• کد خبر: ۲۴۹۳۹
  • تعداد بازدید: ۲۲۸
با بررسی صورت های مالی پالایشگاه فرابورسی براورد شد:

پیش بینی قیمت محصولات پالایشگاه ها در نیمه دوم سال + اثر ۲ عامل بر سود"شراز"

پالایشگاه شیراز با انتشار صورت های مالی ۶ ماهه نخست سال جاری ، اعلام کرد افزایش نرخ فرآورده های نفتی در نیمه دوم سال ۹۷ دور از انتظار نیست.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی"، پالایشگاه شیراز که با سرمایه 102.7 میلیارد تومانی در بازار دوم معاملات فرابورس حضور دارد،  انتشار صورت های مالی ۶ ماهه نخست سال جاری اعلام کرد به طور میانگین حدود 3.3 درصد از نیاز فرآورده­ های نفتی را تأمین می کند.

حدود 75درصد تولیدات "شراز" به طور انحصاری توسط دولت (شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده­ های نفتی) خریداری می ­شود و بازار مصرف کافی برای تولیدات وجود دارد. از طرف دیگر کمبود فرآورده­ های نفتی در بازار مصرف باعث می ­شود تهدیدی متوجه فروش این شرکت فرابورسی نباشد اما روند قیمت جهانی نفت به طور کلی بر میزان درآمد عملیاتی آن اثرگذار است.

قیمت جهانی نفت در ابتدای سال 97 تا پایان تابستان از کانال 65 دلار به کانال 80 دلار در هر بشکه افزایش یافته که این عاملی برای رشد درآمد عملیاتی این پالایشگاه محسوب می شود. 

2018-10-29 08_51_17-Cortana

با توجه به اینکه قیمت نفت خام و فرآورده­ های آن بر مبنای نرخ ­های بین المللی تعیین می ­شود لذا نوسان قیمت نفت تأثیر مستقیم بر روی سودآوری خواهد داشت.

صورت های مالی 6 ماهه

سود خالص پالایشگاه شیراز در 6 ماهه اول سال جاری به ازای هر سهم 2026 ریال سود محقق کرده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 82 درصد افزایش داشته که عمدتا بخاطر افزایش 72 درصدی فروش(متأثر از افزایش نرخ­ های جهانی و نرخ تسعیر ارز) و نیز شناسایی 104.1 میلیارد تومان سایر درآمدهای غیرعملیاتی است.

این شرکت براساس عملکرد 6 ماهه سال جاری مبلغ 208.2 میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است.

1

هیات وزیران در تاریخ 22 مهر مصوب کرد، پالایشگاه ها مجاز هستند فرآورده های ویژه برای مصارف داخلی را بر مبنای متوسط ماهانه نرخ تسعیر مورد عمل در سامانه نیما (به عنوان نرخ پایه) محاسبه یا مستقیماً صادر کنند. به این ترتیب به نظر می رسد نرخ فروش فرآورده های ویژه در 6 ماهه دوم سال ۹۷ نسبت به میانگین نرخ 6 ماهه نخست سال، افزایش یابد.

اما از طرف دیگر از ابتدای آبان سال جاری نرخ تسعیر ارز برای محاسبه قیمت خوراک پالایشگاه ها (نفت خام و میعانات گازی)، برابر با متوسط ماهانه نرخ ارز در سامانه نیما خواهد بود، بر این اساس نرخ خرید نفت خام و میعانات گازی افزایش قابل ملاحظه ای خواهد داشت. 

بنابراین با درنظرگرفتن افزایش قابل توجه نرخ خرید نفت خام و میعانات گازی، افزایش هزینه های دستمزد که براساس نرخ های افزایش حقوق ابلاغی از سوی دولت بوده و افزایش هزینه های سربار و تامین قطعات یدکی ناشی ازنوسان نرخ دلار درسال ۹۷، افزایش بااهمیتی دربهای تمام شده فراورده های تولیدی قابل پیش بینی خواهدبود.

با توجه به اینکه بهای تمام شده و درآمدهای فروش تواما تحت تأثیر نوسان نرخ ارز قرار می گیرند، لذا هم پوشانی موضوع فوق تا حدودی نوسانات نرخ ارز را تعدیل می ­کند ولی به طور کلی اثرات مثبت افزایش نرخ تسعیر ارز و افزایش بهای نفت به واسطه کاهش عرضه جهانی در ماه­ های آتی، می ­تواند تاثیر مثبتی در روند افزایش سود خالص شرکت نفت شیراز  تا پایان سال داشته باشد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها