• کد خبر: ۲۱۷۸۴
  • تعداد بازدید: ۵۰۶

زیر و بم های صندوق های سرمایه گذاری در روزهای نزولی بورس

یکی از نهادهایی که در بازار سرمایه فعالیت داشته و از محبوبیت نسبتا مناسبی نیز برخوردار است، صندوق های سرمایه گذاری است. صندوق های سرمایه گذاری انواع مختلفی دارند که مهمترین انها صندوق سرمایه گذاری قابل معامله است. این نوع صندوق به دسته های مختلفی از جمله صندوق سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت، صندوق سرمایه گذاری در سهام، صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلا و ... تقسیم بندی می شود

محمود احترامی، کارشناس شرکت بین المللی آلپاری

.

صندوق¬های سرمايه¬ گذاری قابل معامله در بورس؛ صندوقی هایی هستند که هدف شان کسب بازدهی برابر با بازدهی یک شاخص یا دارایی معین از طریق سرمایه‌گذاری بر روی تمام يا بخشی از اوراق بهادار تشکیل‌دهنده آن شاخص یا خرید دارایی مورد نظر است  و همانطور که از نام آنها پیداست، سهام (واحدهای سرمايه¬گذاری) آنها در بورس پذیرفته شده و از طریق کارگزاران در طول ساعات معاملاتی به قیمت‌هایی که در طول روز و نه در انتهای آن تعیین می‌شود، قابل خرید و فروش هستند.

در هفته گذشته اطلاعیه مبنی بر پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری افق ملت در بازار سرمایه منتشر شد. بازه زمانی حدود یک هفته ای برای پذیره نویسی این صندوق در نظر گرفته شده بود که از 5 اردیبهشت آغاز و تا 11 اردیبهشت ادامه خواهد داشت. شایان ذکر است تعداد واحدهای ممتاز پذیره نویسی شده برابر با 1 میلیون واحد بوده و 49 میلیون نیز به صورت عادی پذیره نویسی خواهد شد. قیمت اسمی برای پذیره نویسی نیز برابر 10 هزار ریال می باشد. در روزهای ابتدایی حدود 100 هزار واحد از این صندوق پذیره نویسی شد که بایستی منتظر بود و تا روز پایانی میزان استقبال از این صندوق را مشاهده کرد.

فعالیت این صندوق در راستای سرمايه گذاري در اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده ها و گواهي هاي سپرده بانكي، سهام پذيرفته شده در بورس تهران و فرابورس ايران است. در طول عمر صندوق حدنصابهاي زير براساس ارزش روز داراييهاي صندوق رعايت ميشود:

سرمایه گذاری در سهام پذیرفته شده در بورس و بازار اول و دوم فرابورس حداقل 70 درصد ارزش روز دارایی صندوق. به عبارتی دیگر از آنجائیکه صندوق مذکور به عنوان صندوق سرمایه گذاری در سهام تعریف شده است لذا باید حداقل 70 درصد از منایع را در مسیر سرمایه گذاری در سهام شرکتهای پذیرفته در بورس و فرابورس مصرف نماید. اما در این راستا محدودیتهایی نیز در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال حداکثر می تواند 10 درصد از منابع صندوق را درگیر حق تقدم منتشرشده توسط یک ناشر در بورس و حداکثر 5 درصد از ارزش روز دارایی های صندوق را درگیر حق تقدم منتشر شده توسط یک ناشر در فرابروس نماید. از آنجائیکه که حق تقدم در بازار سرمایه دارای ریسک های خاص خودش می باشد، لذا این تصمیم نیز منطقی به نظر می رسد.

موسسین این صندوق نیز عبارتند از تامین سرمایه بانک ملت و کارگزاری بانک ملت. همانطور که در بالا نیز ذکر شد سرمایه مورد نیاز این صندوق در ابتدای راه 50 میلیارد تومان می باشد که بایستی عملکرد این صندوق در ادامه مسیر را دید و در خصوص نحوه مدیریت آن اظهار نظر نمود.

صندوقهای قابل معامله متعهد پذیره نویسی نداشته و هر تعداد واحدی که فروش برود، با همان میزان مبلغ جذب شده، به فعالیت خود ادامه می دهند. به بیان دیگر اگر صندوق افق ملت در دوران پذیره نویسی، از 49 میلیون واحد تعیین شده برای پذیره نویسی برای مثال فقط 10 میلیون واحد بفروشد، با همان میزان نقدینگی جذب شده به فعالیت خود ادامه می دهد.

متاسفانه در حال حاضر شرایط بازار سرمایه چنگی به دل نمی زند و همین موضوع بر عملکرد این صندوق در فرآیند پذیره نویسی تاثیر منفی گذاشته است. پذیره نویسی صندوق سهام یکی از رویدادهای مثبت در بازار سرمایه بوده و پذیره نویسی های قبلی صحتی بر این ادعا است. صندوق سرمایه گذاری در سهام افق آسیا نیز دو روز از مهلت پذیره نویسی اش باقی مانده که امید است تمامی واحدهای این صندوق فروش رفته و این صندوق با قدرت کامل فعالیت خود در بازار سرمایه را آغاز کند.

 

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها