• کد خبر: ۲۴۴۸۷
  • تعداد بازدید: ۱۵۲

بورس در انتظار بازگشت آرامش

شاخص کل بورس روز گذشته در حالی بیش از 7000 هزار واحد ریزش را تجربه کرد که انتظارات در این روز بر این است که معاملات بهتر و متعادل تری را شاهد باشیم.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو)، روز گذشته بازار بورس در حالی سپری شد که در ابتدای ساعات معاملات شاهد بازار منفی و همراه با صف فروش در اکثر نمادها بودیم و در عین حال از آن سو خبر رد یا تایید FATF توسط مجلس نیز بر معاملات دیروز سایه افکنده بوده به طوری که پس از کش و قوس های زیاد در نهایت در نیمه های بازار خبر تصویب این لایحه آمد و همزمان با انتشار این خبر شاهد برچیده شدن صف های فروش و مثبت شدن قیمت بعضی از نمادها بودیم و به نوعی هیجان خرید را شاهد بودیم. اما اندکی بعد فشار فروش دوباره رو به فزونی گذاشت و شاهد تشکیل صف فروش در بسیاری از نمادها بودیم. همانطور که قبلا گفته شد روند نزولی روزهای گذشته نشان می دهد که علت این ریزش های بازار چیزی فراتر از تصویب یا عدم تصویب این لایحه بوده است و همانطور که در بازار دیروز مشاهده شد با تصویب این لایحه نیز باز فشار فروش در بازار به طور محسوس احساس می شد به طوری که در نهایت شاخص کل با کاهش 7665 واحدی به کار خود پایان داد و بر روی عدد 176419 واحد قرار گرفت. در بازار دیروز گروه هایی که برگشت خوبی را تجربه کردند گروه بانکی و پالایشی بودند به طوری که در نماد وبملت شاهد رفت و برگشت قیمت ها از منفی 5 درصد تا مثبت 3 درصد بودیم، در گروه پالایشی نیز تقریبا وضع به همین منوال بود و در نمادی همچون شپنا شاهد تغیرات قیمتی از محدوده منفی تا محدوده مثبت کامل بودیم اما در سایر گروه معاملات در کل بازار در درصدهای منفی دنبال می شد و در گروهی مانند گروه خودرو شاهد پابرجا بودن صف های فروش بودیم.

در خبرها همزمان با تصویب   CFT علی مطهری بیان کرد پیوستن ایران به این کنوانسیون اصلاحاتی در نظام بانکی صورت می‌دهد که به نفع منافع برخی افراد نیست و مهمترین اثر الحاق به این کنوانسیون این است که مبادلات بانکی ما که امروز با مشکلاتی روبرو است تا حدودی آسان تر شده و تسهیل پیدا می کند و نوعی هماهنگی میان سیستم بانکی ما و دنیا ایجاد می شود. سخنگوی کمیسیون عمران مجلس  تصویب لایحه CFT و مدیریت و کنترل عوامل داخلی را موجب کاهش تا ۳۰ درصدی قیمت زمین و آپارتمان تا پایان سال ۱۳۹۷ ارزیابی کرد. مرتضی نجفی، استاد علم حقوق در خصوص پیروزی ایران در دادگاه لاهه گفت این حکم دست  کشور را باز خواهد گذاشت و برای ایران جای مانور می گذارد تا در مجامع بین المللی و سازمان ملل متحد و در اتحادیه اروپا گام محکم تری بردارد و از خواسته ایی که از اتحادیه داشته با قدرت بیشتری مطالبه کند. اما فارغ از اخبار سیاسی، ستاد تنظیم بازار در خصوص تعین قیمت گذاری محصولات فولادی در بورس کالا اعلام کرد از این پس قیمت پایه تطبیقی (افزایشی – کاهشی) ملاک محاسبه و تعیین نرخ پایه قرار گیرد. این در حالی است که قبل از این میانگین قیمت چهار عرضه قبل ملاک نرخ پایه بورس فلزات قرار گرفته بود و عملا امکان بهره‌مندی از نرخ پایه کاهشی در صورت نبود متقاضی وجود نداشت.

اما در کدال چفیبر در شهریور ماه 85 میلیارد تومان فروش داشت که جمع فروش شش ماهه خود را به رقیم 2456 میلیارد تومان رساند که نسبت به مدت مشابه سال قبل افت 78 درصدی را نشان می دهد. در اولین گزارش فصلی انرژی به ازای هر سهم 177 ریال سود محقق کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل افت 13 درصدی را نشان می دهد.

بازارهای جهانی کار خود را نزولی آغاز کردند به طوریکه قیمت هر تن روی به 2576 دلار رسید و نفت نیز با کاهش قیمت حدود یک درصدی به 83 دلار در هر بشکه رسید. اما در چین دستور تزریق 175 میلیارد دلار وام بانکی به فعالیت های اقتصادی  با هدف مقابله با تعرفه های آمریکا از جمله عواملی است که باعث می شود تا انتظار رشد قیمت کامودیتی ها را داشته باشیم. اما در بازار امروز انتظار می رود نسبت به روزهای گذشته معاملات بهتر و متعادل تری را شاهد باشیم و در این بین همچنان دو گروه پالایشی و بانکی بیش از سایرین مورد توجه اهالی بازار باشند.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

نماینده حزب ملی فرانسه:هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد،خوب است!/دلار به اسلحه اقتصادی آمریکا تبدیل شده است

تیری آمیانی،نماینده حزب ملی فرانسه از سوء‌استفاده ابزاری آمریکا از دلار به شدت انتقاد کرد و گفت: هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد، خوب است، چراکه دلار به یک اسلحه اقتصادی و سیاسی برای آمریکا تبدیل شده است و این کشور به خود حق می‌دهد که هر جا دلار استفاده شد، دخالت کند.
نماینده حزب ملی فرانسه:هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد،خوب است!/دلار به اسلحه اقتصادی آمریکا تبدیل شده است
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها