کد خبر: ۲۱۵۶۳
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
اگرچه مقامات سعودی در صحبت‌ هایی که طی یک ماه گذشته داشتند مراقب بودند به هدف قیمت مشخصی اشاره نکنند، اما به گفته مقامات آگاه که مایل نبودند نامشان فاش شود، نتیجه‌ ای که می‌توان از اظهارات آنها گرفت این است که ریاض قیمت 80 دلار را هدف گرفته است.

عربستان سعودی احتمالا به منظور بالابردن ارزش غول نفتی آرامکو در آستانه عرضه اولیه عمومی سهام این شرکت و کمک به تامین مالی برنامه ‌های اصلاحات اقتصادی داخلی قیمت نفت 80 دلاری را هدف گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" و به نقل از بلومبرگ ، اگرچه مقامات سعودی در صحبت‌ هایی که طی یک ماه گذشته داشتند مراقب بودند به هدف قیمت مشخصی اشاره نکنند، اما به گفته مقامات آگاه ، نتیجه‌ ای که می‌توان از اظهارات آنها گرفت این است که ریاض قیمت 80 دلار را هدف گرفته است.

چند ماه پیش ظاهرا عربستان سعودی قیمت 70 دلار را برای نفت هدف گرفته بود، اما این پیش از این بود که ریاض تایید کند عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو ممکن است به جای نیمه دوم سال 2018 در سال 2019 انجام گیرد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در مصاحبه‌ای که هفته گذشته با مجله تایم داشت برای نخستین بار قیمت نفت را به عرضه اولیه سهام آرامکو ربط داد.

وی گفت:ما این اقدام را به تاخیر نمی ‌اندازیم. ما گفته بودیم که آماده عرضه اولیه سهام آرامکو در حدود سال 2018 خواهیم بود و ما آماده هستیم. ما به همه قوانین عمل کرده‌ایم و همه اقداماتی که لازم بوده را برای عرضه سهام انجام داده‌ایم. اکنون مساله انتخاب زمان مناسب است، بنابراین براین باوریم که قیمت نفت امسال بالاتر می ‌رود و در سال 2019 از این هم بالاتر خواهد رفت، بنابراین تلاش می ‌کنیم زمان مناسبی را انتخاب کنیم.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، اخیرا اعلام کرده بود که کشورش ترجیح می‌ دهد به جای این‌ که کار حذف اشباع عرضه را ناتمام بگذارد، بازار دچار کمبود عرضه شود. با این‌همه بلند پروازی‌ های عربستان سعودی برای نفت 80 دلاری مورد تایید همه اعضای اوپک نیست، زیرا برخی از آنها نگران هستند که سعودی‌ ها قیمت بسیار بالایی را هدف ‌گذاری کرده‌اند که ممکن است موجب تقویت بیش از حد تولید شیل آمریکا شود.

در حال حاضر قیمت کنونی نفت در پایین 70 دلار در هر بشکه، فعالیت حفاری در مناطق شیل پرمیان، بیکن و سایر مناطق را افزایش داده است. شمار دکل‌ های حفاری نفت فعال آمریکا هفته گذشته به 808 حلقه افزایش یافت که حدود 20 درصد بالاتر از سال گذشته و بالاترین میزان از سال 2015 بود.

ریاض تاکنون از حمایت علنی سایر کشورهای اوپک برای ادامه کاهش تولید برخوردار بوده، اما پشت پرده، برخی از کشورها به میزان فزاینده ‌ای نگران هستند که عربستان سعودی تلاش می‌کند قیمت نفت را بیش از حد افزایش دهد.

برای عربستان سعودی مهم‌ترین موضوع همراه نگه داشتن روسیه برای حمایت از توافق کاهش تولید میان کشورهای اوپک و غیراوپک است. تاکنون مسکو از ریاض حداقل آشکارا حمایت کرده و الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، اظهار کرده که اتحاد میان این سازمان و روسیه ممکن است به مدت نامحدودی ادامه پیدا کند.

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: