• کد خبر: ۲۳۷۸۲
  • تعداد بازدید: ۲۵۸

اعلام رضایت رهبری از روند جلسه سوال از رئیس جمهور

رهبر انقلاب درباره جلسه سوال از رییس جمهور گفت: میان انتظارات نمایندگان و واقعیات موجود شکافی وجود دارد که باید پر شود اما مهم نمایش با شکوه از قدرت نظام و اعتماد به نفس مسئولان بود.

 

رهبر انقلاب درباره جلسه سوال از رییس جمهور گفت: میان انتظارات نمایندگان و واقعیات موجود شکافی وجود دارد که باید پر شود اما مهم نمایش با شکوه از قدرت نظام و اعتماد به نفس مسئولان بود.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از ایسنا،حضرت آیت الله خامنه ای چهارشنبه در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیات دولت،با بیان نکات مهمی درباره مسائل اقتصادی، سیاست خارجی و اتحاد و انسجام داخلی تأکید کرد: در زمینه اقتصاد باید قوی، پرحجم و با کیفیت کار کرد و مسئولان اقتصادی در حل مشکلات مردم شب و روز نشناسند.

وی افزود: هفته دولت فرصتی برای ارزیابی مسئولان دولتی از عملکرد خود است، هفته دولت همچنین فرصتی برای ارزیابی نقاط قوت و ضعف دستگاه ها و مسئولان دولتی است، در این ارزیابی باید نقاط قوت و ضعف، با یکدیگر دیده شود تا بر نقاط قوت افزوده و نقاط ضعف برطرف شوند.

رهبر معظم انقلاب در ارزیابی عملکرد یک‌ساله دولت دوازدهم گفت: در این یک‌سال کارهای خوبی در زمینه رشد اقتصادی، انرژی، افزایش صادرات غیرنفتی و کاهش واردات انجام شده که باید روند افزایش صادرات و کاهش واردات با شتاب بیشتر ادامه یابد و در ضمن اینگونه خدمات با بیان هنرمندانه به مردم گفته شود.

آیت الله خامنه ای به مسائل اقتصادی پرداخته و با اشاره به تشکیل جلسه هماهنگی رؤسای سه قوه گفت: هدف از تشکیل این جلسه، تمرکز بر مسائل اصلی اقتصادی و هماهنگی جهت حل سریع‌تر آنها است و بر همین اساس باید در این جلسات، از طریق گفت و گو و رایزنی، نقاط اشتراک را افزایش داد.

دشمن به دلیل برخی ضعف ها و خلأهای اقتصادی، بر موضوع اقتصاد متمرکز شده،در زمینه اقتصادی باید قوی و پُر حجم کار کرد و تمام خلأها را پر کرد که همه این موارد امکان پذیر و شدنی است و ما در اداره اقتصاد بن‌بست نداریم.

وی ادامه داد: حجم و کیفیت فعالیت و عملکرد مسئولان اقتصادی باید به‌گونه ای باشد که شب و روز نشناسند و محور فعالیت‌ها هم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد که اساس آن تکیه بر تولید داخلی است.سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، هم سنگرسازی دفاعی و توانمندسازی در مقابل دشمن است و هم، توانمندسازی برای حرکت رو به جلو. بنابراین اقتصاد مقاومتی با محوریت تولید داخلی دارای جنبه های پدافندی و آفندی است.

رهبر انقلاب با تأکید بر اینکه موضوع تولید داخل و برطرف کردن مشکلات آن یکی از مسائل مهمی است که باید در جلسه هماهنگی رؤسای سه قوه  بر آن تمرکز شود، گفت: مشکلات تولید، راه حل دارد و اقتصاددان ها نیز برای آن راهکار ارائه داده اند که اگر به آنها عمل شود، معیشت مردم که اکنون بخش مهمی از جامعه دچار مشکل هستند، بهبود خواهد یافت.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه باید تلاش همه جانبه ای برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه ها و یا زیر ظرفیت کار کردن آنها انجام گیرد، به موضوع مدیریت اقتصادی اشاره کردند و گفت: وظیفه دولت، مدیریت اقتصادی است البته این مدیریت به معنای تصدی‌گری نیست و هدف از سیاست های کلی اصل ۴۴ نیز این است که تصدی‌گری انجام نشود.

وی در تبیین مدیریت اقتصادی افزود: باز کردن میدان برای فعالان سالمِ اقتصادی و جوانان مبتکر و پرتلاش و برطرف کردن موانع و بهبود فضای کسب و کار و همچنین بستن منافذ فساد و برخورد با مفسد دو رکن مهم مدیریت اقتصادی است.یکی از راه های بهبود فضای کسب و کار جلوگیری از بخشنامه های پی در پی و احیاناً متناقض است باید ثبات و آرامش برای فعال اقتصادی تأمین شود تا بتواند برای آینده برنامه ریزی کند.

رهبر معظم انقلاب مبارزه با مفسد و بستن منافذ فساد را نیازمند چشمان باز و هوشمندی مدیران دستگاه های دولتی دانست و با اشاره به قضایای ماههای اخیر بازار سکه و ارز گفت: اگرچه در خصوص این قضایا توجیهاتی بیان شد اما به هر حال بی‌توجهی و غفلت مدیریتی نیز رخ داده است.روش های پیشرفته ای برای نظارت بر نحوه تخصیص ارز وجود دارد،وقتی قرار است ارز تخصیص داده و یا وارد بازار شود، این کار باید با چشم باز انجام شود و اینگونه نباشد که در این شرایط سخت چند میلیارد دلار به دست عده ای بیفتد که آن را یا قاچاق کنند و یا به اسم واردات کالا به مصارف دیگر برسانند یا اینکه برای مسافرت های تفریحی خارجی اختصاص یابد.

دولت توانایی مدیریت اقتصادی را دارد

آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه دولت توانایی مدیریت اقتصادی را دارد،گفت: لازمه چنین مدیریت اقتصادی، اهتمام جدی، ورود مجاهدانه در وسط میدان و نظارت کامل و مستمر به منظور بستن منافذ فساد است تا دیگر نیازی به برخورد قوه قضاییه نباشد.کمبود برخی اقلام و کالاها در مقاطعی خاص تصنعی و نوعی خرابکاری است باید با چشمان باز اینگونه کارها را تحت نظر داشته باشید و با آنها مقابله کنید.

وی افزود: ایران از لحاظ ظرفیت های استفاده نشده در رده اول جهان قرار دارد. براساس آمار مؤسسات بین المللی در حال حاضر ایران با شاخص تولید ناخالص داخلی در میان دویست و چند کشور در رده هجدهم قرار دارد که اگر از ظرفیت های داخلی استفاده بیشتر و بهتری شود، می توانیم به رده‌های بالاتر جهانی برسیم.

رهبر انقلاب بد استفاده کردن از ظرفیت ها و منابع داخلی را از دیگر مشکلات موجود در بحث مدیریت اقتصادی خواند و گفت: ایران که جزو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت جهان است، چرا باید بنزین وارد کند؟ در حالی که می توان با ساخت پالایشگاه و تولید و حتی صدور فرآورده های نفتی از نعمت بزرگ ذخائر نفتی، استفاده صحیح کرد.مصرف بیش از صد میلیون لیتر بنزین در روز، نمونه دیگری از استفاده بد از ظرفیت‌ها و منابع داخلی است، وزارت نفت و دیگر مسئولان دولتی راه‌های کاهش مصرف بنزین را پیگیری کنند.

آیت الله خامنه ای با انتقاد از بی رغبتی دولت به استفاده گسترده از ظرفیت وسیع بخش خصوصی گفت: اجرای صحیح و کامل سیاست های اصل ۴۴ و استفاده از تجار، تولیدگران، صنعتگران، قطعه سازان و دیگر اجزای بخش خصوصی در مدیریت اقتصادی و پیشرفت قطعاً مؤثر خواهد بود.ایجاد جاذبه برای ورود بخش خصوصی به تکمیل طرح های نیمه تمام را از جمله راه های استفاده از ظرفیت فعالان اقتصادی و مهار نقدینگی است.نقدینگی سرگردان به هر سو که برود ویرانگر خواهد بود و باید مجموعه ای تمام وقت، فعال و جهادی مسئول کنترل و مدیریت آن شود.

ارتباط و ادامه مذاکره با اروپا

وی درباره کشورهای اروپایی نیز گفت: ارتباط و ادامه مذاکره با اروپا ایراد ندارد اما باید ضمن ادامه این کار از آنها درباره مسائلی نظیر برجام و یا اقتصاد قامید کنید.رفتار اروپا در مسائلی نظیر برجام و تحریم ها نامناسب است باید با نگاه شک آلود به وعده های آنها، از روند مسائل مراقبت جدی کرد.برجام وسیله ای برای حفظ منافع ملی است، هدف نیست بلکه وسیله است و طبعاً اگر به نتیجه برسیم که با این وسیله، حفظ منافع ملی امکان پذیر نیست آن را کنار می گذاریم.اروپایی ها باید از بیان و عمل مسئولان دولتی ایران بفهمند که اقدامات آنها تدابیر و واکنش متناسب ایران را به دنبال خواهد داشت.

رهبر انقلاب با تأکید بر منتفی بودن هر گونه مذاکره با امریکایی ها افزود: نتیجه مذاکره با مسئولان قبلی امریکا که حداقل ظاهرساز بودند اینگونه شد، حالا با مسئولان وقیح و هتاک فعلی که شمشیر را برای ایرانی ها از رو بسته‌اند چه مذاکره ای داریم بنابراین مذاکره ای در هیچ سطحی با امریکایی ها صورت نخواهد گرفت.مذاکره با ایران نیاز همه دولت‌های امریکایی است آنها می‌خواهند مانور دهند که ما حتی ایران را به پای میز مذاکره آوردیم، پس همانگونه که قبلاً به‌طور مشروح و مستدل بیان کرده‌ام، هیچ مذاکره‌ای با آنها انجام نخواهد شد.

آیت الله خامنه ای اتحاد و انسجام مسئولان را بیش از هر زمان دیگر لازم خواند و افزود: رؤسای قوا و مسئولان بخش های مختلف باید پشتیبان و کمک‌کار یکدیگر باشند و به ویژه همه باید به دولت کمک کنند زیرا دولت در وسط میدان است.اختلاف نظر میان مسئولان طبیعی است، این اختلاف نظرها نباید رسانه ای شوند زیرا مردم را نگران و مضطرب می کند.

سؤال نمایندگان از رئیس‌جمهور

وی به جلسه روز گذشته مجلس و سؤال نمایندگان از رئیس‌جمهور اشاره و تأکید کرد: جلسه دیروز نمایش اقتدار و ثبات ایران بود و خداوند به رئیس جمهور و قوه مقننه خیر بدهد که مشترکاً چنین نمایش اقتداری را نشان دادند.نمایندگان مجلس از رئیس جمهوری که با بیش از ۲۳ میلیون رأی انتخاب شده، سؤال می کنند و وی نیز با خونسردی و متانت به سؤال ها پاسخ می دهد و این معنای مردم سالاری دینی است.

آیت الله خامنه ای با اشاره به اینکه میان انتظارات نمایندگان و واقعیات موجود شکافی وجود دارد که باید پر شود،ادامه داد: مهم آن است که آنچه اتفاق افتاد، یک نمایش با شکوه از قدرت نظام و اعتماد به نفس مسئولان بود.دشمن از جلسه دیروز به‌دنبال اهداف دیگری بود،جلسه بسیار خوب دیروز هم رئیس‌جمهور و هم مجلس را تقویت می کند و زمینه ساز همکاری‌های بیشتر و نزدیک تر شدن دیدگاه ها خواهد شد.یک جمع فعال، کمر بسته و با نشاط باید مأمور حل یک به یک معضلات اقتصادی شوند.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

دانیل لاکاله:قضاوت درباره اینستکس زود است/ایران باید ارزش پول ملی خود را تقویت کند

اقتصاددان اسپانیایی قضاوت درباره اینستکس را زود و موفقیت آن را به همراهی کشور‌های مختلف وابسته دانست و گفت: ایران می‌تواند با استفاده از سیستم‌های مالی و تراکنش‌هایی که شامل تحریم‌ها نمی‌شود تحریم‌ها دور بزند. ایران باید مشکلات داخلی اقتصادش را حل کند.
دانیل لاکاله:قضاوت درباره اینستکس زود است/ایران باید ارزش پول ملی خود را تقویت کند
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها