• کد خبر: ۲۴۵۵۸
  • تعداد بازدید: ۴۶۷

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

رفتار هیجانی عامل ایست بازار / از شایعات دوری کنید

دکتر شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار دلایل توقف روند صعودی بازار سرمایه در روزهای اخیر را ورود تازه‌واردان با سطوح مختلف سواد مالی و سرمایه‌گذاری به بازار سرمایه دانست و در گفتگو با "شرق" گفت: باید توجه کنیم نوسان قیمت سهام، ذات بازار سرمایه است. هنگام کاهش قیمت‌ها باید از رفتار‌های هیجانی پرهیز کنیم به شایعات توجه نکنیم و با نگاه بلند‌مدت به افق بازار سرمایه به این بازار وارد شویم. به گفته سخنگوی سازمان بورس، بازار سرمایه ایران می‌تواند در شرایط فعلی نقش مهمی در کنترل تورم داشته باشد و نقدینگی را به بخش مولد اقتصاد هدایت کند. بورس به‌عنوان یک بازار سازمان‌یافته و رسمی با صنعت رابطه تنگاتنگی دارد اما با‌این‌حال در کشور ما اغلب مردم با آن آشنایی ندارند و متأسفانه بسیاری از فعالان اقتصادی، صنعتگران نیز با ادبیات آن ناآشنا هستند.

مشاهده کل خبر


استفاده از ظرفیت بورس در عرصه بین المللی

مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد خبر داد و گفت: بورس بین الملل، از جمله ظرفیتهای جدیدی بوده که در کشور از آن به خوبی استفاده نشده و می‌تواند ظرفیت جدیدی در کشور را فراهم سازد. مرتضی بانک در تشریح مختصات بورس بین الملل در مناطق آزاد گفت که این بورس با سرمایه مشترک داخلی و خارجی راه اندازی می‌شود و فعالیت‌های آن با شیوه و زبان بین‌المللی بوده و حتی تقاضاها هم بر اساس تقاضای بین المللی است.

مشاهده کل خبر


گام جدید در برقراری عدالت مالیاتی

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: طرح جامع مالیاتی مانع از فرار مالیاتی و برقراری عدالت در کشور می شود. دکتر شاپور محمدی در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای طرح جامع مالیاتی اظهار داشت: نقش مالیات در عرصه اقتصادی بسیار مهم است و طرح جامع مالیاتی می تواند ضمن ارتقاء ظرفیت های نظام مالیاتی، بسترهای این کار را هموارتر کند.

مشاهده کل خبر


دلایل رشد شاخص بورس از ابتدای سال تاکنون

محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، در برنامه گفتگوی ویژه خبری، دلایل رشد شاخص از ابتدای سال جاری تاکنون را برشمرد و گفت، پیش‌بینی وضعیت شرکت‌ها، تحلیل درمورد جایگزینی شرکت‌ها، رشد گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها و مطلوب بودن گزارش‌های شش‌ماهه که تا آخرمهرماه سال جاری و به‌تدریج منتشر خواهند شد از مهمترین عوامل رشد شاخص هستند. بهروز خدارحمی، مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات و عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران نیز بیان کرد: یکی از دلایل رشد بازار، نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش ریال کشورمان بوده است و به‌تبع شرکت‌های صادراتی وضعیت بهتری خواهند داشت. همچنین دارایی‌ها را با ریال جدید محاسبه کردند و به اصطلاح تجدید ارزیابی داشتند که این موارد موجب رشد بقیه شرکت‌ها نیز شده است.

مشاهده کل خبر


عبور سود سهام عدالت از 5 هزار میلیارد تومان

مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی از افزایش سود سال 96 سهام عدالت نسبت به سال 95 خبر داد و آزادسازی سهام عدالت را در انتظار تصمیم مجلس عنوان کرد. سید جعفر سبحانی درباره واریز سود سهام عدالت مشمولین و آخرین تصمیمات به "سنا" گفت: بخشی از سهام 49 شرکت مربوط به سهام عدالت است و به آن ها شرکت های سرمایه پذیر می گوییم. مثل دخانیات،مخابرات،بانک ها،بیمه ها،پتروشیمی ها،پالایشگاهها و ... که لیست همگی آنها در سایت سازمان خصوصی سازی قرار دارد.

مشاهده کل خبر


همگرایی نهادهای بازار سرمایه حیاتی است

یاسر فلاح، مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس در نخستین جلسه شورای سیاست گذاری فرهنگ سازی بازار سرمایه، با اشاره به بحث پیاده سازی فرهنگ نوین سرمایه گذاری در بازار سهام گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار تصمیم دارد با همکاری نهادهای بازار سرمایه رویه ای یکپارچه در زمینه فرهنگ سازی ایجاد کند. رییس شورای سیاست گذاری فرهنگ سازی بازار سرمایه با تاکید بر نقش فرهنگ سازی در افزایش سطح سواد مالی، ادامه داد: سند فرهنگ سازی بازار سرمایه در گذشته طراحی شده بود اما از سوی رئیس سازمان به اصلاح برخی از سطوح این سند تاکید شد. پس از بازبینی و اصلاح این سند فرهنگی، یک خط مشی مشترک بین تمامی ارکان بازار سرمایه ایجاد می شود و بر اساس آن، فرهنگ سازی به صورت مدون و همگون در بازار سرمایه عملیاتی خواهد شد.

مشاهده کل خبر


دستور العمل معاملات اعتباری پابرجاست/تکذیب یک شایعه

مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار ، توقف در دستورالعمل معاملات اعتباری در این بازار را تکذیب کرد و گفت: دستور العمل معاملات اعتباری همچنان پابرجاست و هرگونه تصمیم سازمان بورس و اوراق بهادار در حمایت از بازار خواهد بود. محسن خدابخش تاکید کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است هر الگویی در رابطه با معاملات اعتباری به اجرا گذاشته می شود، الزاما باید برخوردار از پشتوانه دارایی باشد. لذا خریدهای اعتباری باید در این راستا باشند که حتما سهامی خریداری شود و پشتوانه آن اعتبارات کارگزاری ها قرار بگیرد.

مشاهده کل خبر


رد و پذیرش FATF تاثیر جدی بر بازار سرمایه ندارد

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سامان در خصوص تأثیر پذیرش اف ای تی اف در بازار سرمایه اظهار داشت: تنها اثری که این سند می تواند در بازار سهام بر جای گذارد، ضابطه مند شدن بانک ها است. منظم شدن فعالیت های بانکی و حضور در چارچوب قوانین بین المللی می تواند کمی سود بانک ها و حجم عملیات بانکداری را رونق دهد. اما از طرف دیگر، روابط بین المللی با دیگر کشورها حرف اول را می زند. اگر این رابطه ایجاد نشود، الحاق به سند اف ای تی اف، تنها یک مهر صدآفرین زیر دیکته با نمره بیست است. بهزاد گلکار گفت: در صورت پذیرش اف ای تی اف ، سطح تعاملات بانکی ایران راحت تر صورت می گیرد. البته این در صورتی است که تحریم های بانک مرکزی ملغی شود.

مشاهده کل خبر


بورس در یک قدمی فصل آرامش بورس در یک قدمی فصل آرامش

به گفته مدیرعامل گروه سپهر صادرات، در چند ماه اخیر دیده شد که بسیاری از سرمایه گذاران بازارهای دیگر به سمت بورس حرکت کرده اند و بازار با رونق طولانی مدت همراه بود. با وجود مزیت های مثبتی که ورود نقدینگی و به تبع آن تعمیق بازار ایجاد میکند، همواره در این مسیر ریسک گریزی نیز افزایش میابد. بهروز خدارحمی افزود: با توجه به اینکه سرمایه گذاران در یک دوران پر رونق وارد بازار شده اند، این انتظار برای گروه های جدید به وجود می آید که بازار بلندمدت این روند را حفظ کند و شاهد اصلاح قیمتی نباشیم. به همین دلیل عده ای با شروع اصلاح قیمت ها، عرضه های خود را در بازار تشدید می کنند که عمدتا این عرضه ها جنبه هیجانی دارند.

مشاهده کل خبر


ریسک فقدان تحلیل در بازار سرمایه

نادی قمی با اشاره به اینکه این موضوع در کشورهای پیشرفته متفاوت است، اظهار داشت: با مراجعه به تاریخ بازار سرمایه در کشورهای پیشرفته مانند ژاپن، کره جنوبی، آلمان، فرانسه و در حال حاضر چین می توان دریافت که شرکت ها از حدود دو دهه پیش شروع به تامین مالی از طریق بازار سرمایه کرده اند، البته در آمریکا سابقه بسیار بیشتری وجود دارد. به گفته نادی قمی، اگرچه گزارش شهریورماه برخی از شرکت ها نشان می دهد که نرخ فروش محصولاتشان نسبت به میانگین 5 ماه گذشته رشد مناسبی داشته است اما شرکت های بسیاری نیز وجود دارند که نرخ فروش محصولات شان تغییری نداشته است. بنابراین سرمایه گذاران باید با تحلیل و توجه به مسایل بنیادی اقدام به خرید سهام کنند.

مشاهده کل خبر


بازار سرمایه، بهترین گزینه نقدینگی سرگردان

مدیرعامل سرمایه گذاری دانایان پارس با بیان اینکه قیمت سهام شرکت ها در نرخ های فعلی ارزنده است، ابراز داشت: به زودی منطق جایگزین رفتارهای هیجانی می شود. شهاب الدین شمس در پاسخ به این سوال که برای کنترل رفتار هیجانی در بازار سرمایه چه راهکاری پیشنهاد می کنید، خاطرنشان کرد: در کشورهایی با بازار توسعه یافته، توصیه می شود که افراد از سرمایه گذاری مستقیم پرهیز کنند. طی سال های اخیر نیز صندوق های سرمایه گذاری در کشور توسعه و عملکرد خوبی داشته اند و گزینه مناسبی برای حضور دارایی های نقدی به شمار می روند. از همین رو، بهتر است که سرمایه ها به سمت صندوق ها و سبدگردان ها هدایت شوند که خوشبختانه این موضوع در حال پررنگ تر شدن است.

مشاهده کل خبر


ضعف تحلیل؛ مشکل اصلی بازار

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین، روند حرکتی بازار سرمایه را برای ماه های آتی، صعودی پیش بینی کرد و گفت: بازار سرمایه هنوز در ابتدای رشد خود قرار دارد و ارزش این بازار با وجود ورود تعداد زیادی از شرکت ها در کف 10 ساله خود است. علیرضا تاج بر با اشاره به اینکه تحلیل ها در بازار بسیار محافظه کارانه بود، عنوان کرد: نرخ تسعیر دلار از 18هزار تومان به نزدیک 14 هزار تومان رسیده است؛ اما حتی این رقم هم در هیچ تحلیلی دیده نشده است. بنابراین نوسانات اخیر دلار، تاثیری بر بازار سرمایه، تحلیل ها و توقف روند صعودی، نداشته و برای ماه های آتی نیز روند صعودی بازار را پیش بینی می کنیم.

مشاهده کل خبر


ارزیابی وضعیت کنونی بازار سرمایه

به گفته یک تحلیلگر بازارهای مالی، التهابات پیش آمده در بازارهای موازی ارز و سکه، باعث شد تا مردم برای حضور در بازار سرمایه ترغیب شوند اما این بازار در کنار روند رو به رشد خود، با رفتار هیجانی تازه واردان روبرو شد. موسی احمدی اظهار داشت:برخی از صنایع از جمله صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و معدنی از عوامل بنیادین و افق کسب و کار خوبی برخوردارند اما طی چند روز گذشته در برخی بخش ها با رشد هیجانی رو به رو بودیم که این مساله بیم مواجهه با مشکلاتی را در ذهن کارشناسان ایجاد کرده است.

مشاهده کل خبر


بازار سهام به زودی به نقطه تعادل برمی‌گردد

تیموری شندی روند کنونی بازار سهام را ناشی از اصلاح طبیعی قیمت سهام دانست و گفت: وقتی نماگر بورس با رشد 100 درصدی در مدت کوتاهی مواجه می‌شود، طبیعی است که با اصلاح 20 درصدی نیز روبرو شود و سهم خوب و برخوردار از چشم‌‌ انداز بنیادی علمی تا امروز از اصلاح 15 درصدی قیمت سهام نیز برخوردار نبوده، اما سهم‌های زیانده و یا فاقد چشم‌انداز سودآوری که با رشد غیرمنطقی مواجه بودند، همچنان با افت بیشتری مواجه خواهند بود. به گفته این کارشناس، دلیل اصلی ریزش قیمت سهام در بازار عمدتا ناشی از ورود صاحبان پول و نقدینگی‌های جدیدی بوده که براساس دیدگاه سرمایه‌گذاری بلند مدت وارد بازار سهام نشده‌‌اند.

مشاهده کل خبر


تحریم موضوع جدیدی نیست/ بازار به روند مثبت ادامه می دهد

به گفته مدیرعامل کارگزاری بانک دی، از ابتدای سال شاخص بورس رشد چشمگیری را تجربه کرده است، اما این رشد در نیمه دوم سال هم تکرار خواهد شد؟! کدام صنایع سود ده هستند و تحریمها چقدر می تواند بر بورس اثر گذار باشد، همه اینها سوالاتی است که در گفت و گو با فردین آقابزرگی، مدیرعامل کارگزاری بانک دی، مطرح شد. آقابزرگی با اشاره به مواردی مانند تطبیق قیمت تمام شده مواد اولیه شرکت‌ها و صنایع به نسبت نرخ و قیمت ارز حاصل از صادرات یا نرخ فروششان، تصریح کرد: با اعلام نرخ خوراک پتروشیمی‌ها چنانکه انتظار می رفت طی دو سه روز گذشته شاهد تغییراتی بودیم اما روند آن استمرار نداشت.

مشاهده کل خبر


محصولات شیمیایی با ارزش ترین گروه بورس

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی بورس تهران، گروه محصولات شیمیایی با در اختیار داشتن ۲۸ شرکت و ارزش بازار یک میلیون و ۵۳۳ هزار میلیارد ریالی در رتبه اول در معاملات سومین ماه از تابستان قرار گرفت. بررسی صنایع از نظر ارزش بازار در سومین ماه از تابستان نشان می دهد گروه محصولات شیمیایی با در اختیار داشتن ۲۸ شرکت و ارزش بازار یک میلیون و ۵۳۳ هزار میلیارد ریالی در رتبه اول قرار دارد، فلزات اساسی با بیش از ۹۷۹ هزار میلیارد ریال و فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با بیش از ۵۹۱هزار میلیارد ریال رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده اند.

مشاهده کل خبر


رشد 66 درصدی عرضه‌های اولیه و پذیرش 8 شرکت در نیمه نخست سال 97

مدیر پذیرش فرابورس ایران، سارا سادات اخلاقی، با بیان اینکه در شش‌ماهه نخست امسال تعداد عرضه‌های اولیه در فرابورس در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته رشد 66 درصدی داشته است، گفت: تعداد عرضه‌های اولیه در شش‌ماهه اول سال گذشته 3 شرکت و در نیمه نخست سال جاری 5 شرکت بوده است و بدین ترتیب در شش ماه اول امسال شرکت‌های تجارت الکترونیک پارسیان کیش، عطرین نخ قم، کشت و دام قیام اصفهان، کشاورزی و دامپروری بینالود نیشابور در بازار دوم و شرکت پتروشیمی غدیر در بازار اول فرابورس موفق به عرضه سهام خود شدند.

مشاهده کل خبر


نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

نماینده حزب ملی فرانسه:هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد،خوب است!/دلار به اسلحه اقتصادی آمریکا تبدیل شده است

تیری آمیانی،نماینده حزب ملی فرانسه از سوء‌استفاده ابزاری آمریکا از دلار به شدت انتقاد کرد و گفت: هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد، خوب است، چراکه دلار به یک اسلحه اقتصادی و سیاسی برای آمریکا تبدیل شده است و این کشور به خود حق می‌دهد که هر جا دلار استفاده شد، دخالت کند.
نماینده حزب ملی فرانسه:هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد،خوب است!/دلار به اسلحه اقتصادی آمریکا تبدیل شده است
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها