• کد خبر: ۲۴۳۶۳
  • تعداد بازدید: ۸۰۴
عظیم ثابت:

باید مراقب تازه واردان بازار سرمایه باشیم

عظیم ثابت، در تشریح ریسک های سیستماتیک و غیرسیستماتیک بازار، گفت: استقبال از بازار سرمایه رویداد مبارکی است اما حمایت از سرمایه گذاران خصوصا تازه واردین بسیار مهم تر و حساستر است.

شرایط فعلی کشور و خصوصا بازار سرمایه نیاز به تحلیل منطقی و واقع گرایانه مختصات فعلی و آینده از سوی همه دست اندرکاران خصوصا سیاست گذاران این بازار دارد.

عظیم ثابت، کارشناس بازار سرمایه با بیان مطلب بالا در تشریح ریسک های سیستماتیک و غیرسیستماتیک بازار به پایگاه خبری عصرمالی، گفت: استقبال از بازار سرمایه رویداد مبارکی است اما حمایت از سرمایه گذاران خصوصا تازه واردین بسیار مهم تر و حساستر است.

وی صحبت های خود را با این پرسش ادامه داد که فعالان بازار سرمایه، سازمان و شرکت بورس، شرکتهای تامین سرمایه، شرکتهای کارگزاری، سبدگردانی و مشاور سرمایه گذاری و حتی در راس آن شورای عالی بورس برای هدایت، جذب و خصوصا ماندگاری سرمایه های مردم در بورس چه راهکارهای اجرایی و عملی دارند؟

ثابت در پاسخ به این مورد گفت: با افزایش سهم شناور آزاد شرکتها، پذیرش شرکتهای سودآور جدید، بازارگردانی حرفه ای، تقویت ابزارهای نوین مالی، سوق دادن سرمایه گذاران مبتدی به سمت صندوق های سرمایه گذاری، تعریف مشوق های جدید و... به بازار سرمایه که مهم ترین و در واقع بهترین و شفاف ترین محل سرمایه گذاری حرفه ای است، می توان عمق این بازار را افزایش داد.

وی با اشاره به اینکه باید برای عرضه ها آماده بود، ابراز داشت: باید راهکاری برای مصونیت سرمایه های سرمایه گذاران طراحی شود. نباید اجازه داد که سرمایه گذارانی که به امید کسب سود و حفظ ارزش منابع خود، دیرتر به سمت بازار سرمایه آمده اند، متحمل زیان سنگین شوند و اصطلاحا عطای بازار را به لقای آن ببخشند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار سرمایه، شفاف ترین، سودآورترین و بهترین گزینه سرمایه گذاری مولد و ضدتورمی است، تصریح کرد: برای مانایی بیشتر و استمرار سودآوری معقول آن باید برنامه داشت. در این راستا نیاز است تا قوانین و مقررات داخلی معاملات به روزرسانی شود. همچنین زمان توقف نمادها باید کاهش یابد و سامانه معاملات نیز متناسب با نیاز روز بازار باشد تا شاهد قفل شدن سامانه و از دسترس خارج شدن آن نباشیم.

عظیم ثابت خاطرنشان کرد: دست اندرکاران و مسوولان بازار سرمایه باید برای اصلاح نقاط ضعف بازار، عزم خود را جزم کرده و اراده خود را به کار گیرند، چراکه این اقدامات وظیفه ذاتی ماست. به علاوه هلدینگ ها و شرکت های بزرگ بازار سرمایه فقط به منافع شخصی و حقوقی خودشان نگاه نکنند بلکه با توجه به  رسالتها و مسئولیت های اجتماعی خود, به بازار سرمایه از منظر بلندمدت و محل کسب و کار همیشگی و مستمر خود و اهالی آن توجه کنند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون نیز اقدامات ارزشمندی به منظور عمق بخشی به بازار سرمایه صورت گرفته است، ادامه داد: در شرایط فعلی باید بیش از پیش برنامه داشته باشیم تا نقش و جایگاه بازار سرمایه را در زمینه های مختلف ارتقا دهیم و این، میسر و ممکن نیست مگر با خرد جمعی، هم افزایی نهادی و همت عالی تمام فعالان و ارکان بازار سرمایه.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

نماینده حزب ملی فرانسه:هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد،خوب است!/دلار به اسلحه اقتصادی آمریکا تبدیل شده است

تیری آمیانی،نماینده حزب ملی فرانسه از سوء‌استفاده ابزاری آمریکا از دلار به شدت انتقاد کرد و گفت: هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد، خوب است، چراکه دلار به یک اسلحه اقتصادی و سیاسی برای آمریکا تبدیل شده است و این کشور به خود حق می‌دهد که هر جا دلار استفاده شد، دخالت کند.
نماینده حزب ملی فرانسه:هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد،خوب است!/دلار به اسلحه اقتصادی آمریکا تبدیل شده است
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها