• کد خبر: ۲۴۱۹۳
  • تعداد بازدید: ۸۸۳

تداوم سودآوری فخوز

در مرداد ماه نرخ فروش محصولات در بورس کالا با تحول همراه شد و سقف نرخ فروش را برای این محصولات فولادی برداشته شده است که این امر موجب افزایش قابل توجه نرخ فروش محصولات می شود. بنابراین تداوم این روند موجب رشد سودآوری شرکت در گزارشات آتی خواهد شدشرکت فولاد خوزستان در سه ماهه نخست سال مالی جاری با سرمایه ۱۴،۴۷۲ میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۳۷۲ ریال سود محقق کرده است که نسبت به ۲۶۷ ریالی مدت مشابه سال مالی قبل ۳۹ درصد رشد داشته است.

از دلایل رشد سودآوری فولاد خوزستان در این برهه زمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·     رشد ۳۴ درصدی درآمدهای عملیاتی شرکت در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل و رسیدن آن به مبلغ ۲۱،۸۲۸ میلیارد ریال. از سویی دیگر بهای تمام شده نیز در این برهه زمانی با رشد ۳۱ درصدی نسبت به سه ماهه نخست سال مالی قبل همراه بوده است که نهایتا منجر به افزایش ۴۰ درصدی سود ناخالص در این برهه زمانی شده است.

·     کاهش ۱۵ درصدی هزینه های مالی شرکت در این برهه زمانی و رسیدن آن به مبلغ ۴۰۱ میلیارد ریال.

 

تولید و فروش

فولاد خوزستان به تولید انواع گندله، اسلب ، بلوم و بیلت می پردازد که بیش از نیمی از آن را به صورت صادراتی به کشورهای حاشیه خلیج فارس می فروشد. فرایند تولید به شکلی می باشد که قسمت زیادی از گندله تولیدی به عنوان ماده اولیه در فرایند تولید شمش استفاده می شود و بخش کمی از باقیمانده آن به فروش می رسد.

فولاد خوزستان در سه ماهه نخست سال مالی جاری ۲۱٫۸ هزار میلیارد ریال درامد داشته است که نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل با رشد خوب ۳۴ درصدی همراه شده است. نمودار زیر ترکیب فروش شرکت را در سه ماهه نخست سال مالی جاری نشان می دهد:


مطابق با نمودار بالا بیشترین حجم از سبد فروش شرکت در سه ماهه نخست سال مالی جاری به بلوم و بیلت صادراتی بوده است که با 9.3 هزار میلیارد ریال سهمی 42 درصدی از مجموع فروش شرکت داشته است.

بلوم و بیلت صادراتی: فخوز در سه ماهه نخست سال مالی جاری حدود 411 هزار تن بلوم و بیلت و با میانگین نرخ 22،005 ریال به ازای هر کیلوگرم فروخته است که از این محل به درامد 9 هزار میلیارد ریالی رسیده است.  توضیح اینکه فخوز در 6 ماهه نخست سال مالی جاری حدود 637 هزار تن بلوم و بیلت صادر کرده است که با میانگین نرخ 23،781 ریال به ازای هر کیلوگرم فروخته است که به مبلغ فروش 15 هزار میلیارد ریالی رسیده است. بنابراین با توجه به گزارشات ماهانه می توان گفت که شرکت در سه ماهه دوم سال کمی عقب تر از سه ماهه اول سال در این محصول فروش داشته است.

نکته ای که اشاره به آن خالی از لطف نیست این که نرخ های فروش محصولات در ماه های پیش رو بر مبنای دلار بازار ثانویه خواهد بود که در گزارش ماهانه شهریور ماه نیز اعمال شده است بنابراین آثار آن را می توان در گزارشات آتی دید. اگر به گزارش شهریور ماه فخوز نگاهی بیندازیم به وضوح متوجه رشد نرخ فروش محصولات خواهیم شد به طوری که نرخ فروش بلوم و بیلت صادراتی در شهریور ماه 43،040 ریال به ازای هر کیلوگرم بوده است که اختلاف معناداری با میانگین نرخ فروش 5 ماهه نخست سال که 21،875 ریال به ازای هر کیلوگرم بوده است دارد. بنابراین می توان گفت اگر این روند ادامه پیدا کند و همچنین با وجود رشد نرخ خرید مواد اولیه اما سودآوری شرکت با رشد همراه خواهد بود.

اسلب صادراتی: اسلب صادراتی نیز از دیگر محصولات مهم شرکت می باشد که در سه ماهه نخست سال مالی جاری 352 هزار تن از این محصول و با میانگین نرخ 20،923 ریال به ازای هر کیلوگرم به فروش رسیده است و از این محل به درآمد 7.3 هزار میلیارد ریالی رسیده است که 34 درصد از سبد فروش شرکت را در این برهه به خود اختصاص داده است. فخوز در شش ماهه نخست سال مالی جاری موفق به فروش 559 هزار تن اسلب صادراتی و با میانگین نرخ 22،337 ریال به ازای هر کیلوگرم شده است که رشدی 7 درصدی را تجربه کرده است. گزارش شهریور ماه فخوز نشان می دهد که نرخ فروش اسلب صادراتی در این ماه 45،368 ریال به ازای هر کیلوگرم بوده است که نسبت به نرخ میانگین 5 ماهه که 21،083 ریال به ازای هر کیلوگرم بوده است رشدی 115 درصدی را ثبت کرده است.

نمودار زیر ترکیب فروش را در بازار داخل و صادراتی در شش ماهه نخست سال مالی نشان می دهد:


با توجه به نمودار بالا سهم صادراتی شرکت حدود 63 درصد از مجموع مبلغ فروش شرکت را به خود اختصاص داده است که نسبت به پایان سال مالی قبل رشد صادرات بیشتر بوده است این امر را می توان اینطور توضیح داد که تحریم های فلزی از مرداد ماه شروع شده است بنابریان شرکت تمام تلاش خود را کرده است که در چند ماه نخست سال و قبل از تحریم ها میزان صادرات خود را افزایش دهد. بنابراین به نظر می رسد میزان صادرات شرکت در ماه های آتی کاهش می یابد.

بهای تمام شده

بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت در سه ماهه نخست سال مالی جاری حدود 14،849 میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل با رشد 31 درصدی همراه بوده است

نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت را نشان می دهد:


حدود 65 درصد از بهای تمام شده شرکت به مواد مصرفی اختصاص داشته است که بخش زیادی از آن به سنگ آهن، پودر گندله اختصاص دارد که با نرخ های قبلی و قبل از آزاد شدن ثبت شده است.

حدود 33 درصد از بهای تمام شده به هزینه سربار اختصاص داشته است که بخش اعظم آن به حقوق و دستمزد و هزینه انرژی اختصاص داشته است. هزینه الکترود گرافیتی نیز در هزینه سربار آمده است که احتمالا در گزارشات آتی با رشد همراه خواهد بود.

·     حاشیه سود ناخالص شرکت در سه ماهه نخست سال مالی جاری 32 درصد می باشد این در حالی است که حاشیه سود ناخالص شرکت در سه ماهه نخست سال مالی گذشته 30 درصد بوده است که در پایان سال مالی نیز همان 30 درصد بوده است.

·     شرکت در پایان سه ماهه نخست سال مالی جاری حدود 11.6 هزار میلیارد ریال سود انباشته داشته است که 807 ریال به ازای هر سهم می باشد.

 

 

نتیجه گیری

فولاد خوزستان در سه ماهه نخست سال مالی عملکرد مناسبی داشته است و این روند در سه ماهه دوم سال نیز ادامه داشته است به طوری که از لحاظ فروش مقداری مطابق با برنامه عمل کرده است اما نکته ای که می تواند بر سودآوری شرکت بسیار حائز اهمیت می باشد نرخ فروش محصولات می باشد. در اوایل سال دولت شرکت ها را ملزم به تحویل ارز حاصل از صادرات با نرخ دولتی کرده بود و نرخ فروش محصولات در بورس کالا نیز بر مبنای دلار دولتی بوده است اما در مرداد ماه نرخ فروش محصولات در بورس کالا با تحول همراه شد و سقف نرخ فروش را برای این محصولات فولادی برداشته شده است که این امر موجب افزایش قابل توجه نرخ فروش محصولات می شود. بنابراین تداوم این روند موجب رشد سودآوری شرکت در گزارشات آتی خواهد شد.

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها