• کد خبر: ۲۵۰۰۸
  • تعداد بازدید: ۲۴۰

واکنش بازار در آستانه تحریم ها

این روزها در اخبار مهمترین خبرها مربوط به شروع مجدد تحریم ها از سوی آمریکا و واکنش اروپایی ها به این قضیه است. حال باید منتظر واکنش فعالان بازار سرمایه نسبت به بازگشت قطعی تحریم ها بود.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی" به نقل از مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو)، بازار بورس در هفته گذشته گرچه در ابتدا روند منفی به خود گرفته بود ولی در انتهای هفته با انتشار اطلاعیه های در خصوص تسعیر دارایی های بانکی با نرخ ارز ثانویه و همچنین شدت گرفتن بحث مربوط به افزایش قیمت خودرو و نزدیک شدن آن به قیمت بازار شاهد برتری این دو گروه بودیم به طوری که در نمادهای لیدر این گروه ها مانند خساپا و وبملت شاهد صف های خرید سنگینی بودیم به طوری که حتی با عرضه کردن صف خرید بازهم شاهد تشکیل صف خرید در آنها بودیم. در گروه پالایشی نیز به دلیل انتشار گزارش های ضعیف و کاهش قیمت نفت شاهد افت قیمت در نمادهای این گروه بودیم. در سایر گروه ها از جمله پتروشیمی و پالایشی نیز معاملات متعادلی را شاهد بودیم و شرکت ها با توجه به گزارشاتی که داده بودن مورد استقبال سهامداران قرار گرفتند.

اما این روزها در اخبار مهمترین خبرها مربوط به شروع مجدد تحریم ها از سوی آمریکا و واکنش اروپایی ها به این قضیه است. همانطور که در اخبار شاهد بودیم آمریکا از تحریم نفتی ایران کمی عقب نشینی کرد و هشت کشور را از مشمول تحریم های نفتی ایران معاف کرد. البته در همین راستا شرط هایی نیز برای این معافیت در نظر گرفته شده است که عبارت است از1. در ازای خرید نفت، هیچگونه مبادلات ارزی با ایران انجام نخواهد گرفت.۲. خرید نفت حداکثر به میزان یک سوم خرید فعلی، برابر با 7،000،000 تن یا تقریبأ 50 هزار بشکه در روز توسط هر کشور خواهد بود. 3.ایران فقط می تواند در ازای فروش نفت، غذا و دارو دریافت کند. از آنسو در مورد ادامه دسترسی ایران به سوئیفت نیز خبرهای مختلفی را از سوی آمریکایی شاهد هستیم. از آنسو از سوی اروپایی ها تا کنون اقدام عملی خاصی صورت نگرفته است و بیشتر شاهد حمایت های لفظی آنها هستیم. در همین راستا اتحادیه اروپا به دلیل بازگشت تحریم ها عنوان کرد که برای تکمیل سازوکار مالی برای ایران عزمی راسخ داریم.

در کدال بیمه حافظ از افزایش سرمایه سنگین 1130 درصدی خود خبر داد. بانک پاسارگاد در دوره شش ماهه منتهی به شهریور ماه به ازای هر سهم سود 124 ریالی محقق کرد که نسبت به مدت مشابه رشد 20 درصدی را نشان می دهد. بترانس در مهرماه 5.5 میلیارد فروش به ثبت رساند که جمع فروش هفت ماهه شرکت را به مبلغ 200 میلیارد رساند و افت 8 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می دهد. حتاید نیز خبر از افزایش 10 درصدی در تعرفه خدمات خود خبر داد، البته این افزایش مربوط به خدماتی است که از ابتدای مهر ماه ارائه خواهد شد.

در بازارهای جهانی خبر مربوط به معافیت 8 کشور از تحریم های نفتی ایران باعث افت محسوس قیمت نفت شد به طوری که در پایان معاملات روز گذشته قیمت هر بشکه نفت به 72.5 دلار در هر بشکه رسید. همچنین خبر تماس تلفنی ترامپ با رئیس جمهور چین و دستور وی به منظور تنظیم متن تفاهم نامه نهایی با چین و همچنین تصویب سیاست های افزایش سرمایه گذاری در چین در بخش زیرساخت ها باعث شد تا فلزات اساسی که با افت جدی رو به رو شده بودند کمی بهبود یابند به طوری که در نهایت قیمت هر تن روی به حدود  2550 دلار و قیمت هر تن مس به حدود 6310 دلار رسید. متانول نیز همزمان با کاهش قیمت نفت نیز کاهش قیمت را تجربه کرد و به 405 دلار/تن رسید. اما در بازار امروز با توجه به آغاز تحریم ها انتظار می رود در روند معاملاتی سرمایه گذاران شاهد مقداری احتیاط باشیم از آنسو حقوقی ها با حمایت خود از بازار می توانند هیجانات ناشی از سرمایه گذاران خرد را کنترل کنند. در کل در گروه پالایشی با توجه به کاهش قیمت نفت انتظار می رود معاملات منفی را شاهد باشیم. پتروشیمی ها نیز با توجه به افت قیمت های جهانی در خصوص بعضی از محصولات ممکن است کاهش قیمت را تجربه کنند. اما در گروه خودرویی و بانکی انتظار می رود شاهد معاملات بهتری نسبت به سایر گروه ها باشیم.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها