• کد خبر: ۲۳۸۱۸
  • تعداد بازدید: ۱۵۶۳

سیاست جدید وزارت نیرو برای تعرفه آب و برق

طبق سیاست جدید وزارت نیرو ، تعرفه آب و برق برای مشترکان پرمصرف بیشتر محاسبه شده و درآمد حاصل از این افزایش به عنوان پاداش برای مشترکان کم مصرف منظور می شود.

 به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی"  به نقل از ایرنا،رضا اردکانیان سه شب پیش در جمع نمازگزاران مسجد ابوذر تهران، به صورت کلی بخش هایی از طرح جدید وزارت نیرو را تشریح کرد و گفت: مشترکان آب و برق در این سیاست به سه دسته تقسیم می شوند، دسته نخست مشترکانی که مصرف آنها مطابق الگوی مصرف است که این مشترکان پرجمعیت ترین دسته به شمار می روند و 70 درصد مشترکان برق و 75 درصد مشترکان آب را تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: دسته دوم، مشترکان کم مصرف و صرفه جویی هستند که مصرف آنها حتی به آستانه الگوی مصرف هم نمی رسد و با بکارگیری روش ها و تجهیزاتی مانند لوازم برقی خانگی کم مصرف و تجهیزات کاهنده مصرف آب، مصرف را به حداقل رسانده اند.گروه سوم هم مشترکان بدمصرف هستند که نسبت به دو گروه اول جمعیت کمتری دارند اما مصرف آنها چند برابر الگوی مصرف است، آنها با توجه به ارزان بودن قیمت آب و برق، به هشدارهای کم آبی اعتنایی نمی کنند و اصلا نمی دانند اوج مصرف برق چه زمانی است. پیام های فرهنگی برای این دست از مشترکان، حکم نرود میخ آهنین در سنگ را دارد که در وضعیت کم آبی قرمز، با آب شرب ماشین می شویند و در زمان اوج مصرف اِبایی از روشن کردن وسایل پر مصرف برقی ندارند.

اردکانیان گفت: روشن است که ادامه این روند نه منطقی، نه منصفانه و نه امکانپذیر است باید بین دوغ و دوشاب تفاوت قائل شد تا خوش مصرف ها تشویق شوند و بدمصرف ها بدانند ادامه این روند برای آنها هزینه دارد. وزارت نیرو برای اجرای چنین برنامه ای درصدد است برای پرمصرف ها تعرفه های بالا در نظر بگیرد و وجه دریافتی از این گروه را به خوش مصرف ها پرداخت کند.

در ارتباط با جزئیات این طرح با «محمود رضا حقی فام» سخنگوی صنعت برق و «هدایت فهمی» معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو گفت و گو کردیم.

هر مترمکعب آب برای پرمصرف ها 6 هزار تومان

هدایت فهمی معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو در این ارتباط گفت: اکنون هزینه تولید و توزیع هر مترمکعب آب شرب حدود 1500 تومان است که بسته به نوع مصرف، مشترکان به ازای هر متر مکعب به طور میانگین 400 تومان پرداخت می کنند.میزان استفاده از آب اکنون نیز در قبوض آب مشترکان تاثیر دارد،مشترکانی که در هر دوره پنج متر مکعب آب مصرف کنند، آب بهای آنها صفر محاسبه می شود در مقابل، هر متر مکعب آب برای مشترکانی که چند برابر الگوی مصرف، از آب شرب برای مواردی همچون پر کردن استخر، شست و شوی خودرو و مواردی از این دست استفاده می کنند، تا 6 هزار تومان هم محاسبه می شود.

وی افزود: بر اساس سیاست جدید وزارت نیرو، مشترکانی که در یک دوره یک ماهه کمتر از الگوی مصرف یعنی کمتر از 15 متر مکعب آب مصرف می کنند، مشمول تخفیف و پاداش خواهند شد.

مصرف برق را کم کنید، جایزه بگیرید

محمود رضا حقی فام سخنگوی صنعت برق نیز در تشریح طرح جدید وزارت نیرو به ایرنا گفت: بر اساس طرحی که به دولت تقدیم شده، بخشی به عنوان پاداش در قبوض مشترکان اضافه خواهد شد که اگر مشترک شرایط دریافت پاداش را داشته باشد، در این بخش ذکر و از هزینه مشترک کسر خواهد شد.

مشترکانی که کمتر از الگوی مصرف از برق استفاده می کنند و مصرف آنها کمتر از دوره مشابه سال گذشته است، به میزانی که مصرف را کم کرده اند از پاداش ها برخوردار می شوند.

وی افزود: الگوی مصرف با توجه به شرایط آب و هوایی به پنج دسته عادی، گرمسیر یک، گرمسیر دو، گرمسیر سه و گرمسیر چهار تعریف شده است. به عنوان نمونه الگوی مصرف در شهر تهران عادی محاسبه می شود و شهرهایی مانند اهواز، بوشهر و بندرعباس در الگوهای گرمسیری قرار می گیرند.علاوه بر شرایط آب و هوایی مناطق، الگوی مصرف با توجه به فصول هم متفاوت است به عنوان نمونه، الگوی مصرف شهر تهران 200 کیلووات ساعت در ماه است اما برای ماه های گرم سال (خرداد، تیر، مرداد و شهریور) این الگو 300 ساعت محاسبه می شود.بنابراین، در شهر تهران اگر یک مشترک ماهانه کمتر از 200 کیلووات ساعت مصرف داشته باشد جزو مشترکان کم مصرف و اگر از دو برابر این عدد بگذرد، جزو مشترکان پر مصرف شناخته می شود.

حقی فام در توضیح شرایط شمولیت پاداش برای مشترکان کم مصرف گفت: فرض کنیم یک مشترک در منطقه عادی مثلا تهران هستیم، سهم الگو 200 کیلووات ساعت در ماه است، اولا شرط بهره مندی از این تشویق این است که مصرف مشترک زیر این الگو باشد، فرض کنیم در شهریور سال جاری 170 کیلووات مصرف داشتیم، این عدد با مصرف همین دوره سال گذشته مقایسه می شود، فرض کنیم در دوره مشابه سال قبل مصرف 200 کیلووات ساعت بوده در این شرایط به اندازه 30 کیلووات ساعت پاداش دریافت می کنیم، طریق محاسبه پاداش هم به این شکل است که 30 کیلووات را در قیمت ضرب می کنیم و حاصل این ضرب به عنوان مشوق از بهای برق مشترک کسر می شود.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

دانیل لاکاله:قضاوت درباره اینستکس زود است/ایران باید ارزش پول ملی خود را تقویت کند

اقتصاددان اسپانیایی قضاوت درباره اینستکس را زود و موفقیت آن را به همراهی کشور‌های مختلف وابسته دانست و گفت: ایران می‌تواند با استفاده از سیستم‌های مالی و تراکنش‌هایی که شامل تحریم‌ها نمی‌شود تحریم‌ها دور بزند. ایران باید مشکلات داخلی اقتصادش را حل کند.
دانیل لاکاله:قضاوت درباره اینستکس زود است/ایران باید ارزش پول ملی خود را تقویت کند
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها