کد خبر: ۹۸۴
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
پس از 12روز ريزش متوالي
روز گذشته بورس تهران بعد از 12روز كاري، حال و روز خوشي از خود نشان داد. درحال حاضر 18روز است كه شاخص كل بورس تهران در محدوده فروش هيجاني قرار دارد و اسيلاتور RSI به‌طور ميانگين در محدوده 20 قرار دارد. به‌نظر مي‌رسيد كه شاخص در مسير نزولي خود به استراحت نياز دارد. همانطور كه پيش‌تر نيز در گزارش‌هاي «تعادل» اشاره شده بود به لحاظ تكنيكال اگر اتفاق خاصي رخ ندهد، مانعي تا سطح 64 هزار و 500 واحد در مسير شاخص قرار ندارد. اما با اين هيجان بعيد به‌نظر مي‌رسد كه شاخص باز هم با افت مواجه شود. اغلب خريداران سهام با قيمت‌هايي بيش از اين وارد نمادهاي مختلف شده‌اند و مقاومتي كه اين افراد در فروش نشان مي‌دهند باعث مي‌شود، شاخص تا مدتي صعود يا لا‌اقل به كندي نزول كند. حقوقي‌ها در اين قيمت‌ها فروشنده نيستند و از طرف ديگر بعيد به‌نظر مي‌رسد كه حقيقي‌ ديگري باقي مانده باشد كه هنوز اقدام به فروش كند. دقيقا همين موضوع باعث مي‌شود كه حجم معاملات چندان بالا نباشد.

خبري كه به‌نظر مي‌رسد باعث برگشت بازار شده باشد، ادامه مذاكرات هسته‌يي در روز چهارشنبه است. در اين باره فرانس‌پرس نوشت: جان كري، وزير امورخارجه امريكا گفت كه او و همتاي ايراني‌اش به‌دنبال آن هستند كه در مذاكرات آتي زمينه را براي پيشرفت بيشتر فراهم كنند. جان كري، وزير امور خارجه امريكا گفت: هدف از جلسه آتي با ايران اين است كه تيم‌هاي مذاكره‌كننده را راهنمايي كنيم. وي افزود: ما همچنين در نظر داريم به پروسه مذاكرات هسته‌يي سرعت ببخشيم.

تيم‌هاي مذاكره‌كننده ايران و پنج به‌علاوه يك نيز روز 18ژانويه دور جديد مذاكرات را آغاز مي‌كنند تا بتواند با حل اختلافات به توافق برسند.

اين خبر حقيقي‌ها را به صرافت خريد سهام انداخته است. شاهد اين ادعا حجم بالاي خريد سهام توسط افراد حقيقي‌ است. بر اين اساس حقيقي‌ها در بازار روز گذشته به اندازه بيش از 90ميليارد تومان سهام خريدند. اين درحالي بود كه فروش سهام توسط حقيقي‌ها به اندازه 73ميليارد تومان رسيد. لذا به‌نظر مي‌رسد در چند روز آتي شاهد افزايش قيمت‌ها به‌واسطه ورود حقيقي‌ها به بازار باشيم.

بازگشايي نمادهاي متوقف؛ به زودي

در خبري ديگر رييس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام كرد: مجموعه اقدامات وسيعي براي بهبود سودآوري شركت‌هاي بورسي و بازگشايي نهادهاي متوقف شده دردست اقدام است كه به‌زودي اطلاع‌رساني خواهد شد.

 به گزارش واحد مركزي خبر، دكتر محمد فطانت اعلام كرد: در 9ماه امسال گزارش عملكرد شركت‌هاي بورسي نشان مي‌دهد درصد پوشش سودآوري در حد انتظار و در مواردي فراتر از انتظار بوده است.

وي گفت: سودآوري شركت‌هاي حاضر در بورس به‌طور متوسط در 9ماهه امسال 18درصد نسبت به مدت مشابه 92رشد داشته است.

فطانت در مورد نمادهاي بسته بورس و نگراني‌ها درخصوص افت بيشتر شاخص درصورت بازگشايي اين نمادها افزود: با رايزني‌هايي كه با حوزه‌هاي ذي‌ربط و با نظارت معاون اول رييس‌جمهور انجام شده به راه‌حل‌هاي عملياتي درخصوص برخي صنايع رسيده‌ايم كه درحال جمع‌بندي نهايي است.

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد سودآوري شركت‌هاي بورسي در سال 94 گفت: در لايحه بودجه سال آينده به‌طور قطع و يقين قيمت خوراك پتروشيمي‌ها به‌صورت ميانگين قيمت داخل و صادرات و واردات گاز به‌صورت بلندمدت تعيين خواهد شد كه عدد قابل قبولي است. فطانت همچنين اظهار اميدواري كرد: قيمت‌گذاري خوبي در مورد سنگ‌آهن و ديگر موادمعدني در لايحه بودجه سال 94 صورت گيرد. وي از سهامداران خواست به دور از هيجان و تبعيت از رفتارهاي جمعي و صرفا براساس تحليل خود نسبت به خريد و فروش سهام اقدام كنند تا نتيجه بهتري به دست آيد. هرچند اين خبر نمي‌تواند چندان اثر مثبتي بر بازار داشته باشد اما به‌نظر مي‌رسد، اقدامات قابل قبولي براي نجات بازار سرمايه در دست پيگيري است.

آمار معاملات

طي معاملات روز گذشته 519 ميليون و 503 هزار ورقه بهادر به ارزش 155ميليارد تومان و در 51 هزار و 131نوبت مورد معامله قرار گرفت. به‌دليل زيان هنگفتي كه فعالان بازار در اين مدت متحمل شده‌اند، انتظار وجود حجم معاملات بيش از اين رقم دور از ذهن به‌نظر مي‌رسد.

از اين ميزان 96ميليارد تومان (معادل 62 درصد از كل معاملات) به معاملات سهام و حق تقدم در بورس و فرابورس اختصاص يافت. همچنين 49 ميليارد تومان (معادل 32درصد از كل معاملات) صرف خريد و فروش اوراق بدهي شد. سهم معاملات عمده از كل معاملات نيز 5/6 ميليارد تومان و معادل 4درصد از كل معاملات رقم خورد.

شاخص كل بورس تهران با رشد 487 واحدي در عدد 66 هزار واحد بسته شد. با احتساب اين رشد، شاخص كانال 66 هزار واحد را به سختي پس گرفت. بيشترين اثر مثبت بر شاخص كل از آن گروه بانك‌ها و موسسات اعتباري بود كه در اين مدت افت بي‌سابقه‌يي را تجربه كرده بودند.

اين گروه شاخص را 170واحد رشد داد. پس از اين گروه، گروه خودرو و ساخت قطعات قرار داشت. ‌اين گروه نيز شاخص كل را 72 واحد ارتقا داد. رشد اين گروه‌ها كه بيشترين تاثيرپذيري را از مذاكرات هسته‌يي دارند، نشان مي‌دهد كه بازار باز هم به مذاكرات هسته‌يي خوشبين است. همچنين گروه‌هاي شركت‌هاي چندرشته‌يي صنعتي، خدمات فني و مهندسي، محصولات شيميايي و سرمايه‌گذاري‌ها نيز هركدام به‌ترتيب شاخص را 63، 49، 25 و 17 واحد رشد دادند. در روند معاملات روز گذشته هيچ گروهي وجود نداشت كه اثر منفي معناداري بر شاخص بگذارد.

از ميان شركت‌ها نيز سرمايه‌گذاري غدير (وغدير) بيشترين اثر مثبت را براي شاخص به ارمغان آورد و آن را 68 واحد ارتقا داد. پس از آن بانك ملت (وبملت)، گروه مپنا (رمپنا)، بانك صادرات ايران (وبصادر) و بانك تجارت (وتجارت) قرار داشتند كه هركدام به‌ترتيب شاخص را 63، 49، 36 و 33 واحد رشد دادند. از طرف ديگر شركت پتروشيمي فناوران (شفن) بيشترين اثر منفي را بر شاخص گذاشت و آن را 19واحد تنزل داد.

فرابورس

ديروز شاخص فرابورس با افزايش 2.29درصدي، 745.82 واحد شد و ارزش معاملات به 676 ميليارد و 590 ميليون ريال رسيد. در پايان معاملات روز گذشته در بازار فرابورس ايران تعداد 120ميليون و 960 ورقه بهادار به ارزش 676 ميليارد و 590 ميليون ريال معامله شد. همچنين 16هزار و 596 نوبت معامله در فرابورس انجام شد و شاخص با افزايش 16.72واحد به 745.82 واحد رسيد.

در ميان شركت‌هاي فرابورسي، بيشترين حجم معاملات به داد و ستد بيش از 47ميليون حق تقدم بيمه دي تعلق گرفت و شركت پتروشيمي سرمايه‌گذاري ايرانيان با 28ميليارد و 620 ميليون ريال بيشترين ارزش معاملات را به خود اختصاص داد.

از سوي ديگر شركت‌هاي بيمه سامان، توسعه خدمات دريايي و بندري سينا و نفت ايرانول با 5 درصد افزايش بيشترين رشد قيمت را كسب كردند.

لازم به ذكر است كه در پايان معاملات ديروز، نماد معاملاتي شركت بيمه ميهن، جهت برگزاري مجمع عمومي عادي به‌طور فوق‌العاده صاحبان سهام متوقف شد.

هاشم آردم - روزنامه تعادل

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: