• کد خبر: ۲۴۲۳۸
  • تعداد بازدید: ۴۹۷

افزایش حاشیه سودناخالص بهپاک

اگرچه نرخ ارز افزایشی بوده است اما کاهش نرخ جهانی سویا و کنترل هزینه ها به شرکت کمک کرده تا حاشیه سود ناخالص بهپاک که در دوره 6 ماهه سال مالی قبل 8 درصد بود برای سال جاری به 11 درصد افزایش یابد.


صنعتي بهپاک که در سال مالی منتهی به آذر ۹۶ با سرمایه ۳۲۰ میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۵۸۲ ریال سود داشت، در شش ماهه منتهی به خرداد امسال ۴۲۳ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است که این مبلغ نسبت به  مدت مشابه سال مالی قبل افزایش ۸۴ درصدی را تجربه کرده است.

از مهمترین دلایل افزایش سود شرکت در دوره شش ماهه سال مالی ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

·افزایش ۱۵ درصدی مبلغ فروش در مقابل رشد ۱۲ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص شرکت برای دوره شش ماهه منتهی به خرداد امسال با افزایش ۴۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ همراه شود.

·کاهش ۵۷ درصدی سایر هزینه های عملیاتی نسبت به مدت مشابه سال مالی ۹۶

تولید:

شرکت صنعتی بهپاک حدود نیم قرن سابقه فعالیت در صنعت مواد غذایی به خصوص روغن کشی در بهشهر را دارا می باشد. شرکت در سال۹۶، حدود ۶۷% سهم بازار پروتئین به خصوص پروتئین سویا با برندهای سبحان، آوین، بهپاک و توتک، ۷% سهم بازار کنجاله و ۴% سهم بازار روغن را دارا بوده است. در جدول زیر مقدار تولید محصولات مهم شرکت برای دوره های مختلف مقایسه شده است :


فروش :

مجموع مبلغ فروش شرکت که در سال مالی منتهی به آذر 96 به 7.4 هزار میلیارد ریال رسید، در دوره نه ماهه منتهی به شهریور امسال با افزایش 19 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 6.25 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت در دوره نه ماهه شهریور به مرداد امسال به تفکیک نشان داده شده است :


درحالیکه مبلغ فروش محصول اصلی شرکت یعنی کنجاله سویا در دوره نه ماهه منتهی به شهریور امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است اما افزایش چشمگیر مبلغ فروش سایر محصولات موجب شده تا این کاهش جبران شود. در جدول زیر نرخ،مقدار و مبلغ فروش محصولات مهم شرکت در دوره های مختلف مقایسه شده است :


در نمودار زیر روند میانگین نرخ فروش ماهانه انواع محصولات شرکت از ابتدای سال 96 نشان داده شده است : (میلیون ریال به تن)


بهای تمام شده :

درحالیکه در دوره شش ماهه منتهی به خرداد امسال مبلغ فروش 15 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل را تجربه کرده است، بهای تمام شده با افزایش 12 درصدی به 3.5 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است. درحالیکه هزینه مواد مصرفی در شش ماهه نخست سال مالی جاری 1.9 هزار میلیارد ریال بوده است که 58 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است ، هزینه مواد مستقیم فروش رفته  با افت 36 درصدی به 496 میلیارد ریال کاهش یافته است.در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شش ماهه منتهی به خرداد سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :


مهمترین ماده مصرفی بهپاک دانه سویا است که شرکت مقداری از آن را در تولید روغن خام و پروتئین سویا استفاده میکند و مابقی را مستقیم به فروش میرساند در نمودار زیر ترکیب هزینه مواد مصرفی شش ماهه نخست سال  مالی97 به تفکیک نشان داده شده است :


در سال مالی منتهی به آذر 96 بهپاک 248 هزار تن دانه سویا وارداتی را به نرخ هر تن 16.5 میلیون ریال مصرف کرده است. در دوره 6 ماهه منتهی به خرداد امسال مقدار مصرف این ماده 104 هزار تن بوده و میانگین نرخ مصرف به 19.5 میلیون ریال افزایش یافته است.قابل ذکر است که نرخ ارز مورد نیاز برای واردات بر اساس نرخ بانک مرکزی تعیین میگردد.در نمودار زیر نرخ جهانی سویا نشان داده شده است : ( ارقام دلار به تن)


هزینه مالی :

مانده تسهیلات جاری شرکت که در پایان خرداد ماه سال گذشته 1.49 هزار میلیارد ریال بود و در پایان آذر ماه 96 به 2.2 هزار میلیارد ریال رسیده بود، در پایان خرداد ماه امسال به 1.46 هزار میلیارد ریال کاهش یافته است. با این حال هزینه های مالی دوره شش ماهه منتهی به خرداد امسال با رشد 59 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به (243) میلیارد ریال افزایش یافته است

نتیجه گیری :

بهپاک در سال مالی جاری توانسته از یکسو به لطف افزایش مقدار فروش محصولات (به جز کنجاله سویا) و  از سوی دیگر  با رشد میانگین نرخ فروش، مبلغ فروش خود را بهبود بخشد. در بهای تمام شده اگرچه نرخ ارز  افزایشی بوده است اما کاهش نرخ جهانی سویا و کنترل هزینه ها به شرکت کمک کرده تا حاشیه سود ناخالص بهپاک که در دوره 6 ماهه سال مالی قبل 8 درصد بود برای سال جاری به 11 درصد افزایش یابد. با این حال رشد هزینه های مالی کمی نگران کننده است زیرا در دوره 6 ماهه منتهی به خرداد امسال به 70 درصد سود عملیاتی شرکت رسیده است.

منبع: کارگزاری آبان

 

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

الزام استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از الزام استفاده از کارت سوخت شخصی از تاریخ ۲۰ مردادماه خبر داد و گفت: این طرح را با هدف جلوگیری از سوءاستفاده و مقابله با قاچاق سوخت اجرایی خواهیم کرد.
الزام استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها