• کد خبر: ۲۴۴۷۰
  • تعداد بازدید: ۱۴۵

صادرات، اهرم نجات بخش بازار فولاد

مدیرعامل شرکت بازرگانی صندوق بازنشستگی کشور گفت: در وضعیت کنونی با توجه به نوسانات ارز، صادرات یک اهرم نجات بخش بازار فولاد است.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از  شرکت ملی فولا ایران، با وجود فشارهای اقتصادی و شرایط سخت بازارهای صادراتی، شرکت بازرگانی صندوق بازنشستگی کشور با تلاش و تدبیر و رایزنی های تجاری، توانست در بین ۵۰ صادرکننده برتر محصولات فولادی ایران، رتبه ۱۸ را کسب کند. این در حالی است که در میان ۱۷ شرکت نخست فهرست صادرکنندگان برتر تنها سه شرکت بازگانی به چشم می خورد و دیگر نام ها مربوط به تولیدکنندگان فولادی است.

محمدهادی مظاهری مدیرعامل شرکت بازرگانی صندوق بازنشستگی کشور ضمن اعلام این خبر گفت: بررسی آمارهای انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران مربوط به ۵ ماهه نخست سال جاری نشان می دهد که صادرات فولاد میانی و محصولات فولادی ایران به ۲.۵ میلیون تن نزدیک و به حدود یک میلیون و ۴۸۷ هزار تن رسید که در این میان شرکت بازرگانی صندوق بازنشستگی کشور با صادرات بیش از ۲۰۰ هزار تن محصول هات بریکت( HBI) به عنوان نخستین و تنها صادر کننده این محصول توانست به عنوان شرکتی مطرح در این زمینه مطرح شود.

مظاهری با اشاره به آمارهای انجمن فولاد بیان کرد: این آمار گویای رشد ۱۱۱ درصدی در صادرات محصولات فولادی و ۹ درصدی در صادرات فولاد میانی است.

مشکلات پیش روی صادرکنندگان محصولات فولادی

وی تصریح کرد: فعالان بازار و تولیدکنندگان رکود مبادلاتی و بالارفتن قیمت ارز را عامل اصلی نوسانات می دانند و معتقدند صادرات در وضعیت فعلی اهرم نجات بازار بوده و اگر در شرایط صادرات به لحاظ ارتباط بانکی بین المللی گشایشی ایجاد شود بازار داخل نیز با رونق همراه خواهد شد و اگر خللی در این روند ایجاد شود شاهد سقوط آزاد قیمت ها و ورشکستگی بسیاری از واحدهای فولادی خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد: نیاز به نگاه فرابخشی، همه جانبه و حمایت تصمیم سازان اقتصادی از صادرات فولاد به عنوان یگانه راه بهبود این بازار از اهمیت به سزایی برخوردار است که در صورت نفوذ این رویکرد اجرایی به طرز فکر فعالان برجسته بازار و مسئولان دولتی، اقتصادی و حتی سیاسی و مورد بحث قرار گرفتن صادرات فولاد در مناسبات دیپلماتیک مخصوصا با کشورهای همسایه و بازارهای منطقه ای و جهانی می تواند به بهبود سریع این بازار و جذب بخش بزرگی از عرضه ها همچنین افزایش حجم تولید در واحدهای فولادی کوچک، متوسط و بزرگ منجر شود.

عضو انجمن فولاد افزود: بازار ایران به دلیل رکود با بازارهای جهانی هماهنگی ندارد و با وجود آنکه سایر بازارها با رشد قیمت مواجه بودند و سطح فعلی نرخ ها در بازارهای جهانی از ایران بالاتر است به دلیل اشباع بازار داخلی و رکود، بازار نشانه ای از بهبود ندارد. به رغم تمام تلاش دولت شاهد رکود بازار در تمامی سطوح هستیم و این موضوع تنها منحصر به بازار مسکن و ساختمان و فولاد نیست و در شرایط فعلی تنها صادرات می تواند راهگشای بازار باشد.

وی درباره اینکه چرا بخش خصوصی در امر صادرات نسبت به واحدهای دولتی موفق نیست، گفت: واحدهای بزرگ به دلیل امکانا بیشتر از جمله داشتن دفاتر بین المللی و همچنین پایین بودن قیمت تمام شده به دلیل بالا بودن تناژ تولید این امکان را دارند که با قیمت های پایین تر محصول خود را عرضه کنند که این موضوع باعث می شود بخش خصوصی قدرت رقابت را در بازارهای جهانی از دست بدهد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

نماینده حزب ملی فرانسه:هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد،خوب است!/دلار به اسلحه اقتصادی آمریکا تبدیل شده است

تیری آمیانی،نماینده حزب ملی فرانسه از سوء‌استفاده ابزاری آمریکا از دلار به شدت انتقاد کرد و گفت: هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد، خوب است، چراکه دلار به یک اسلحه اقتصادی و سیاسی برای آمریکا تبدیل شده است و این کشور به خود حق می‌دهد که هر جا دلار استفاده شد، دخالت کند.
نماینده حزب ملی فرانسه:هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد،خوب است!/دلار به اسلحه اقتصادی آمریکا تبدیل شده است
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها