کد خبر: ۲۱۵۴۹
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
صبحانه با طعم تحلیل
بازار سرمایه در هفته ای که گذشت تحت تاثیر جو روانی بازار ارز و تصمیمات شبانه دولت در تک نرخی کردن ارز شرایطی نوسانی، مبهم و هیجانی را پشت سر گذراند.

به گزارش "عصر مالی " طی روز های گذشته بانک مرکزی در راستای اجرای سیاست تک نرخی ارز مصوبه های مختلفی را داده است اما در آخرین نظرات این مرکز سیاست گذاری، مقرر شد فروش ارز در بانک ها صورت گیرد و صرافی ها از فروش ارز منع شدند.

اما در پایان هفته در فضای سیاسی دنیا بازهم شاهد یک اتفاق تازه بودیم و در ادامه بحران های منطقه، حمله آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه در کنار پاسخ موشکی روسیه به این حمله را داشتیم. موضوعی که طی یک ساعت به آرامی تمام شد.

بازارهای جهانی بعد از بسته شدن با جنگ سوریه مواجه شدند و روند معاملات در هفته گذشته تاثیرات این عامل را در دل خود نشان نمی دهد.

امروز را در حالی آغاز میکنیم که در روز چهارشنبه شاهد نزول شاخص‌های بازار سرمایه بودیم.شاخص‌کل با نزول 461 واحدی خود مجددا" به محدوده حمایتی 96250 واحد نزدیک گردید و شاخص‌کل(هم‌وزن) با نزول 186 واحدی به سطح 16763 واحد رسید تا منتظر عکس‌العمل محدوده حمایتی بسیار مهم 6500 واحد باشیم.این در حالیست که ارزش معاملات خرد با توجه به اخبار حمله آمریکا به سوریه با کاهش زیادی در محدوده 120 میلیارد ثبت گردید.

در بازار امروز همچنان انتظار داریم با توجه به شوک خبری حمله محدود آمریکا و شایعات پس از اینگونه اتفاقات شاهد بازاری نوسانی باشیم. البته در این بازارها با توجه به شایعات پس از اینگونه اخبار سیاسی و عدم وجود آرامش قدرت عرضه بیشتری در بازار مشاهده میگردد. البته با وجود ریسک سیاسی بازار و با توجه به شرایط بازار ارز و بی‌ثباتی در آن و خلق تصمیمات شبانه مدیران دولتی که باعث سردرگمی در اقتصاد شده است، بهترین رفتار شاید نظاره‌گر بودن در این شرایط باشد،چرا که ابهامات بسیاری در سیستم مدریت بازار ارز وجود دارد که باید منتظر پاسخگوئی و روشنگری مدیران اقتصادی دولت باشیم.از سوئی افزایش قیمت ارز میتواند تاثیرات مثبتی را بر روی بازار سرمایه و سود شرکتها داشته باشد،از سوئی عدم عرضه ارز حاصل از صادرات در بازار آزاد و همینطور اعلام قاچاق ارز در بازار تهران و ممنوعیت معامله حتی در صرافیهای مجاز میتواند باعث تداعی فضای ناامن در فضای اقتصادی شود.

در دنیای سیاست با توجه به پایان پذیرفتن حمله محدود آمریکا به سوریه میتوان شاهد برگشت بازارها باشیم،با توجه به جزئیات خبری و عدم رویاروئی در حمله آمریکا با مواضع کشورمان بصورت مستقیم میتوان به آینده و بهبود شرایط خوشبین باشیم،این در حالیست که انتشار اخباری مبنی بر نزدیک شدن مواضع دیپلماتهای اروپائی و آمریکائی مبنی بر رسیدن به طرحی برای حفظ برجام در اردیبهشت ماه سالجاری میتواند آرامش را پس از تهدیهای ترامپ علیه برجام به بازار برگرداند،هرچند هنوز برای قضاوت در مورد آینده برجام با توجه به مواضع اخیر رئیس‌جمهور آمریکا میتواند زود باشد.شاید اظهارات کاندیدای وزارت خارجه آمریکا در مورد حفظ برجام بتواند شرایط و فضای جدیدی را در آینده سیاسی برجام بوجود بیاورد. در این شرایط که حساسیت بازار نسبت به مسائل سیاسی دوچندان شده است هرگونه تحرکات در منطقه خصوصا" از سوی نیروهای نظامی اسرائیل در منطقه میتواند باعث ایجاد نوسانات در بازار های مالی کشورمان و همینطور بازاهای جهانی گردد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: