• کد خبر: ۲۴۴۸۰
  • تعداد بازدید: ۳۹۰
در تحلیلی بررسی شد:

رفتار هیجانی توده وار، آفت بازار سرمایه

همچنان سهام با فرض دلار ۸هزار تومانی ارزنده است و گزینه مناسبی برای ورود سرمایه‌گذاران و خرید خواهد بود.در مجموع به‌نظر می‌رسد با توجه به مجموع عوامل مزبور شاخص کل بورس دوباره به صعود تا محدوده 200 هزار تا ۲۴۰هزار واحدی در آینده نزدیک ادامه دهد.


در حالیکه انتظار می رفت با هجوم بیش از 200 هزار میلیارد تومان نقدینگی به بورس تهران از چند ماه گذشته تا کنون، معضلی بر سر راه بورس تهران و رشد پیوسته قیمت سهام و شاخص ها در بازار نباشد، ولی موانعی چون FATF  و کاهش بیش از 6500 تومانی دلار باعث شد شاهد سقوط شدید قیمتها در بازار سرمایه باشیم. هجوم خریداران و سهامداران ناشی و تازه وارد اخیر برای تشکیل صفهای فروش مستحکم و  نقد کردن سهام نیز  تعادل و شیرازه بورس تهران را برهم ریخت و معضلی بر معضلات بازار سرمایه افزود.

هرچند پس از صعود بی‌وقفه و هیجانی قیمت‌ها طی روزهای گذشته، فشار سنگین فروش امری طبیعی بود. اما این موضوع به بهانه دو موضوع شدت گرفت؛  افزایش نرخ خوراک پتروشیمی و کاهش نرخ دلار، زمینه‌ساز شدت گرفتن این ریزش بود. از سوی دیگر بخشی از رشد اخیر به واسطه ورود نقدینگی بود. اما اکنون پول‌های جدید در حال خروج  از بازار هستند.

اما در این میان مهم‌ترین سوال، آینده بازار سهام و مقصد جدید شاخص کل بورس است. در این راستا کارشناسان معتقدند که بازار سهام از این پس با روندی منطقی حرکت کند و شاهد التهابات و هیجان فروش روزهای اخیر نباشیم.  عموم کارشناسان بازار روند کلی بورس را پس از فروکش کردن هیجان فروش اخیر در مسیر مثبت و رو به رشد ارزیابی می کنند.

این موضوع نیز به این دلیل است که همچنان سهام با فرض دلار  هشت هزار تومانی ارزنده است و گزینه مناسبی برای ورود سرمایه‌گذاران و خرید خواهد بود.در مجموع به‌نظر می‌رسد با توجه به مجموع عوامل مزبور شاخص کل بورس دوباره به صعود تا محدوده 200 هزار تا ۲۴۰هزار واحدی در آینده نزدیک ادامه دهد. اما همان‌طور که عنوان شد تاثیر متغیرهای اقتصادی از جمله قیمت‌ها در بازارهای کالای جهانی ، تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور ، تغییرات دلار در سامانه نیما و ریسک‌های سیاسی را نباید بر آینده بورس نادیده گرفت.

کارنامه امروز بازار:

در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از افت قیمتها در نمادهایی چون #فارس، #فولاد، #کگل،  #فملی، #پارس، #تاپیکو، با افت 7665 واحدی روبرو شد و رکورد جدیدی در ریزش ثبت کرد. بازار پس از تکانه منفی روز گذشته پر عرضه آغاز کرد و با تصویب آخرین لایجه از معاهده FATF در مجلس شورای اسلامی جو مثبت خصوصا در نمادهای بانکی و دیگر نمادهای مطرح بازار ایجاد شد. اما افت قیمت دلار به دنبال تصویب لایحه CFT مجددا فشار را بر کلیت بازار افزایش داد و عمده نمادهای مطرح در کف مجاز قیمتی به کار خود پایان دادند.

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص:

فارس 1,233 واحد منفی/ فولاد 521 واحد منفی/ کگل 344 واحد منفی/ فملی 298 واحد منفی/ پارس 234 واحد منفی/ پارسان 222 واحد منفی/ تاپیکو 220 واحد منفی.

بیشترین حجم معاملات: وتجارت 644.2 میلیون سهم/ وبملت 458.9 میلیون سهم/ فولاد 310.6 میلیون سهم/

فملی2 252.8 میلیون سهم/ شپلی 202.7 میلیون سهم.

ماجرای نامعلوم FATF:

بالاخره پس از کش و قوسهای فراوان مجلس با الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) موافقت کرد. این در حالیست که برای قانونی شدن این امر مصوبه شورای نگهبان هم لازم است. کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نسبت به تصویب لایحه الحاق به CFT گفته که اعلام نظر در رابطه با CFT زود است. مجلس آن را تصویب کرده اما هنوز برای ما نیامده است.

گفتنی است دیروز و امروز نگرانی ها از عدم تصویب FATF  بورس تهران و اقتصاد کشور را در هم ریخت بطوریکه طی دو روز اخیر شاهد سقوط آزاد و افت دسته جمعی قیمت اکثر نمادهای فعال در بازار بودیم و واکنش سهامداران و سرمایه گذاران به مقاومت برخی از نمایندگان به این لایحه منفی بود.

روزشمار آغاز تحریمهای یک جانبه نفتی امریکا علیه ایران:

کمتر از 28 روز به آغاز تحریمهای نفتی ایران باقی مانده و طبق اظهارات و مصوبات هیئت دولت امریکا و ترامپ، از روز 13 آبان ماه جاری تحریمهای مرتبط با حوزه نفت و گاز و پتروشیمی ایران آغاز خواهد شد و این کشور متخاصم سعی دارد بیشترین فشارها را  بر ایران وارد کند. خوشبختانه بازار طلا و ارز، بازار مسکن و مهمتر از همه بازار سهام ... نسبت به این امر بی تفاوت بود و حتی شاهد ریزش و افت قیمتها در بازار طلا و ارز هستیم. بطوریکه دلار 18 هزار و 850 تومانی چند روز قبل، اینک به پایین تر از 13 هزار تومان سقوط کرده و مردم بیشتر میل به فروش و خروج از بازار ارز دارند تا رغبت خرید. این امر را به فال نیک می گیریم و امیدواریم بزودی شاهد ریزش قیمت دلار تا سطح ده هزار تومانی در بازار آزاد و عرصه فعالیتهای اقتصادی کشور باشیم.

پیش بینی بازار دوشنبه 16  مهر 97 :

 بسیاری از فعالان حرفه ای بازار، روز شنبه و در اوج قیمتها سهام خود را نقد می کردند. وقتی علت فروش آنها سوال شد، پاسخ دادند اگر FATF در مجلس تصویب نشود، بورس می ریزد چون سویفت اروپایی و تبادلات ارزی شرکتها با مشکل جدی روبرو خواهد شد. اگر FATF تصویب بشود باز هم بورس می ریزد چون با تصویب آن نرخ دلار به شدت می ریزد( الان 12000 تومان معامله میشود ولی ده روز قبل 18 هزار و 850 تومان نیز معامله شده بود) و کسانی که از اول مهر تا 13 مهر به بازار سهام برای خرید هجوم آورده بودند، سهام خود را می فروشند و راهی بازار سکه و ارز میشوند تا دلارهای ارزان 12 هزار تومانی را از کف بازار جمع کنند.

 اکنون گاهی شاهد هجوم فعالان بازار برای خرید و هیجان مثبت هستیم و گاهی شاهد سیطره هیجان منفی و هجوم مردم و سهامداران برای فروش و عرضه های سنگین! لذا پیش بینی ها برای ادامه مسیر بازار حتی برای یک روز، نیز سخت است. در این میان، هرچند حرکت های هیجانی توده وار در بازار به اوج خود رسیده و دست همه فعالان حرفه ای و نیمه حرفه ای بازار را بسته اما! سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی، همچنان به راه هموارخود ادامه خواهند داد.

*حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایران

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

الزام استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از الزام استفاده از کارت سوخت شخصی از تاریخ ۲۰ مردادماه خبر داد و گفت: این طرح را با هدف جلوگیری از سوءاستفاده و مقابله با قاچاق سوخت اجرایی خواهیم کرد.
الزام استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها