• کد خبر: ۲۴۵۷۰
  • تعداد بازدید: ۱۵۹
نفت خام و فلزات پایه گران شدند؛ طلا به محدوده منفی خزید

بازگشت آرامش به بازارها پس از سقوط جهانی سهام

پس از سقوط ملموس ارزش سهام در وال استریت و سرایت این جو منفی به بورس‌های اوراق بهادار آسیایی و اروپایی و همچنین بازارها کالایی، صبح امروز از فشار موجود بر بازارها کاسته شده و قیمت‌‌ها در بورس‌های آسیا و اقیانوسیه و بازار نفت خام و فلزات پایه در مسیر صعود قرار گرفته‌اند. در این میان معاملات طلا در محدوده منفی پیگیری می‌شود.

پس از سقوط شدید وال استریت در چهارشنبه شب، بار دیگر در شب گذسته شاهد افت شاخص‌ها در بورس‌های اوراق بهادار آمریکا بودیم به گونه‌ای که شاخص صنعتی داوجونز و شاخص S&P500 بیش از دو درصد پایین آمدند و شاخص ترکیبی نزدیک نیز افتی 1/2 درصدی را تجربه کرد. جو منفی وال استریت روز گذشته بازار سهام در بسیاری از نقاط جهان را زیر فشار شدیدی قرار داد. در این میان در بازار نفت و فلزات نیز شاهد عقبگرد قیمت‌ها بودیم و دربازار ارز شاخص دلار پایین‌ترین سطح خود در ماه اکتبر را تجربه کرد. در مقابل به تبع افزایش ریسک‌گریزی سرمایه‌گذاران، طلا مورد اقبال قرار گرفت و از اوج 10 هفته اخیر فراتر رفت.

سهام

صبح امروز اما شاهد بهبود نسبی اوضاع بودیم. در بورس‌های اوراق بهادار استرالیا و نیوزلند شاخص‌ها با رشدی کمتر از یک درصد مواجه شدند. بورس‌های آسیایی نیز در ادامه به مدار صعود بازگشتند. افزایش سطح خرید تکنیکال پس از افت ملموس روز گذشته و همچنین انتشار گزارش امیدوارکننده تراز تجاری ماه سپتامبر چین در بهبود اوضاع تاثیر شایانی داشت.

ارز

در بازار ارز با آغاز روند شناسایی سود در جفت ارزهای اصلی، دلار آمریکا از زیر فشار خارج شده و شاخص دلار هم اکنون با رشدی مختصر به سطح 95 واحد بازگشته است. رشد مجدد نرخ بازده اسناد خزانه آمریکا نیز در حمایت از دلار این کشور نقش شایانی داشته است.

فلزات پایه

انتشار نتایج بهتر از انتظار در گزارش تراز تجاری چین، فضای مثبتی را بر بازار فلزات حاکم کرد. بر طبق اعلام گمرک چین، مازاد تراز تجاری این کشور در ماه سپتامبر به 31/6 میلیارد دلار رسیده که این رقم از پیش‌بینی موسسات مالی و تحقیقاتی بسیار فراتر بوده است. نرخ رشد سالانه صادرات و واردات این کشور در ماه گذشته به ترتیب برابر با 14/5 و 14/3 درصد بوده است. در عین حال سطح خرید تکنیکال نیز در بازار افزایش یافته است.

هم اکنون در معاملات آتی لندن روی با افزایش قیمتی 1/5 درصدی به 2660 دلار رسیده و سرب نیز 0/7 درصد گران شده و در سطح 2011 دلار معامله می شود. مس و آلومینیوم نیز با افزایش قیمتی کمتر از یک درصد به ترتیب به 6302  و 2040 دلار رسیده‌اند.

نفت خام

اداره گمرک چین امروز اعلام کرد که واردات نفت خام این کشور در ماه سپتامبر به میانگین 9/05 میلیون بشکه در روز رسیده که این رقم نشان دهنده افزایشی مختصر نسبت به ماه آگوست است. انتشار این خبر در بهبود فضای معاملات نفت تاثیرگذار بود. در عین حال اخلال در تولید در خلیج مکزیک به تبع مشکلات ناشی از توفان مایکل نیز عامل دیگری در حمایت از قیمت نفت به حساب می‌آید. همانند دیگر بازارها سطح خرید تکنیکال نیز در بازار روندی صعودی را تجربه می‌کند.

تا این لحظه از معاملات روز جمعه نفت برنت در قرارداد ماه دسامبر با افزایش قیمتی 1/2 درصدی به 81/28 دلار رسیده و نفت وست تگزاس برای تحویل در ماه نوامبر به همین میزان گران شده و در سطح 71/8 دلار قرار گرفته است.

طلا

با بهبود فضای بازارهای سهام و کالایی در صبح امروز، فضای ریسک گریزی دو روز گذشته کمی تلطیف شده و همین امر نیز تقاضا برای طلا را کاهش داده است. هم اکنون هر اونس طلا در معاملات آتی بازار کامکس با افتی 5 دلاری به 1222 دلار رسیده و در بازار نقدی نیز این محصول با کاهش قیمتی به همین میزان در سطح 1218 دلار معامله می‌شود
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

نماینده حزب ملی فرانسه:هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد،خوب است!/دلار به اسلحه اقتصادی آمریکا تبدیل شده است

تیری آمیانی،نماینده حزب ملی فرانسه از سوء‌استفاده ابزاری آمریکا از دلار به شدت انتقاد کرد و گفت: هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد، خوب است، چراکه دلار به یک اسلحه اقتصادی و سیاسی برای آمریکا تبدیل شده است و این کشور به خود حق می‌دهد که هر جا دلار استفاده شد، دخالت کند.
نماینده حزب ملی فرانسه:هر چیزی که به سلطه‌گری دلار پایان دهد،خوب است!/دلار به اسلحه اقتصادی آمریکا تبدیل شده است
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها