• کد خبر: ۲۴۵۵۴
  • تعداد بازدید: ۵۸۳

بررسی فعالیت یک ماهه شیران

شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران به عنوان بزرگ ترین تولید کننده مواد اولیه شوینده ها در نیمه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته 40 درصد رشد فروش را داشته است.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو)، شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران اولین و بزرگ‌ترین تولیدکننده ماده اولیه شوینده‌ها در ایران است که در خردادماه ۱۳۷۳ با ظرفیت اسمی تولید ۵۰ هزار تن الکیل بنزن خطی و ۴۱ هزار تن نرمال پارافین با استفاده از دانش فنی و مهندسی پایه شرکت UOP شعبه لندن به بهره‌برداری رسید و در سال ۱۳۸۲ با اجرای طرح توسعه اول، ظرفیت اسمی خود را به ۷۵ هزار تن الکیل بنزن خطی و ۱۴۰ هزار تن نرمال پارافین در سال افزایش داد. این شرکت تا سال ۱۳۸۴ تنها تولیدکننده ماده اولیه شوینده‌ها (LAB) در کشور بوده است و از سال ۱۳۸۴ شرکت پتروشیمی بیستون با ظرفیت تولیدی ۵۰ هزار تن LAB در سال در کرمانشاه به بهره‌برداری رسید. لازم به توضیح است بیش از ۷۵ درصد نیازهای مواد اولیه (LAB) شرکت‌های تولیدکننده مواد شوینده توسط شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران تأمین می‌گردد.

تولید

در نمودار زیر روند تولید شرکت در شش ماهه ابتدایی سال نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می شود روند تولید در کل سال روند ثابتی بوده که این رویه در طی چند سال اخیر نیز همین گونه بوده است.  

1

مقدار فروش 

فروش شرکت به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شود فروش صادراتی 60 درصد از کل فروش شرکت را شامل می شود که نرمال پارافین مازاد و الکیل بنزن خطی بخش عمده ای فروش ریالی شرکت را تشکیل می دهند. با توجه به افزایش نرخ دلار می توان به رشد فروش در ماه های آتی امیدوار بود. 

2

نرخ فروش

در بررسی نرخ های فروش مشاهده می شود که روند صعودی خوبی در ماه مرداد و شهریور داشته و به نظر می رسد تا پایان سال نیز روند روبه رشد ادامه یابد. 

3

مبلغ فروش

در شکل زیر روند فروش شرکت در شش ماه ابتدای امسال و سال قبل نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می شود مبلغ فروش شرکت به دلیل ارتباط مستقیم با نرخ دلار در اکثر ماه ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است و در نهایت شرکت در 6 ماهه ابتدایی 97 در مقایسه با سال گذشته رشد فروش 40 درصدی داشته است . 

لازم به توضیح است عمده فروش داخلی شرکت را الکیل بنزن خطی (LAB) تشکیل می‌دهد که ماده اولیه شرکت‌های تولیدکننده مواد شوینده است. بیش از ۵۰ درصد فروش شرکت صادراتی است و نرمال پارافین مازاد به‌عنوان یک محصول میانی یکی از اصلی‌ترین محصولات صادراتی شرکت است. هندوستان به دلیل فقدان ماده اولیه نفت سفید از نرمال پارافین برای تولید الکیل بنزن خطی (LAB) استفاده می‌کند.

درصد زیادی از مواد مستقیم مصرفی شرکت را نیز نفت سفید تشکیل می دهد که افزایش قیمت نفت برنت بهای تمام شده شرکت را افزایش می دهد.

4

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می شود فروش شرکت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش 40 درصدی داشته که ناشی از افزایش نرخ های فروش است .با احتساب نرخ دلار 10000 تومان و نفت خام 80 دلاری شرکت پتانسیل دستیابی به سود حداقل 95 تومانی را خواهد داشت. نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

الزام استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از الزام استفاده از کارت سوخت شخصی از تاریخ ۲۰ مردادماه خبر داد و گفت: این طرح را با هدف جلوگیری از سوءاستفاده و مقابله با قاچاق سوخت اجرایی خواهیم کرد.
الزام استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها