کد خبر: ۲۱۵۶۹
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
توسط مدیرعامل بررسی شد:
مدیرعامل بورس کالا ضمن ارزیابی تاثیر تک نرخی شدن ارز بر معاملات ، نوسانات بازار سکه و تاثیر آن بر بازار آتی را بررسی کرد.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی"،حامد سلطانی نژاد در خصوص تاثیر یکسان سازی نرخ ارز بر معاملات بورس کالا به تسنیم گفت: در این بورس یکی از موارد مهم ورودی بازار قیمت‌های پایه است و با تمهیدی که دولت اندیشید، دلار به سمت تک نرخی شدن در حال حرکت است.این موضوع کار را برای بورس کالا بسیار راحت‌تر کرد چرا که مبنای قیمت‌های پایه این بازار ارزی خواهد بود که در واقع حاصل ارز تعادلی بازار است.

وی افزود: به نظر می‌رسد بازار خیلی شفاف‌تر به حرکت خود ادامه خواهد داد، به خصوص در حوزه کالاهایی که قیمت‌های پایه آنها تابعی از نرخ ارز است و اختلاف آنها در فرمول‌های قیمتی بالادست و پایین دست خیلی کمتر خواهد بود چرا که هر دو به یک نرخ ارز یکسان اشاره خواهند کرد. چه این که این ارز به صورت یکسان مدیریت شود و یا این که بتوانیم از بازاری این ارز را استخراج کنیم.یکسان شدن نرخ ارز بسیار به آرامش بخشی بازار ارز کمک کند.

این مقام مسئول درخصوص نوسانات بازار سکه و تاثیر آن بر بازار آتی اظهار داشت: تجارب بازارهای سرمایه دنیا نشان می‌دهد همیشه بازار مشتقه کنترل کننده ریسک‌های بازار نقد بوده و در واقع هیچ‌گاه بازار مشتقه، بازار نقد را تحت تأثیر قرار نداده است.

سلطانی نژاد ادامه داد: زمانی که قیمت‌ها در بازار نقد افزایش یا کاهش پیدا می‌کند این تأثیر بر فعالیت افراد در بازار مشتقه سکه تأثیر می‌گذارد. بنابراین همیشه تأثیر به صورت یکطرفه از بازار نقد به بازار مشتقه است و بازار مشتقه هیچ گاه بر بازار نقد تأثیر نگذاشته و این موضوع در عمل و مبانی اثبات شده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: