آخرین اخبار
کد خبر: ۲۱۹۸۷
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رییس بانک مرکزی
رییس بانک مرکزی با بیان گام های بزرگ تر برای اصلاح ساختار مالی بانک ها و عرضه ارز صادرکنندگان در نیما و بانک ها ، مهمترین دلایل نوسان ارزی را اعلام کرد.به گزارش پایگاه خبری «عصر مالی» ، ولی الله سیف روز گذشته در فراکسیون مستقلین مجلس گفت: مدل جدید نظارتی بر مبنای دستورالعمل اتحادیه اروپا تهیه و تدوین شد و در شرف استقرار است تا بانک ها تحت نظارت دقیق بانک مرکزی قرار گیرند. بانک مرکزی محکمه قضایی بانک ها نیست و به عنوان ناظر بر فعالیت درست اقتصادی بانک ها فعالیت می کند. این نظارت به گونه ای است که با حفظ ثبات پولی، همه بانک ها بتوانند پاسخگوی سپرده گذارها باشند تا حوادث مشابه موسسه های غیرمجاز اتفاق نیفتد که خارج از نظارت بانک مرکزی شکل گرفتند.

وی ادامه داد: استاندارد بین المللی کفایت سرمایه بانک ها ۱۲ درصد و در ایران حدود ۴ درصد و یک سوم استاندارد جهانی است. بنابراین باید با همت مجموعه قوا برای اصلاح ساختار مالی بانکی گام های بزرگ تری برداشت.

وی یکی از دلایل نوسان ارزی را فضاسازی سیاسی بین المللی از جمله اظهارات ترامپ دانست و گفت: عوامل اقتصادی مانند تورم و دیگر شاخص های کلان اقتصادی بر تورم تاثیرگذار است و به طور طبیعی موجب نوسان نرخ ارز می شود. برخی عوامل غیراقتصادی نیز مانند فضاسازی های بین المللی نرخ ارز را دستخوش تغییر می کند.

این مقام مسئول ادامه داد: مهمترین عوامل غیراقتصادی، بی اطمینانی به آینده و انتظارات منفی است، هنر دشمنان، فضاسازی و القای بی اطمینانی به آینده اقتصاد است که روشی کم هزینه برای تخریب به شمار می رود و برخی در داخل نیز به کمک دشمن می آیند و به این التهاب و نوسان دامن می زنند.

سیف به شرایط آغاز فعالیت دولت یازدهم برای تامین ارز اشاره کرد و گفت: به دلیل تحریم ها انتقال ارز از کانال بانکی میسر نبود که با دیپلماسی فعال و گشایش های ایجاد شده تا حدودی انتقال ارز به کانال بانکی بازگشت اما فاصله با وضعیت مطلوب در ایجاد روابط بانکی در حد ایده آل نیست.

وی از عرضه 1.2 میلیارد دلار ارز ناشی از صادرات غیرنفتی در سامانه نیما و نظام بانکی خبر داد و افزود: با وجود مقاومت برخی صادرکنندگان، پس از گذشت یک ماه از تصمیم جدید ارزی، شاهد عرضه ارز ناشی از صادرات از سوی صادرکنندگان در سامانه نیما و نظام بانکی هستیم.

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: