 واحد منفی.

در گروه دارویی: ایرج حریرچی با اشاره به تأثیر نرخ ارز بر قیمت‌ دارو و همچنین تجهیزات پزشکی گفته: زمانی که دلار از هزار به سه ‌هزار تومان رسید، مجلس وقت ردیف جدیدی را به‌عنوان مابه‌التفاوت ارز داروهای وارداتی ایجاد کرد و در سال اول، ۱۹۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفت. حال باید دید بازار ارز به چه صورت پیش می‌رود تا بر‌اساس آن تصمیم‌گیری شود. وی درباره قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی گفته: قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی مربوط به سال ۹۳ نیست، بلکه در مقاطع مختلف تعدیل‌های لازم انجام شده است. در این میان افزایش قیمت دلار در قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی مؤثر بوده و منتظریم بحران فعلی دلار رفع و سپس اقدامات لازم انجام شود. وی درمورد داروهای تولید داخل هم توضیح داده:‌ صنعت دارو به‌خوبی توسعه یافته؛ به‌طوری‌که ۷۰ درصد ارزش ریالی دارو به داروهای تولید داخل اختصاص دارد. همچنین با استفاده از توان ژنریک، داروهای دنیا را تولید می‌کنیم. البته تأخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها بحث مهمی است. خوشبختانه ‌صنعت دارو بیش از ظرفیت کشور توسعه پیدا کرده و راه نجات آن صادرات مازاد ظرفیت است. بنابراین صنعت دارو باید در خارج از مرزها بازار پیدا کند و از نظر «جی‌ام‌پی» هم سطح خود را بالا ببرد که بتوانیم بازار ۴۰۰ میلیونی مجاور را پوشش دهیم. چراکه همه این کشورها مشتاق داروی ایرانی هستند. به گفته وی سال گذشته میزان صادرات داروی شرکت های ایرانی ۱۰۸ میلیون دلار بود درحالی‌ که صادرات دنیا بیش هزار میلیارد دلار است. سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سؤالی درباره افزایش قیمت برخی داروهای تولید داخل گفته: گاهی ممکن است یک یا چند دارو از مجموعه سبد دارویی دچار کاهش قیمت شود، اما این موضوع به این معنی نیست که کاهش قیمت دارو را داشته‌ایم. برعکس آن نیز صدق می‌کند. حریرچی ادامه داده: اجازه افزایش قابل توجه در سبد دارویی داده نشده و شرکت ها هم نمی‌توانند با قیمتی پایین‌تر از قیمت تمام‌شده و با ضرر دارو را عرضه کنند. بنابراین مجبور به حفظ قیمت تعادلی هستیم.

حکایت عجیب یکسان سازی نرخ ارز و واکنش بازار سیاه و بورس تهران: در راستای اجرای تصمیم روز گذشته ستاد اقتصادی دولت مبنی بر یکسان سازی نرخ ارز با بهای 42000 ریال برای هر دلار  آمریکا که به منظور اصلاح و ترمیم! بازار ارز اتخاذ شد، مطالب زیر برای پاسخگویی به پرسش های احتمالی هموطنان و تبیین جزئیات تصمیم یاد شده اعلام می شود. لازم به ذکر است بانک مرکزی آماده پاسخگویی به سوالات و ابهامات احتمالی تمام هموطنان است و در صورت لزوم، اطلاعیه های تکمیلی توسط این بانک منتشر خواهد شد.

1. از تاریخ 21 فروردین 1397 بانک مرکزی نسبت به تأمین ارز برای تمام نیازهای قانونی تجاری و تولیدی در چارچوب قوانین و مقررات صادرات و واردات و مقررات ارزی کشور بر مبنای هر دلار 42000 ریال اقدام می کند.

2. بر اساس بند (خ) ماده 2 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هر گونه خرید و فروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی¬های مجاز  قاچاق محسوب شده و نهادهای ذیصلاح با مرتکب بر اساس قوانین و مقررات جاری از جمله قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد می کنند.

3. میزان ارز قابل نگهداری توسط هر شخص بر اساس دستورالعمل صادره توسط بانک مرکزی در تاریخ 21 فروردین 1396 حداکثر 10 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها بوده و در صورت کشف میزان بیش از آن در اختیار هر شخص، با مرتکب بر اساس قانون برخورد خواهد شد.

4.  تمام اشخاصی که سابقاً اقدام به خرید ارز به صورت اسکناس  کرده اند و در تاریخ صدور این اطلاعیه بیش از 10 هزار یورو یا معادل آن ارز در اختیار دارند، حداکثر تا پایان ماه جاری نسبت به سپرده گذاری ارز  در بانک های مزبور یا فروش آن به بانکها اقدام کنند. بر اساس بخشنامه مورخ 1396.12.26 بانک مرکزی، در صورت سپرده گذاری ارزی در بانک ها، سود ارزی بر اساس مقررات بانک مرکزی به سپرده های مزبور پرداخت خواهد شد. بازپرداخت اسکناس به سپرده گذاران ارزی در صورت مطالبه آنها  تضمین  می شود.

5. تأمین ارز تمام واردات به کشور پس از ثبت سفارش انجام می شود. ثبت سفارش صرفاً با پرداخت از طریق مسیر بانکی مجاز است.

6. بانک ها علاوه بر انجام حواله توسط خود می توانند پس از تشکیل پرونده و اخذ تعهد از وارد کننده، نسبت به ثبت درخواست ارز به صورت حواله در سامانه نیما  و همچنین حواله ارز از طریق صرافی ها اقدام کنند.

7.  تمام صادرکنندگان موظفند ارز حاصل از صادرات را به جز مواردی که صرف واردات توسط خود، بازپرداخت بدهی ارزی و یا سپرده گذاری می کنند، از طریق سامانه نیما به بانک ها و صرافی های مجاز بفروشند.

8. ضوابط مربوط به تأمین ارز برای مسافران به خارج از کشور، دانشجویی و درمانی و سایر موارد در مبادی خروجی همزمان با فراهم شدن تمهیدات آن اطلاع رسانی خواهد شد.

نتیجه گیری نهایی: طبق بند 7 تمامی صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادرات را با نرخ 4200 تومانی به واردکنندگان و نیازمندان عرضه کنند و در غیر این صورت طبق بند 2 دستور العمل جدید، مثل قاچاقچیان مواد مخدر با آنها برخورد خواهد شد!. مردم عادی برای سرمایه گذاری قطعا نمی توانند دلار 4200 تومانی بخرند !.

پیش بینی بازار چهارشنبه 22  فروردین 97 : با وعده عرضه دلار 4200 تومانی به نیازمندان واقعی با ارائه مدارک مثبته، شاهد از بین رفتن تدریجی بازار سیاه هستیم و کسانی که پیش از این اقدام به خرید و سرمایه گذاری در انواع ارز به قیمتی گران کرده بودند، اینک با خود کالای قاچاقی حمل می کنند که در صورت فروش آن به نرخی بیش از 4200 تومانی – دستگیر و ارزشان به نفع دولت ضبط و توقیف خواهد شد!. در ضمن هر فرد ایرانی مجاز به داشتن بیش از ده هزار دلار نیست و گرنه کاری غیر قانونی انجام داده است. امید است این تمهیدات و تهدیدات و بگیر و ببندهای دلالان بازار، بزودی نتیجه دهد و شاهد افت ارزش دلار تا سطح 4200 تومانی آن باشیم.

و اما بعد از سقوط احتمالی قیمت دلار در بازار(آنطور که دولتمردان وعده داده اند)، مطمئنا تمرکز ویژه بازار سرمایه روی  سهام غیر دلاری خواهد بود. این امر بارها و در دوره های 4 ساله ، دقیقا به همین نحو تکرار شده است. لذا در بازار سهام باید به دور از هیجان تصمیم های درست باید گرفت.

حافظ عزیزی نقش

کارگزاری  اردیبهشت ایرانیان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: