• کد خبر: ۲۴۲۸۰
  • تعداد بازدید: ۲۹۷
باز کنید راه را ، هان که نگار می رسد؛

هیچ چیز جلودار شاخص نیست /انتظار برای تداوم رشد

شدت استقبال گرم مردم و فعالان بازار از بورس به حدی است که علاوه بر تهران، در اکثر شهرها نیز مردم و سرمایه گذاران به شعب کارگزاری یورش برده و در حال خرید و سرمایه گذاری بیشتر بر روی سهام شرکتها هستند.

 

 

جریان پر شتاب نقدینگی به بورس تهران همچنان با سرعت فوق العاده ای ادامه دارد چرا که در این بازار به هر کس که پول بیاورد، دلار 8000 تومانی (منظور سهام با دلار 8000 تومانی)! می دهند.

 این ادعا از آن جهت درست که به هیچ یک از شرکتها چه در بورس کالا و چه در خارج از آن، فعلا اجازه نمی دهند تا محصولات خود را به بیش از دلار پایه 8000 تومانی بفروشند. به عبارت دیگر و به طور مثال: فولاد مبارکه قادر نیست تا انواع ورق فولادی خود را به نرخ دلار 17 هزار و 300 تومانی بازار بفروشد و محکوم است که این امر را به صورت دستوری با دلار 8000 تومانی انجام دهد. این امر سبب شده تا طیف وسیعی از مردم و سرمایه گذاران که متوجه قضایا و بذل و پخش دلار 8000 تومانی در بورس تهران شده اند، به این بخش از فعالیتهای اقتصادی هجوم آوردند و شاخص کل بازار روزی 5 تا 7 هزار واحد بالا برود!. بطوریکه تا چند روز قبل، کل ارزش بازار بورس تهران با متعلاقاتش که حاوی 750 سهم خرد و درشت( با احتساب بازار پایه ای ها) است، بیش از 45 میلیارد دلار نبود! یعنی یک سوم مقدار سال گذشته با دلار 3800 تومانی. اینک بورس تهران از خواب غفلت و نسیان بیدار شده است و مردم نیز با درک این موضوع خطیر و بساط شاهانه ای که در بورس تهران پهن است به این بازار جذاب و پویا و خوش نقش و نگار ... هجوم آورده اند. تا به جمع آوری دلارهای 8000 تومانی از کف بازار همت کنند و روزی خویش به غفلت نخورند.

شاخص کل نیز که اوضاع را بر وفق مراد دیده، چنان دور بر داشته و بر اریکه قدرت و حشمت تکیه زده که پله های رشد و صعود خویش را نه 100 تا 100 تا بلکه هزار تا هزار تا می پیماید و سرمست و سرخوش از باده ناب 195 هزار واحدی است.  شاخصی که چنان اسب شرف خود را زین کرده که گویی قصد و اراده دارد همین فردا، قله رفیع 200 هزاری را به چنگ آورد و برتری خود را نسبت به کلیه بازارهای مالی( چه در ایران و چه در جهان) به رخ این و آن بکشاند. اینک هیچ چیز جلودار شاخص و برتری مطلق او نسبت به رقبایی چون دلار و یورو و سکه های زرینِ منقش به آرم جمهوری اسلامی نیست. و این شاخص بازار سهام است که یکه تاز میدان است و نام و آوازه اش سرزمین  مقدس ایران را  بر سر زبانها انداخته است.

 باز کنید راه را ، هان که نگار می رسد. مژده دهید باغ را ، بوی بهار می رسد.

 و اما شدت استقبال گرم مردم و فعالان بازار از بورس به حدی است که علاوه بر تهران، در اکثر شهرها  نیز مردم و سرمایه گذاران به شعب کارگزاری یورش برده و در حال خرید و سرمایه گذاری بیشتر بر روی سهام شرکتها هستند.

در بورس و فرابورس تهران 750 شرکت کوچک و بزرگ فعالیت دارند که از اول پاییز سال گذشته تا کنون با افزایش بطور میانگین بیش از 100 درصدی مواجه بوده اند. البته این مواجهه و رشد و بازدهی 100 درصدی، در برابر افزایش 4.5 برابری ارزها در بازار، رقم بسیار کوچک و نازلی است لذا انتظار می رود سریال رشد و جهش بیشتر شارپی قیمت سهام شرکتها در بورس تا شب عید نیز ادامه داشته باشد.

 

کارنامه امروز بازار

در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد نمادهای #فولاد، #فارس، #شپنا، #پارس، #کگل، #پارسان و #فملی و #کچاد با افزایش 7697 واحدی روبرو شد. ادامه تزریق نقدینگی به بازار سهام ادامه دارد و عرضه های اندک نیز به صورت کامل جذب می شود و همین موضوع رشد سنگین شاخص کل را در پی داشته است. در معاملات امروز بیش از  2384 میلیارد تومان از سهام شرکتها( به انضمام اوراق بدهی) در بورس و فرابورس داد و ستد شد و روزی خوب و پر بازده برای فعالان هوشیار بورس تهران سپری گشت. شاخص کل نیز ضمن در هم شکست مقاومتهای پیش رو، توانست قله مستجکم و نفوذ ناپذیر 195 هزاری را به تصرف خود در آورد و با اوج گیری تا ارتفاع بلند 195.104 واحدی – به روزهای خوی بیاندیشد که پیش رو دارد و رویای فتح قله رفیع 400 هزار واحدی را در سر بپروراند.

 

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص

کگل 656 واحد مثبت/ فارس 643 واحد مثبت/ فولاد 552 واحد مثبت/ کچاد 454 واحد مثبت/ پارس 292 واحد مثبت/ فملی 286 واحد مثبت/ پارسان 262 واحد مثبت.

 

وضعیت سرمایه‌گذاری در ایران طی شش ماهه اول سالجاری: سود سپرده‌گذاران دربانک : 7.5 % / سود سرمایه‌گذارانمسکن: 30 %/ سود سرمایه‌گذارانبورس : 70%/ سود فعالان بازارسکه: 178%/ سود فعالان بازار ارز :197% .

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی

1-      شرکت ملی صنایع مس ایران، امروز 1000 تن مس مفتول با قیمت پایه 303,241 ریال(3.56 درصد بیشتر از پایه قبلی) به ازای هر کیلو عرضه کرد ، که این معامله با میانگین قیمت 676,853( 123.2 درصد بالاتر از پایه و 24.13 درصد بالاتر از میانگین معامله قبلی) انجام شد.

2-      گفته شده بانک مرکزی به منظور تضمین اصل سرمایه و سود سپرده‌های ارزی به سپرده گذاران ارزی تضمین کاغذی ارائه می‌دهد. گویا به منظور احیای بخش سپرده‌های ارزی و جذب ارزهای غیر نیاز مردم در قالب سپرده‌های ارزی، برای اولین بار بانک مرکزی در اقدامی بی سابقه و به منظور جلب اعتماد مردم دلاردار، تضمین کاغذی برای سپرده‌های ارزی  در نظر گرفته که نه تنها اصل سرمایه سپرده‌های_ارزی مردم در بانک‌ها، بلکه سود و بازپرداخت این سپرده‌ها نیز با تضمین مطمئنی همراه خواهد بود.  

 

شدت یافتن جریان ورود نقدینگی به بازار

 در جدول زیر جزئیات مربوط به جریان_نقدینگی هر صنعت نمایش داده شده است. (اعداد به میلیون ریال). امروز نیز شاهد ورود حجم عظیمی از نقدینگی به میزان نزدیک به هزار میلیارد تومان از سوی حقیقی ها و 1384 میلیارد تومان از سوی حقوقی ها بودیم.

بعنوان مثال و در نماد شبندر، ورود پول حقیقی های بازار بیش از 71 میلیارد تومان بود.

 در گروه فلزی و معدنی: در بازارهای جهانی فلزات_اساسی  روز بسیار خوبی پشت سر میگذارند که ناشی از عقبگرد دلار به زیر ۹۵ و افت موجودی انبارها است. روی روز گذشته با افزایش قیمت 3.37 درصدی روبرو بود و شاهد افت 13.6% هفتگی موجودی انبارهای شانگهای بودیم. سرب نیز  1.46% رشد قیمتی داشته است.

 

در گروه پتروشیمی: این روزها شاهد صعود قیمتهای متانول در هند، جنوب شرق آسیا و کره جنوبی ... هستیم. متانول این هفته در بازار وارداتی چین تغییر قیمت ملموسی را به ثبت نرساند اما در دیگر بازارها از جمله کره جنوبی، هند و جنوب شرق آسیا با افزایش قیمت مواجه شد.  بر این اساس هر تن متانول در قرارداد سی‌اف‌آر چین بدون تغییری ملموس در این هفته در سطح 411 دلار معامله شد.   این محصول در قرارداد سی‌اف‌آر جنوب شرق آسیا با رشدی 6 دلاری به 436 دلار رسید.  متانول در قراردادهای سی‌اف‌آر کره‌جنوبی 7 دلار گران شد و در سطح 435 قرار گرفت.  در قراردادهای سی‌اف‌آر هند  قیمت متانول 5 دلار پایین آمد. متانول در این منطقه در سطح  370 دلار معامله شد.

 

 

*حافظ عزیزی نقش، کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

 

 

 

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

نماینده حزب ملی فرانسه:هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد،خوب است!/دلار به اسلحه اقتصادی آمریکا تبدیل شده است

تیری آمیانی،نماینده حزب ملی فرانسه از سوء‌استفاده ابزاری آمریکا از دلار به شدت انتقاد کرد و گفت: هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد، خوب است، چراکه دلار به یک اسلحه اقتصادی و سیاسی برای آمریکا تبدیل شده است و این کشور به خود حق می‌دهد که هر جا دلار استفاده شد، دخالت کند.
نماینده حزب ملی فرانسه:هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد،خوب است!/دلار به اسلحه اقتصادی آمریکا تبدیل شده است
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها