• کد خبر: ۲۳۸۳۰
  • تعداد بازدید: ۲۱۸
رییس سازمان حمایت خبر داد:

کارگروه وزارت صنعت برای قیمت گذاری خودرو / علت اصلی رشد قیمت

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان با اشاره به علت اصلی افزایش قیمت خودروها،از تشکیل کارگروه متعادل‌سازی قیمت خودرو خبر داد و آینده بازار را متعادل پیش بینی کرد .


به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" ،محمود نوابی در حاشیه همایش تجلیل از حامیان حقوق مصرف‌کنندگان به تسنیم گفت: در حوزه خدمات بعد از فروش خودرو و بر مبنای آیین نامه‌ای تحت عنوان قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، سازمان‌های حمایت استانی اعم از صنعت، می‌توانند تنها برای رسیدگی به شکایات مردم در حوزه خدمات پس از فروش ورود کنند.

وی افزود: در حوزه قیمت‌گذاری خودرو در دولت نهم وظیفه قیمت‌گذاری از سازمان حمایت با دستور رئیس جمهور وقت برداشته شد. از سال 91 مقرر شد خودروهایی با قیمت زیر 45 میلیون تومان که در حوزه رقابت هستند و تیراژ بالاتری دارند توسط شورای رقابت قیمت‌گذاری شود که این قیمت‌گذاری در صلاحیت این شورا نیست.قیمت‌گذاری خودروها با قیمت بالای 45 میلیون تومان که در گذشته برعهده هیات مدیره شرکت‌ها بود، از سال گذشته به وزارت صمت واگذار شده و این وزارتخانه با توجه به شرایط قیمت‌گذاری می‌کند.

این مقام مسئول با بیان این‌که در شرایط فعلی دو مرجع قیمت‌گذاری بر خودروها داریم،ادامه داد: شورای رقابت و وزارت صمت این وظایف را برعهده دارند. خودروهای با قیمت بالای 45 میلیون تومان در فروردین سال جاری با موافقت وزیر صمت 9.6 درصد افزایش قیمت داشته‌اند و شرکت‌های فروش یک ریال حق گران‌فروشی بعد از این افزایش قیمت را ندارند.

نوابی در مورد علت اصلی بالا رفتن قیمت خودرو گفت: در بازار قیمت خودرو بالا رفته است. خودروهایی که از ایران خودرو و سایپا خریداری می‌شود یک ریال افزایش قیمت نداشته‌اند. هر قیمتی در گذشته بوده و مردم خریداری می‌کردند همان قیمت را عرضه می‌کنند.حجم بالای نقدینگی که به سمت بازار خودرو آمده موجب شده دست دلالان و واسطه‌ها بیش از پیش بازتر شود. علت اصلی گرانی‌ها دلان و واسطه‌ها هستند.

وی با بیان اینکه بسیاری از مردم خودرو را با هدف افزایش سرمایه و نه نیاز می‌خرند، افزود: خودروسازان محصولات را با قیمت مصوب می‌فروشند اما میزان عرضه از تقاضا پائین‌تر است. متاسفانه مردم خودرو را نه برای نیاز بلکه برای تبدیل ریال به مالی که ارزش مضاعف داشته باشد خرید می‌کنند.در این رابطه کارگروهی تشکیل شده و در حال فعالیت است و در آینده حتما بازار خودرو به سمت تعادل بر خواهد گشت.

 

 

 

 

 

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها