• کد خبر: ۲۴۰۲۸
  • تعداد بازدید: ۱۵۵۱

آثار مثبت پیوستن ایران به FATF از نگاه نماینده مجلس

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با توضیحاتی درخصوص ارائه اطلاعات صرافی ها به FATF از کاهش ۱۰.۵ درصدی کارمزد نقل و انتقال پول توسط کشورهای دیگر درصورت پیوستن ایران به FATF خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" ،معصومه آقاپور علیشاهی در واکنش به انتشار خبری مبنی بر ارائه اطلاعات صرافی ها به FATF به خانه ملت گفت: FATF مربوط به روابط بانکی بین کشورها و موسسات مالی آنها است و ربطی به صرافی ها که بخش خصوصی هستند، ندارد.حتی بانک هایی که صرافی دارند در واقع کار بخش خصوصی را انجام می دهند، بنابراین FATF هیچ ربطی به موضوع صرافی ها و ارائه اطلاعات آنها ندارد.

وی با اشاره به اینکه FATF در واقع در موضوع اصلاح ساختار بانکی و روابط بانکی بین بانک های جهان و بهبود روابط مالی آنها  اقدام می کند، ادامه داد: کارمزد هزینه های جابه جایی پول در برخی موارد بسیار زیاد است،یک کشور از ایران برای نقل و انتقال پول ۱۱ درصد کارمزد می گیرد، در حالی که اگر ایران به FATF بپیوندد براساس قوانین جهانی این هزینه ۰.۵ درصد می شودکه قابل مقایسه با ۱۱ درصد نیست.

آقاپور علیشاهی افزود: تفاوت کارمزد ۱۱ با  ۰.۵ درصدی در ارقام میلیارد یا میلیون دلاری رقم بسیار بالایی است که در حال حاضر ایران این هزینه اقتصادی را پرداخت می کند. عدم جابه جایی پول و تهاتر کالا با مواد نفتی از آسیب های نپیوستن به  FATF است، پیوستن ایران به این سازمان می تواند مجوز و فرکانسی از سوی ایران برای اروپا باشد که ایران به توافقات  پایبند است.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها