کد خبر: ۲۴۹۷۹
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در آستانه دیدار روسای جمهور چین و آمریکا بازارهای جهانی واکنش نشان دادند :
در حاشیه نشست G20 روسای جمهور دو کشور آمریکا و چین دیدار می کنند. در این میان دولت آمریکا شب گذشته خبر داد در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات ، تعرفه های جدید بر کالاهای چینی وضع می شود. در عین حال شب گذشته، بانک خلق چین با کاهش ارزش یوآن تلاش کرد تاثیر ضررهای ناشی از اعمال تعرفه واردات از سوی آمریکا را کاهش دهد

بار دیگر نگرانی ها در خصوص جنگ تجاری آمریکا و چین افزایش یافته است. همین موضوع باعث شد بازارهای جهانی روز متفاوتی را نسبت به قبل آغاز کنند.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از (سنا)، جنگ تجاری دو اقتصاد بزرگ جهانی به روزهای سخت خود نزدیک شده است. بر اساس خبرها طی یک ماه آینده و در حاشیه نشستG20  دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا با جین پینگ رئیس جمهور چین مذاکره می کند. در این خصوص دونالد ترامپ شب گذشته خبر داد در صورت عدم حصول نتیجه مطلوب از این نشست ، بار دیگر تعرفه گمرکی بر دیگر کالاهای چینی را اعمال می کند.

 

شاخص دلار اوج 16 ماهه گرفت

در این بین شاخص دلار آمریکا طی دو روز گذشته روند صعودی قابل توجهی را آغاز کرده است. رویترز در این زمینه چند دلیل را علت رشد شاخص دلار بیان می کند.

موضوع اول رشد شاخص اطمینان مصرف کننده در آمریکا است. شاخص CB  در پایان ماه اکتبر به رقم 138 رسیده است که بالاترین سطح طی 18 ماه اخیر بوده است.

از سوی دیگر بازده اسناد خزانه آمریکا نیز طی چند روز اخیر در مسیر رشد قرار داشته است. از این رو نرخ بازده اسناد 10 ساله امروز صبح رشد 0.8 درصدی داشته و به بیش از 3 درصد رسیده است.

امروز صبح همچنین نشست بانک مرکزی ژاپن برگزار شد و علی رغم انتظارات تغییری در نرخ بهره این کشور به وجود نیامد، این موضوع نیز ارزش ین ژاپن را در برابر شاخص دلار آمریکا کاهش داد.

از سوی دیگر روز گذشته بانک خلق چین اجازه داد که ارزش یوان به کمترین سطح خود در برابر دلار آمریکا طی ۱۰ سال اخیر برسد. یوان ارزانتر به کالاهای چینی کمک می کند که تاثیر ضررهای ناشی از اعمال تعرفه واردات از سوی دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا را کاهش دهد.

برهمین اساس شاخص دلار آمریکا هم اکنون در محدوده 96.7 قرار دارد که بالاترین رقم طی 16 ماه اخیر به شمار می رود.

 

بورس های جهانی سبز شدند

 دیروز شاخص مدیران صنایع چین نیز منتشر شد که پایین ترین رقم طی 3 سال اخیر است . به گفته تحلیلگران بین الملل افت این شاخص نشانگر تشدید بحران اقتصادی در چین است.

در همین خصوص روز گذشته بزرگترین  شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه MCCI، بدون سهام ژاپن، بارها وارد منطقه منفی شد و از آن خارج شد اما در نهایت ۰.۲ درصد رشد به ثبت رساند.

به گزارش بلومبرگ این شاخص ۱۲ درصد از ارزش خود را این ماه از دست داده است و به سوی ثبت بدترین عملکرد ماه اکتبر خود از ۲۰۰۸ (سال بحران مالی جهانی) تا کنون پیش می‌رود.

اما در معاملات شب گذشته، هر ۳ شاخص وال‌استریت در حالی بیش از یک درصد جهش کردند که سرمایه‌گذاران به دنبال افت شدید قیمت‌ها، موقعیت خوبی برای خرید سهام ارزان پیدا کرده بودند.

سهام هنگ‌کنگ ۰.۸۴ درصد و سهام کامپوزیت شانگهای یک درصد جهش به ثبت رساندند. امید به توافق چین و آمریکا در نشست G20 در روند بورس های آسیایی تاثیر داشته است. علاوه بر این تحلیلگران بازار انتظار کاهش نرخ بهره یوان و تعریف پروژه های زیرساختی از سوی دولت را دارند تا بتواند با کاهش سرعت رشد اقتصادی چین مقابله کند.

 

افت آرام کامودیتی ها در روز پرخبر

 در بازار جهانی کامودیتی ها اظهارات مقامات آمریکایی تاثیر قابل توجهی داشته است.

اظهارات ترامپ در خصوص وضع تعرفه های جدید روز گذشته فشار بر قیمت فلزات را افزایش داد. از سوی دیگر انتشار آمار غیرقابل انتظار از سوی چین نیز اهرم دیگری بر افت قیمت کالاهای پایه شد.

امروز نیز با رکورد 16 ماهه شاخص دلار آمریکا انتظار می رفت فلزات افت شدیدی را تجربه کنند. اما معامله گران از اصلاح قیمتی روز گذشته استفاده کردند و تقاضای خود را افزایش دادند تا از افت قیمتی شدید این کالاها کاسته شود .

به این ترتیب هر تن مس در بازار لندن هم اکنون 6هزار و 18 سنت معامله می شود که نسبت به روز قبل 0.12 درصد افت داشته است. روی با رشد قیمتی 0.27 درصدی همراه شده و به هرتن 2 هزار و 554 دلار رسیده است.

آلومینیوم نیز با افت 0.18 درصدی هم اکنون هزار و 963 دلار معامله می شود.

 

افت طلا با رشد وال استریت

 بازار طلای جهانی نیز در وضعیت قرمز قرار دارد. به دنبال رشد شاخص بازارهای سهام در آمریکا و آسیا، افت تقاضا طلا را وارد محدوده منفی کرد.

از سوی دیگر نرخ مناسب اسناد خزانه در آمریکا شرایطی را به وجود آورده که سرمایه گذاران تمایل بیشتری به فعالیت در آن بازارها داشته باشند. به این ترتیب هر انس طلا هم اکنون در محدوده قیمتی هزار و 216 دلار قرار دارد که نسبت به روز قبل افت حدود 6 دلاری داشته است.

 در این خصوص کیتکو امروز پیش بینی کپیتال اکونومیست را منتشر کرده است. بر این اساس کارشناسان این موسسه چشم انداز چندان مثبتی را پیش روی این فلز گزانبها نمی بینند.

به گفته این کارشناسان به دنبال افزایش نرخ بهره آمریکا و چشم انداز مثبت افزایش مجدد آن ، امید چندانی برای افزایش فزاینده قیمت طلا تا اوایل سال 2020 میلادی وجود ندارد.

بر اساس این گزارش موسسه کاپیتال اکونومیکس افزود: پیش بینی می شود قیمت هر اونس طلا تا پایان سال 2020 میلادی به بیش از 1400 دلار برسد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: