کد خبر: ۲۱۵۷۱
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
"عصر مالی" بررسی کرد
در حالیکه تا دیروز بازار طلا و ارز و بورس تهران، داغ ترین، سودآورترین و پر بازده ترین بازار در فعالیتهای اقتصادی بود – اینک شبیه سیاهچاله ای شده که همه در ضرر و زیان اند و قیمتها با شیب کندی در حال کاهش و نزول است.


در حالیکه تا دیروز بازار طلا و ارز و بورس تهران، داغ ترین، سودآورترین و پر بازده ترین بازار در فعالیتهای اقتصادی بود – اینک شبیه سیاهچاله ای شده که همه در ضرر و زیان اند و قیمتها با شیب کندی در حال کاهش و نزول است. و اما واکنش بازار آزاد( طلا و ارز و سهام) به دلار 4200 تومانی تقریبأ بی تفاوتی بوده است. چرا که دولت برای عرضه و فروش سکه های طلا در بانگ کارگشایی، از دلار 5600 تومانی برای محاسبه و تعیین قیمت سکه طلا استفاده می کند. در بازار طلا و بین سکه فروشان نیز همچو وضعیتی است یعنی مبنای کار حداقل برای تعیین قیمت و فروش سکه ها ، با دلار 5600 تومانی است! لذا امید است بزودی نیروی انتظامی مانع از گرانفروشی سکه طلا توسط سکه فروشان مجاز و غیر مجاز، و همچنین بانک کارگشایی و ملی و ... به قیمت دلار 5600 تومانی شوند!.

   و اما شاخص کل بورس تهران در بازار امروز تحت تأثیر برتری عرضه ها در نمادهای دلاری( عمدتأ شامل گروههای پتروشیمی،معدنی و فولادی) و حتی غیر دلاری -  با افت نسبی روبرو بود و با کاهش 300واحدی نه تنها کانال مهم 96 هزاری را از دست داد بلکه تا ارتفاعات 95.987 واحدی نزول داشت تا روزی بد و منفی را برای فعالان بازار رقم بزند.

متأسفانه گروههای صادراتی با کالای جهانی که تا چندی پیش به خاطر رشد قیمت دلار وضعیت امیدوار کننده ای به خود گرفته بودند، چند روزی ا ست دچار اختلالات عدیده  و ضعف شده و بسیاری از سهام کلیدی این گروهها منفی شده اند. بهرحال شرایط کلی اقتصاد کشور به سمت تقابل میان دیدگاههای مختلف می رود و برای پیش بینی آینده نیاز به درک نتیجه این جدال ها می باشد. بنظر می رسد ادامه وضعیت نامطلوب فعلی، سناریو و سریال سقوط بازار سهام فرا رسیده است.

کارنامه امروز بورس تهران: شاخص کل تحت فشار سنگین عرضه ها افت نزدیک به 300 واحدی از خود نشان داد و ترس خود را از وضعیت منفی و قرمز فعلی به نمایش گذاشت. بیشترین تاثیر منفی را نمادهای #فارس #فملی و #جم ، و بیشترین تاثیر مثبت را نمادهای #مبین #فخوز و #همراه بر شاخص داشتند. اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص در بازار امروز عبارت بود از :  فارس 59 واحد منفی / فملی 30 واحد منفی / جم ‍23 واحد منفی/ کگل 23 واحد منفی/ مبین 21 واحد مثبت / سشپا 19 واحد منفی / شپدیس 17 واحد منفی.

در امتداد بازار و بازی ارز: مصوبه امروز هیات دولت برای ساماندهی بازار ارز ابلاغ شد که بشرح زیر است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: