• کد خبر: ۲۴۳۶۴
  • تعداد بازدید: ۲۴۶
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:

FATF، عاملی برای توقف رانت

کسانی که موافق پیوستن به کنوانسیون FATF هستند، معتقدند پس از تصویب این قانون، در کشور نیز شفافیت مالی ایجاد خواهد شد و از برخی رانت‌ها که در سیستم مالی کشور وجود دارد، جلوگیری می‌شود.

عضو کمیسیون حقوقی مجلس گفت: کسانی که موافق پیوستن به کنوانسیون FATF هستند، معتقدند پس از تصویب این قانون، در کشور نیز شفافیت مالی ایجاد خواهد شد و از برخی رانت‌ها که در سیستم مالی کشور وجود دارد، جلوگیری می‌شود.

به گزارش عصرمالی، بهمن طاهرخانی بیان داشت: پیوستن به FATF مستلزم تصویب آن از سوی مرجع قانونگذاری است، چنانکه در مجلس شورای اسلامی بحث‌های طولانی و مستوفایی در مرکز پژوهش‌های مجلس و در جلسه‌ای با مسئولان سیاستگذاری داخلی و خارجی داشتیم. با این حال هنوز نگرانی‌هایی در سطح کشور نسبت به تصویب این لایحه وجود دارد که جابجایی‌های مالی جمهوری اسلامی از سوی آمریکا به راحتی قابل پیگیری و تشخیص است، البته این نگرانی وجود دارد و نمی‌توان منکر آن شد.

وی افزود: اما از آن طرف کسانی که موافق تصویب FATF هستند درباره نگرانی که اشاره شد، می‌گویند وقتی به قانون FATA پیوستیم و مشاهده کردیم بخش یا کل این قانون مضرر برای منافع ملی ماست، می‌توانیم اسنادی که با پیوستن به این قانون در دبیرخانه سازمان ملل به شکل امانت قرار می‌گیرد، مسترد کنیم.(پس بگیریم) ضمن اینکه برخی از کشورها این کار را انجام دادند و برای بخش‌هایی از FATF بخشنامه تفسیری به دبیرکل سازمان ملل متحد دادند و با برخی از قسمت‌های این قانون موافقت نکردند و با مشکلی نیز مواجه نشدند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: بنابراین با همین سیاق برخی از حقوقدانان بخش روابط بین‌الملل معتقد هستند که اتفاقی نخواهد افتاد. از طرفی برخی نگرانی‌ها در کشور وجود دارد که ما با تصویب این لایحه یا کنوانسیون در مجلس شورای اسلامی شرایطی را ایجاد می‌کنیم که آنها بتواند بر مراودات مالی و پولی ما مسلط شوند. اما در حال حاضر هنوز هوشمند‌سازی که نظام بانکی و پولی ما با نظام بین‌المللی هماهنگ شود، وجود ندارد.

بهمن طاهرخانی که در یک برنامه رادیویی سخن می گفت، ادامه داد: برخی از کارشنان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی که موافق پیوستن به کنوانسیون FATF هستند، معتقدند پس از تصویب این قانون، در کشور نیز شفافیت مالی ایجاد خواهد شد و از برخی رانت‌ها که در سیستم مالی کشور وجود دارد، جلوگیری می‌شود و به نوعی نظام پولی و بانکی خود را با پیوستن به FATF ساماندهی کنیم. اما آنچه در مجموع رایزنی‌ها درباره پیوستن به لایحه FATF هست، تعیین‌کننده نهایی آن رایی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی به آن خواهند داد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

نماینده حزب ملی فرانسه:هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد،خوب است!/دلار به اسلحه اقتصادی آمریکا تبدیل شده است

تیری آمیانی،نماینده حزب ملی فرانسه از سوء‌استفاده ابزاری آمریکا از دلار به شدت انتقاد کرد و گفت: هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد، خوب است، چراکه دلار به یک اسلحه اقتصادی و سیاسی برای آمریکا تبدیل شده است و این کشور به خود حق می‌دهد که هر جا دلار استفاده شد، دخالت کند.
نماینده حزب ملی فرانسه:هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد،خوب است!/دلار به اسلحه اقتصادی آمریکا تبدیل شده است
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها